SAM: planuojant nėštumą reikia atsisakyti žalingų įpročių

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, jog neatsakingas elgesys nėštumo metu ir prieš jį sukelia didelės žalos būsimo vaikelio vystymuisi. Būtent todėl poros planuodamos nėštumą bent prieš mėnesį turėtų atsisakyti žalingų įpročių ir tinkamai pasirūpinti savo sveikata.

Pirmiausia, planuodami nėštumą abu tėvai turi pasirūpinti savo pačių sveikata. Rekomenduojama atsisakyti žalingų įpročių, kreiptis į šeimos gydytoją, atlikti reikiamus tyrimus bei pasiskiepyti, jog išvengtumėte nepageidaujamų ar pavojingų ligų nėštumo metu, kurios pakenktų Jums arba vaisiui.

Taip pat, reikėtų pasirūpinti savo psichologine sveikata. Jei yra ilgalaikio psichologinio ar fizinio smurto traumų, emocinių randų, pirmiausia turėtumėte kreiptis į psichologą ir išspręsti šias problemas, jog vaiko gimimas nesukeltų padarinių. Neigiami jausmai, pyktis, pagieža, liūdesys ar stresas gali neigiamai paveikti Jus, Jūsų antrąją pusę bei vaisiaus vystymąsi, sukelti norą naudoti psichiką veikiančias medžiagas, tad svarbu pasirūpinti saugiu psichologiniu klimatu prieš planuojant susilaukti vaikelio.

Vaisiaus ir naujagimio sutrikimai dažniausiai pasireiškia dėl motinos vartojamo alkoholio poveikio. Apie 90 proc. moterų vartoja alkoholį iki pastojimo, o nėštumo metu alkoholiu piktnaudžiauja 0,1 proc. būsimų mamų. Tai lemia vaisiaus vystymosi sutrikimus, kurie padaro neatitaisomą žalą naujagimiui. O žalingų įpročių turintis vyras, vaiko pradėjimo metu, taip pat gali padaryti neigiamą poveikį vaisiaus užsimezgimui ir vystymuisi.

Vaisiaus alkoholinis sindromas (VAS) – sunkiausias tokio pobūdžio sutrikimas, sąlygojantis neatstatomus naujagimio protinio atsilikimo požymius. Alkoholis lengvai patenka per placentą, vaisiuje susidaro tokia pati koncentracija kaip motinos kraujyje, vaisiaus vandenys veikia kaip alkoholio rezervuaras, tad stipriai prailginamas alkoholio poveikio ir jo daromos žalos laikas.

Alkoholis taip pat gali sukelti savaiminį persileidimą, priešlaikinį gimdymą, infekcijų paūmėjimą, gali pakenkti naujagimio ūgio ir svorio augimui, smegenų vystymuisi, sukelti vaisiaus žūtį ar net staigią naujagimio mirtį. Saugaus alkoholio ar nekenkiančio kiekio nėra, todėl nėštumo metu rekomenduojama visiška abstinencija, o negalinčios atsikratyti priklausomybės nėščiosios turėtų kreiptis į specialistus. Vyrų, kaip būsimų tėvų, pareiga yra padėti besilaukiančiai moteriai išvengti socialinio gyvenimo situacijų, kurių metu kiltų pagunda vartoti alkoholį.

Taip pat maždaug ketvirtadalis vaisingo amžiaus moterų reguliariai rūko ir vos viena iš trijų rūkančiųjų meta šį žalingą įprotį, kai pastoja, tad Lietuvoje rūko apie 5 proc. visų nėščiųjų. Šis įprotis labiausiai paplitęs tarp žemesnio išsilavinimo moterų, jaunesnių nei 20 metų nėščiųjų arba kai nėštumas yra neplanuotas ir stinga pozityvaus emocinio palaikymo iš aplinkos. Tai ne tik kenkia vaisiui, tačiau nikotinas mažina motinos pieno gamybą, jame mažėja naujagimiui reikalingų maisto medžiagų.

Vyrai, kurie vaiko laukimo metu neatsisako rūkimo, taip pat kenkia moters ir kūdikio sveikatai. Skleidžiami dūmai sukelia pasyvaus rūkymo žalą, o prie drabužių ir kūno prilipusios dalelės persiduoda nėščiajai apkabinimų, bučinių ir prisilietimų metu.

Kaip ir alkoholio vartojimas, rūkymas gali sukelti persileidimą ir priešlaikinį gimdymą, tačiau dažniau pasireiškia vaisiaus augimo sulėtėjimu, lūpos ir gomurio apsigimimais, kvėpavimo organų sistemos ligomis, elgesio bei dėmesio sutrikimais. Tokį patį poveikį sukelia ir nikotino pakaitalai: pleistrai, kramtoji guma ir kita, todėl planuojant nėštumą, pastojus ir žindymo metu patariama šio įpročio atsisakyti.

Nėštumui ypač didelę riziką sukelia, jei būsima mama vartoja narkotikus. Numanoma, jog Lietuvoje apie 1 proc. nėščiųjų vartojo ar vartoja narkotikus. Todėl tokioms nėščiosioms numatoma griežtesnė priežiūra, atliekama daugiau tyrimų, siekiant maksimaliai užtikrinti tinkamą vaisiaus vystymosi procesą, kadangi narkotikai sukelia vaisiaus augimo sulėtėjimą, naujagimio cerebrinį paralyžių, fizinio ir protinio vystymosi bei elgesio sutrikimus, taip pat vaisiaus žūtį.

Gimus vaikui narkotikus vartojančios gimdyvės į namus išleidžiamos vėliau, paprastai 5-tą parą, įvertinus naujagimio būklę dėl abstinencijos, taip pat moterims suteikiama informacija apie kontracepciją, siekiant kitą nėštumą suplanuoti tik baigus gydymą.

Besilaukiančios ar nėštumą planuojančios moterys, turinčios priklausomybių ir norinčios jų atsikratyti gali kreiptis į šeimos gydytoją, psichologą, nėštumo metu į prižiūrintį ginekologą arba anonimiškai į priklausomybės konsultantus (https://www.rplc.lt/).

Siekiant susilaukti vaikelio ir pasirūpinus savimi, taip pat svarbu sukurti saugią namų aplinką. Venkite toksiškų medžiagų savo namuose ir darbovietėse. Sintetiniai chemikalai, metalai, trąšos, purškalai, naminių gyvūnų išmatos – sunkina galimybę pastoti, gali sukelti ligas ir alergijas, o netikėta infekcija gali pakenkti vaisiaus vystymuisi.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja ne tik šviesti visuomenę apie atsakingą vaiko planavimą bei psichiką veikiančių medžiagų žalą, tačiau ragina artimuosius padėti sukurti tinkamą aplinką besilaukiančiai mamai, nes artimiausių žmonių įtaka nėštumo metu yra vienas didžiausių veiksnių nėščiosios elgesiui ir kūdikio sveikatai.

 

SAM Spaudos tarnyba