Šilumą ir vėjus keis šiluma ir stiprūs vėjai. Šiek tiek atšals tik penktadienį

Vis kalbame ir kalbame apie tuos pastovius šilumos rekordus ir kitas anomalijas šią žiemą. Ši žiema jau įsirašė į istoriją kaip turbūt pati keisčiausia ir viena iš šilčiausių per daugiau nei 200 metų. Pasižiūrėkime į paprasčiausią statistiką kuri tiesiog nubloškia nuo žemės paviršiaus. Labai šiltos žiemos buvo 1988/1989, 1989/1990, 2006/2007 ir 2007/2008 metais. Leiskite Jums pasakyti keletą faktų. 2006/7 metų žiemą nuo gruodžio 1 d. iki vasario 11 d. (dienos kai parašytas šis straipsnis) Vilniuje buvo 26 dienos kai sniego danga 8 val. ryto siekė 1 cm ir daugiau. Toks pats skaičius užfiksuotas ir sekančią labai šiltą 2007/8 metų žiemą. 1988/9 metais tokių dienų buvo 26, o šilčiausią istorijoje 1989/90 metų žiemą tokių dienų iki šiandienos būta tik 19.
 
Pabandykite atspėti kiek dienų Vilniuje ŠIEMET nuo gruodžio 1 d. iki šiandienos ant žemės buvo 1 cm. ir daugiau sniego. Ogi tų dienų skaičius lygus apvaliam 0. Tokio besniegio periodo Lietuva ir visas Baltijos regionas nematė nuo instrumentinių stebėjimų pradžios ir turbūt nuo pat atšilimo viduramžių Europoje (matavimų tada dar tikrai nebuvo, nes nebuvo su kuo matuoti).
 
Taigi statistika stulbina ir turbūt stulbins dar kurį laiką. O dabar kviečiame pasižiūrėti ko galima tikėtis artimiausiu metu.
 
SINOPTINĖ SITUACIJA: 2020-02-11  20 val.
Galinga žemo slėgio sritis šiauriau Norvegijos (940 hPa), stiprėja, yra beveik stacionari ir ji lemia bei artimiausiu metu lems mūsų šalies orus
 
TRUMPALAIKĖ PROGNOZĖ: 2-3 dienoms.
Artimiausiomis dienomis Lietuvos orus lems cikloninė cirkuliacija. Bus vėjuota, dažnai pasitaikys konvekcinių kritulių (paprastai sakant krituliai vasaros tipo), tačiau tai reiškia, jog sulauksime ir pragiedrulių.
 
Trečiadienio naktį daugelyje vietovių sulauksime mišrių kritulių: lietaus, šlapdribos, sniego, tačiau tarpais pasitaikys ir pragiedrulių. Konkrečios kritulių teritorijos apibrėžti faktiškai neįmanoma. Pietvakarių, vakarų vėjo gūsiai vakariniuose rajonuose pasieks 15-20 m/s. Žemiausia temperatūra naktį kris iki 0-4 laipsnių šilumos, kur nors šiek tiek prasigiedrijus, ypač rytiniuose rajonuose, temperatūra gali kristi iki 1 laipsnio šalčio. Dieną situacija išliks identiška. Daug kur protarpiais kris įvairūs mišrūs krituliai. Galbūt didesnė jų tikimybė vakariniuose rajonuose tačiau ir kitur kritulių tikrai bus. Vėjas toliau gūsingas ir pietvakarių, vakarų krypties gūsiai daug kur stiprės iki 15-20 m/s. Temperatūra dieną kils iki 1-5 laipsnių šilumos.
 
Ketvirtadienio situacija irgi tokia pat kaip trečiadienio: daug kur protarpiais mišrūs krituliai, daugiau jų bus nakties metu, tarp kritulių pasitaikys pragiedrulių. Vakarinių krypčių vėjo gūsiai vietomis iki 15-18 m/s. Temperatūra naktį nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos, dieną 2-5 laipsniai šilumos.
 
