Seimas spręs dėl tabako gaminių vartojimą mažinančių priemonių

Seimas po pateikimo pritarė siūlymui nebereklamuoti tabako ir susijusiems gaminiams, taip pat įrenginiams jiems vartoti taikomų nuolaidų. Be to, apsispręsta, kad visą su tabako naudojimu susijusią įrangą galėtų įsigyti tik sulaukusieji pilnametystės. Šios ir kitos tabako vartojimą mažinančios priemonės, tikimasi, prisidės mažinant priklausomybę nuo tabako ir jo sukeliamą žalą sveikatai.

Dažnai tabako sukeltos ligos pasireiškia tik po kelių dešimtmečių, tačiau pastebima tendencija, kad susirgusiųjų dėl rūkymo amžius jaunėja. Tad visos priemonės, vienaip ar kitaip padedančios užkirsti kelią šiam žalingam įpročiui atsirasti – svarbios ir reikšmingos.

Seimui pateiktu projektu siūloma, kad prekybos vietose nebeliktų informacijos apie prekybininkų ar gamintojų tabako, taip pat susijusiems gaminiams (elektroninėms cigaretėms) ir įrenginiams jiems vartoti taikomą kainų sumažinimą, kas iš esmės vartotojui sukuria įspūdį apie ekonominę naudą ir taip skatina tokius produktus įsigyti. Specialistų teigimu, iki šiol tuo prekybininkai aktyviai naudojasi, o apie šią situaciją pasisakė ir tarptautiniai ekspertai, dirbę Lietuvoje.

Be to, Seimas turės apsispręsti ir dėl siūlymo, kad jokie tabako, taip pat susiję gaminiai bei įrenginiai jiems vartoti negalėtų būti dovanojami kaip loterijų, konkursų, žaidimų prizai, kartu nebūtų galima organizuoti jokių akcijų, skatinančių įsigyti ar vartoti tokius gaminius ir įrenginius.

Projektu taip pat siūloma nustatyti, kad Lietuvoje jokie įrenginiai, skirti tabako gaminiams ir susijusiems gaminiams (elektroninėms cigaretėms) vartoti, nebūtų parduodami jaunesniems nei 18-likos metų amžiaus žmonėms. Tokiu būdu būtų panaikinta teisinė spraga, nes iki šiol tokius įrenginius galėjo nusipirkti net mokyklinukai.

Siekiant užtikrinti gaminių saugumą ir kokybę, kartu siūloma reglamentuoti ir nikotino neturinčių elektroninių cigarečių ir jų pildyklių sudėties ir kokybės bendruosius reikalavimus – tai sėkmingai jau yra padariusios Latvija ir Estija.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, aštuoni iš dešimties rūkančiųjų pradeda vartoti tabaką, būdami paaugliai. Europos šalių kontekste Lietuva pirmauja pagal mokinių, kurie būdami 13 metų amžiaus ir jaunesni surūkė pirmąją cigaretę, skaičių. Taikant ikišiolines prevencijos ir kontrolės priemones, Lietuvoje pavyko sumažinti rūkančiųjų skaičių, tačiau rūkančių vyrų ir 15 metų amžiaus berniukų skaičius vis dar daug didesnis už Europos Sąjungos (ES) vidurkį.

Jeigu Seimas pritartų, pakeitimai įsigaliotų nuo 2020 m. lapkričio 1 d., išskyrus reikalavimus dėl nikotino neturinčių elektroninių cigarečių ir jų pildyklių sudėties kokybės. Šie įsigaliotų nuo 2021 m. sausio 1 d. Be to, numatytas pereinamasis laikotarpis. Tai reiškia, kad pagamintos ir iki 2021 m. sausio 1 d. Lietuvos rinkai patiektos elektroninės cigaretės ir elektroninių cigarečių pildyklės gali būti tol, kol bus išparduotos, tačiau ne ilgiau kaip iki 2022 m. gegužės 1 d.

Toliau siūlomi pakeitimai bus svarstomi Seimo komitetuose.

SAM Spaudos tarnyba