SAM pateikė rekomendacijas gydymo įstaigoms, kaip išvengti klaidų

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į vis dar pasitaikančius atvejus, kai gydymo įstaigose supainiojami vaistai, skysčiai, įstaigas kviečia vadovautis daugelio pažangių pasaulio šalių ligoninėse naudojama praktika. Tuo tikslu parengtos rekomendacijos, kurios jau pateiktos įstaigoms, o artimiausiu metu SAM parengs ir švirkštų bei vaistų žymėjimo protokolus, algoritmus, kurie padės sumažinti supainiojimo riziką.

Tai būtina, kad pacientai gydymo įstaigose jaustųsi saugūs, gautų kokybišką gydymą, o medicinos personalas – visą administracinę pagalbą, reikalingą darbą atlikti tinkamai. Tad SAM kviečia įstaigas peržiūrėti savo kokybės valdymo sistemas ir įsitikinti, kad jose yra numatytos procedūros, padedančios išvengti vaistų supainiojimo, o darbuotojai žino, kaip elgtis tokiose situacijose.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, labai svarbų vaidmenį šiuo atveju turi prisiimti gydymo įstaigų administracijos. Jos yra atsakingos už tai, kad darbuotojai ne popieriuje, ne tiesiog padėję parašus, kad susipažinę su taisyklėmis, bet realiai žinotų, kaip išvengti klaidų  atliekant  savo darbą, ir mokėtų tą pritaikyti praktikoje. Tai svarbu ne tik pacientų saugumui, bet ir pačių darbuotojų psichologinei pusiausvyrai darbe užtikrinti.

„Gydymo įstaigų administracijos kartu su medikais turi bendradarbiauti ir, padėdami vieni kitiems, rasti sprendimus, kaip sumažinti streso, klaidų riziką ir taip sudėtingame kasdieniame darbe. Tad  kviečiu visus vadovus rasti laiko ir įsitikinti, ar darbuotojai žino tam tikras taisykles, ar moka elgtis vienose ar kitose situacijose. Neabejotinai, labai svarbu tuos – gal, atrodytų, ir paprastus – dalykus priminti kuo dažniau, organizuoti mokymus įgūdžiams tobulinti, seminarus žinioms atnaujinti“, – sako ministras A. Veryga.

Tarptautinėje praktikoje, siekiant užtikrinti sklandų specialistų komandos darbą, išvengti vaistų supainiojimo ir taip didinti pacientų saugumą, rekomenduojama, pavyzdžiui, švirkštus ir vaistus žymėti skirtingų spalvų (priklausomai nuo vaistų grupės) lipdukais ir vienodai žymėti ne tik vaistus ir švirkštus, tačiau ir stalčių skyrelius, o vaistus juose išdėstyti standartizuotai, t. y., visuomet ta pačia tvarka. Spalvotas vaistų ir švirkštų žymėjimas yra standartizuotas ir daugelyje pasaulio šalių taikomas nuo 2008-ųjų metų.

SAM Asmens sveikatos departamento direktorė, laikinai vykdanti ministerijos kanclerio funkcijas, Odeta Vitkūnienė teigia, jog klaidos yra žmogiškas, neišvengiamas dalykas, kuris nutinka net kruopščiausiems. Vis dėlto, svarbiausia, kad apie tai būtų kalbama, ieškoma priežasčių, kodėl tai atsitiko ir kokių priemonių reikėtų imtis, kad ateityje būtų jų išvengta.

„Ypatingai svarbus vaidmuo turėtų tekti įvykusių su vaistų supainiojimu susijusių incidentų  fiksavimui ir aptarimui, priežastinio ryšio nustatymui ir įgyvendinimui priemonių, padėsiančių išvengti panašių atvejų ateityje. Galiausiai, tobulinant sistemą ir pasirenkant naujas strategijas, svarbu suprasti, jog negali būti pamirštas pagrindinis ir visų svarbiausias metodas, siekiant išvengti vaistų supainiojimo – tai kruopštus, dėmesingas vaisto pakuotės etiketės skaitymas ir jos derinimas su pasižymėtu švirkštu, kiekvieno žingsnio atidus apgalvojimas“, – teigia O. Vitkūnienė.

Šis pacientų saugos aspektas turi būti reglamentuotas įstaigos vidaus kokybės dokumentais. Jei įstaigose to iki šiol nėra padaryta, SAM ragina įstaigas šį trūkumą ištaisyti.

SAM išsiųstas raštas įstaigoms – pridedamas.

SAM Spaudos tarnyba