Penktadienį laukia šiokie tokie pasikeitimai. Nakties pirmoje pusėje dar galime vietomis sulaukti mišrių kritulių (vyraus šlapdriba ir sniegas), tačiau po vidurnakčio krituliai turėtų trauktis, debesys sklaidysis, o tai reiškia jog temperatūra kris žemiau 0 ir galimas plikledžio formavimasis. Dieną piečiau Lietuvos slinks ciklonas. Žymesnių kritulių didžiojoje šalies dalyje nesitikima, tačiau minėto ciklono debesys gali užkabinti pietinį pakraštį todėl ten egzistuoja sniego ir šlapdribos tikimybė. Vis dėlto kritulių jei ir bus, jie nebus gausūs. Naktį temperatūra pasiskirstys tarp 3 laipsnių šalčio ir 2 laipsnių šilumos, o dieną išsilaikys 2-5 laipsnių šiluma.

VIDUTINĖS TRUKMĖS PROGNOZĖ: 3-7 dienoms.
Šeštadienis palyginti ramus. Naktį išsigiedrijus temperatūra kris sparčiau iki 1-6 laipsnių šalčio tik pajūryje apie 0-2 šilumos, dieną oras šils iki 3-5 laipsnių. Vakare vakariniuose ir šiauriniuose rajonuos gali pasirodyti šiek tiek nedidelio lietaus, kuris kris ir sekmadienio naktį. Sekmadienio dieną per Skandinaviją slinks nauja -žemo slėgio sritis, o per Lietuvą – nauja lietaus banga. Su lietumi plūs ir stipresnė šiluma, vakare termometrai fiksuos 5-8, galbūt net 9 laipsnius šilumos. Vėl sustiprės vakarinių krypčių vėjai, gūsiuose iki 15-18 m/s.
 
Itin nerami turėtų būti kitos savaitės pradžia  ir ypač pirmadienis. Praktiškai kartosis šios savaitės scenarijus. Ženkliai įsismarkaus vėjai, gūsiai daug kur 15-20 m/s, pajūryje 25 m/s ir daugiau. Numatomi ir gausūs krituliai, daugiausia lietus. Temperatūra priklausys ne nuo paros meto, o nuo vyraujančios oro masės. Tikriausiai sulauksime tokių keistenybių kaip atvirkštinė temperatūros eiga (dieną vėsta, naktį šyla), viskas labai greitai keisis. Temperatūra bendrai svyruos tarp 3-7, atskirais atvejais pasieks 8-9 laipsnius šilumos. Tačiau ne į temperatūra turėtų būti sutelktas pagrindinis dėmesys, o į vėjus, nes pagal dabartinius duomenis jie gali būti labai stiprūs. Kol kas šiandienai galima pasakyti tik tiek ir prognozės tikriausiai dar keisis. Tačiau reikėtų atminti, kad kitos savaitės viduryje laukia audringas laikotarpis. Derėtų sekti tolesnę informaciją ir prognozes.
 
Žemėlapyje matote amerikiečių GFS modelio prognozuojamą kritulių nuokrypį nuo normos per ateinančią savaitę. Labai aiškiai matyti, jog bus daug drėgniau nei įprasta.

ILGALAIKĖ PROGNOZĖ: iki 30 dienų.
Ilgalaikės prognozės fronte nieko naujo. Vis ta pati šiluma ir vis tas pats didesnis nei įprasta kritulių kiekis. Stratosferinis sūkurys virš Arkties toks stiprus, kad lemia kone rekordinius vakarų oro srautus ir slėgio skirtumus tarp šiauresnių ir piečiau esančių platumų. Kol kas nėra jokių, patikimų signalų, jog kas nors kaip nors keisis šioje pavadinkime didelio masto situacijoje.
 
Na bent jau galima pasidžiaugti, jog tokios cirkuliacijos sąlygos lėmė Arkties vandenyno ledo dalinį atsistatymą. Jo užimama teritorija nors ir mažesnė nei 1981-2010 vidurkis, tačiau ženkliai didesnė nei pastaraisiais metais ir netgi pavijo 2001-2010 vidurkį.
 
Grafike būtent tai ir matote. Viršutinė linija 1981-2010 m. vidurkis, apatinė – 2011-2019 vidurkis, o trumpa vidurinė linija rodo dabartinių metų situaciją.

Šaltinis: ORAI IR KLIMATAS LIETUVOJE