Saulės keliami pavojai vasarą

Saulė – tai gyvybės ir geros nuotaikos šaltinis. Jeigu saulės šviesos gaunama per mažai, slopinama centrinės nervų sistemos veikla, nusilpsta imuninė sistema, lėtėja medžiagų apykaita. Jei saulės šviesos trūksta ilgai, galima susirgti depresija, atsiranda vitamino D apykaitos sutrikimų. Tai ypač pavojinga vaikams, nes jie gali susirgti rachitu. Suaugusiesiems dėl saulės šviesos trūkumo vystosi osteoporozė. Nors saulės spinduliai yra naudingi, vis tik per didelis saulės spindulių kiekis žmogui gali sukelti ne tik perkaitimą, bet ir saulės smūgį.

Perkaitimą gali sukelti ilgas buvimas nevėdinamoje drėgnoje ir karštoje patalpoje, daug ir sunkiai dirbant šiltnamyje ar saulės atokaitoje, itin daug judant ir mažai geriant vandens.  Žmogui perkaitus, simptomai ištinka staiga: pakyla kūno temperatūra (40-41 °C), apima silpnumas, galvos skausmas, mieguistumas, troškulys, ima pykinti, parausta veidas, padažnėja pulsas ir kvėpavimas, sutrinka pusiausvyra.

Pirmoji pagalba perkaitusiam žmogui.  Jei žmogus tik lengvai perkaito, jam padės šiltas dušas, šalti kompresai ant galvos, didelio kiekio vėsaus vandens gėrimas. Jei būklė sunkesnė, nelaimėlį reiktų nuvesti į pavėsį ar vėsią vėdinamą patalpą ir paguldyti, tuomet suvynioti įsudrėkintą vėsiąpaklodę, kurią reiktų nuolat drėkinti. Kūno temperatūrai pasiekus 37,5 oC nukentėjusįjį apkloti sausa paklode ir duoti gerti vėsaus vandens. Jei nukentėjusysis be sąmonės, paguldykite jį ant šono, vėdinkite ir kuo skubiau kvieskite kvalifikuotą pagalbą.

Saulės smūgis. Jį sukelia tiesioginiai saulės spinduliai šviečiantys į neapdengtą galvą. Saulės spinduliai dirgina galvos smegenų dangalus, todėl pakyla galvos smegenų temperatūra ir pradeda trikti smegenų funkcija. Tai itin pavojinga, nes žmogus dėl smegenų edemos (paburkimo) gali net mirti.

Saulės smūgio požymiai. Perkaitinus galvą, ypač viršugalvį žmogui pradeda svaigti galva, spengti ausyse, padažnėja pulsas, sutrinka kvėpavimas, kartais pradedama vemti, išbąla oda, išmuša šaltas prakaitas, atsiranda aukšta kūno temperatūra, kartais net prarandama sąmonė.

Pirmoji pagalba ištikus saulės smūgiui. Kuo skubiau nuvesti į pavėsį ar kitą vėsią aplinką. Paguldyti ar pasodinti, atlaisvinti drabužius, trukdančius kvėpuoti, veidą apšlakstyti šaltu vandeniu, dėti šaltus kompresus ant galvos ir kuo dažniau juos keisti bei  duoti gerti daug vėsaus vandens. Jei nelaimėlį pykina duokite jam gerti rūgščių gėrimų, pavyzdžiui vandens su citrina. Jei žmogus be sąmonės, paguldykite ant šono, vėdinkite ir kuo skubiau kvieskite kvalifikuotą pagalbą.

Norėdami išvengti perkaitimo ir saulės smūgio: vartokite daug skysčių, nelaukdami kol jus pradės troškinti, karštą dieną nesitreniruokite ir nedirbkite darbų lauke ypač tiesioginiuose saulės spinduliuose. Būdami lauke visada dėvėkite galvos apdangalą, vidudienį saulės spinduliai yra patys kenksmingiausi, todėl stenkitės tuo metu  kuo mažiau būti saulės atokaitoje. Valgykite daug skystų, lengvai pasisavinamų maisto produktų, venkite alkoholinių gėrimų,  gėrimų su kofeinu ar saldikliais. Tokie gėrimai skatina vandens pasišalinimą iš jūsų organizmo. Dėvėkite lengvus, natūralaus audinio, neaptemptus bei lengvai praleidžiančius prakaitą drabužius.

 

Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Giedrė Vaidotienė