Ruošdamasi užtikrinti pagalbos verslui tęstinumą, INVEGA primena apie galimybes pasinaudoti besibaigiančiomis pirmosios karantino bangos priemonėmis

Nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“ (toliau – INVEGA) primena, jog, atsižvelgiant į valstybės finansinės pagalbos priemonių įgyvendinimą nustatančius teisės aktų reikalavimus, iki š.m. gruodžio 31 d. galiojančiomis priemonėmis norinčios pasinaudoti smulkiojo ir vidutinio verslo įmonės ir verslininkai paraiškas turėtų pateikti iki numatyto termino.

Paraiškų dėl 100 proc. palūkanų kompensacijų, kai yra pasirašyti paskolų grąžinimo atidėjimo susitarimai tarp paskolos gavėjų ir finansų įstaigų, laukiama iki lapkričio 30 d., kreiptis dėl dalinių patalpų nuomos kompensacijų galima iki gruodžio 1 d., o finansų tarpininkų su INVEGOS portfeline garantija (priemonė „Portfelinės garantijos paskoloms 2“) išduodamos paskolos į garantuotą portfelį turi būti įtrauktos ne vėliau kaip gruodžio 31 d.

„Prasidėjus antrajam karantinui, papildomo finansavimo ieškantis verslas vis dar turi galimybių pasinaudoti pirmosios pandemijos bangos ekonominiams padariniams švelninti skirtomis priemonėmis, – sako INVEGA vadovas Kęstutis Motiejūnas. – Nuolat stebime tiek pateiktų paraiškų, tiek konkrečios priemonės lėšų panaudojimo apimtis. Finansinių rezervų šioms priemonėms iki metų galo dar yra.“

Motiejūnas pabrėžia, jog, jeigu taip nutiktų, iki gruodžio 31 d. galiojančių priemonių nepanaudotos lėšos bus peržiūrimos ir perskirstomos kitoms verslui aktualioms priemonėms. Taip pat tikimasi, kad Vyriausybei patvirtinus antrojo karantino pagalbos priemonių paketą, INVEGA galės pasiūlyti naujų papildomo finansavimo šaltinių smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams.

Esminės priemonių sąlygos ir terminai

INVEGA primena, kad pasinaudoti 100 proc. valstybės finansuojamomis palūkanų kompensacijomis gali smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai, kuriems finansų įstaigos atidėjo paskolų grąžinimą ar lizingo mokėjimą 2020 m. kovo 16 d. ar vėliau. Dėl kompensacijų ketinantys kreiptis verslininkai paraiškas turi pateikti iki š.m. lapkričio 30 d., dotacijos sutartys pasirašomos iki gruodžio 31 d., o palūkanų kompensacijos išmokamos už ne vėliau nei iki 2020 m. gruodžio 31 d. sumokėtas palūkanas.

Dalinės patalpų nuomos kompensacijos teikiamos toms įmonėms ir verslininkams, kurių veikla, įskaitant ir nepagrindinę veiklą, pirmojo karantino metu buvo uždrausta ar ribojama, ir kuriems nuomotojas taikė ne mažesnę nei 30 proc. nuomos mokesčio nuolaidą, o pati nuomos sutartis pasirašyta ne vėliau nei š.m. kovo 16 d. Valstybės lėšomis gali būti kompensuojama 50 proc. nuo 2020 m. vasario mėn. nuomininkui pritaikyto nuomos mokesčio dydžio, o kompensuojamas nuomos laikotarpis – nuo š.m. kovo iki rugpjūčio 31 d. Paraiškas dėl šių kompensacijų galima teikti iki gruodžio 1 d., kompensacijos bus išmokamos iki gruodžio 31 d.

2019 m. sėkmingai veikę, tačiau dėl pandemijos nuosmukį patyrę smulkiojo ir vidutinio verslo subjektai, taip pat ir didelės įmonės iki metų pabaigos dar gali pasinaudoti priemone „Portfelinės garantijos paskoloms 2“. Šiomis garantijomis INVEGA finansų įstaigai užtikrina 80 proc. paskolos ar lizingo sandorio grąžinimą. Pažymėtina, kad į portfelį gali būti įtraukiamos anksčiau negarantuotos paskolos, kurių gavėjams prailginti grąžinimo terminai ar taikomas paskolų įmokų atidėjimas. Taip pat į portfelius traukiamos ir naujos, dabar išduodamos apyvartinės paskolos, skirtos įmonių likvidumui palaikyti. Maksimalus paskolos dydis priklauso nuo įmonės darbuotojams per 2019 metus priskaitytų atlyginimų sumos, įmonės apyvartos, investicinių ir kitų įsipareigojimų, o maksimali suma negali viršyti 5 mln. eurų. Paskolos gali būti įtraukiamos į garantuotą portfelį ne vėliau kaip iki 2020 m. gruodžio 31 d.

„Tas įmones, kurioms, prasidėjus antrajai pandemijos bangai, reikalinga valstybės pagalba, kviečiu apsvarstyti galimus papildomo finansavimo šaltinius, teikiamus per minėtąsias priemones ir, prireikus, jais pasinaudoti. Siekdami užtikrinti pagalbos verslui tęstinumą, esame pasiruošę bendradarbiauti su Vyriausybe bei Ekonomikos ir inovacijų ministerija dėl naujų priemonių kūrimo. Dėsime visas pastangas, kad kartu užtikrintume efektyvius pagalbos mechanizmus“, – sako K. Motiejūnas. 

Dalinio patalpų nuomos mokesčio, palūkanų kompensacijų bei portfelinių garantijų paskoloms 2 priemonių terminus apibrėžia patvirtinti teisės aktai.

 

APIE INVEGĄ

UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ – LR Vyriausybės įkurta nacionalinė plėtros įstaiga, skirta padėti verslo atstovams gauti reikiamą finansavimą. Institucijos misija yra skatinti Lietuvos verslo augimą ir konkurencingumą: jos suteikiamos garantijos padeda išspręsti nepakankamo ar nepatrauklaus finansų įstaigoms užstato problemą, administruojamos lengvatinės paskolos, visuotinės dotacijos bei rizikos kapitalo priemonės palengvina priėjimą prie finansavimo šaltinių.

Marketingo skyriaus vadovė

Asta Slapšienė