Riešutų ir džiovintų vaisių pardavimai šaltuoju metų laikotarpiu išauga 50-60 proc.

Riešutų ir džiovintų vaisių pardavimai šaltuoju metų laikotarpiu išauga, o pirkėjai juos rinkosi ne tik užkandžiams, bet ir kalėdinėms dovanoms

 Praėjus didžiosioms metų šventėms, prekybininkai dalijasi: Lietuvos gyventojai skubėjo įsigyti maltų aguonų, džiovintų vaisių ir riešutų – pastarųjų pardavimai šventiniu laikotarpiu įprastai išauga 50-60 proc. Nors šventėms galima įsigyti jau paruoštų patiekalų – ne tik kūčiukų, bet ir aguonpienio, šventinio stalo tradicijos nesikeičia.

„Lietuvoje dažnoje šeimoje iš kartos į kartą perduodami ne tik kasdienių, bet ir šventinių patiekalų receptai – Šv. Kūčių stalas neįsivaizduojamas be aguonpienio, džiovintų vaisių ir riešutų, įvairių kalėdinių prieskonių, kaip cinamono lazdelės, malti imbierai, kvapieji pipirai, gvazdikėliai ar apelsinų žievelių cukatos. Nors tradicijos išlaikomos, jau kurį laiką stebime augantį susidomėjimą įvairesniais produktais, pirkėjai darosi itin reiklūs jų kokybei“, – pasakoja Vaidas Dyponas, bendrovės „Alvo prekyba“ pardavimų vadovas.

 Šv. Kūčioms – tradicinis aguonpienis

Nors aguonos – būtinos ant Kūčių stalo, tačiau čia susiduriame su paradoksu – parduotuvių lentynose dažniausiai rasime ne lietuviškų, bet importuotų aguonų, nes Lietuvoje jas draudžiama auginti.

„Vežamės aguonas iš Čekijos, kur auginamos aukštos kokybės, kartumo neturinčios mėlynosios aguonos. Vartotojų poreikiai keičiasi – jeigu anksčiau pirkėjai buvę linkę pirkti aguonas, jas mirkyti, malti, tai dabar taupant laiką vis dažniau perkama iš karto paruošto aguonpienio. Specialia technologija apdirbtos ir sumaltos aguonos neapkarsta ir jas galima naudoti tiek šventiniams kepiniams, tiek tradiciniam aguonpieniui – tai vienas populiariausių produktų šventiniu laikotarpiu“, – sako V. Dyponas.

Kad maltos aguonos yra mėgstamas produktas rodo ir jų kasmet po 30 proc. augantys pardavimai – 2020 m. žiemos karantino metu maltų aguonų pardavimai išaugo net 56 proc. Pasak pašnekovo, tam įtakos turėjo ribojamas judėjimas tarp Lietuvos savivaldybių – negalėdami nuvykti šventėms pas artimuosius daug gyventojų liko švęsti Šv. Kūčių ir Kalėdų namuose.

Dalis šventinių produktų, kaip maltos aguonos ir šventiniai prieskoniai, eksportuojami į lietuvių bendruomenes turinčias šalis: Airiją, D. Britaniją ir Vokietiją.

Ant stalo ne tik riešutai, bet ir džiovinti vaisiai

Žiemą išauga ir riešutų bei džiovintų vaisių pardavimai – Lietuvoje populiariausi išlieka žemės ir lazdynų riešutai, artėjant šventėms šokteli anakardžių, bertoletijų riešutų pardavimai. Daug nuperkama razinų, džiovintų slyvų ir spanguolių.

„Džiovintų vaisių ir riešutų pardavimai dažniausiai suaktyvėja praėjus rudeniui, kai soduose baigiasi obuolių, kriaušių ir slyvų derlius. Taip pat nemažai pirkėjų renkasi džiovintus vaisius ir riešutus kaip sveiką užkandį – perka ne tik sau, bet ir rugsėjį į mokyklas grįžtantiems vaikams. Artėjant šventėms, stebime dar vieną pardavimų bangą – įvairūs riešutai ir džiovinti vaisiai įtraukiami į Kūčių stalo patiekalus, naudojami kalėdiniams kepiniams ir desertams“, – dalijasi „Alvo prekyba“ atstovas.

Be šventinių prieskonių noriai perkamos ir valgomos dovanos – įvairių karamelizuotų riešutų ar džiovintų vaisių rinkiniai. Pasak V. Dypono, jų pardavimai šventiniu laikotarpiu sudaro 14 proc. apyvartos.