Raseiniuose diskriminuojami senjorai?

 

Šiais anoniminių raštų ar komentarų klestėjimo laikais devynios garbaus amžiaus moterys išdrįso parašyti laišką į Savivaldybę. Jos skundžiasi, kad nuo birželio 10 dienos pasikeitė rinkliavos mokestis už prekybos vietą turguje, kur iki to laiko savo sklype ar sode išaugintomis daržovėmis 70 metų sulaukusieji galėjo prekiauti nemokamai. „Respublikoje tokios lengvatos nepanaikintos, negali būti, kad įmonės direktorius yra viršesnis už Lietuvoje veikiančius įstatymus. Jis nusprendė, kad lengvatos priklauso tik nuo 80 metų.“

 Direktorius pas bobas nevaikšto?

„Dubysos“ kolektyvinio sodo bendrijos narė Dalia Daugintienė teigia, kad ne iš gero gyvenimo ji ir jos likimo draugės mina dviračių pedalus į sodus bei augina ten daržoves. „Jei būtų normalios pensijos, argi mes taip vargtume? Ištisas vasaras praleidžiame turguje parduodamos pačių išaugintus salotų, krapų, ridikėlių ir kt. daržovių ryšulėlius.

Pasitaupome eurų sunkesniam – šildymo – sezonui, kad ne visą pensiją komunaliniams mokesčiams sukištume,“ – ryžtingai guodėsi D. Daugintienė. Ji pati yra dirbusi įvairiose kontroliuojančiose institucijose, tačiau sako neprisimenanti tokio turgaus kontrolierių įžūlumo, koks yra dabar. „Kai ėmė iš mūsų reikalauti trijų eurų mokesčio už prekybos vietą, pasiteiravau, kas atšaukė, regis, 2001 metais priimtą Raseinių rajono tarybos sprendimą, kuriuo 70 metų sulaukusiems to rinkliavos mokesčio mokėti nebereikėjo. Tik pati Taryba tą padaryti galėjo. Aš domiuosi norminiais aktais ir negirdėjau, kad minėtas sprendimas būtų atšauktas, – pasakojo sodininkė ir prisipažino, – Labiausiai įžeidė tai kontrolierių patyčios, nes ėmę netikėtai reikalauti iš mūsų, močiučių, susimokėti 3 eurų mokestį , jie neparodė jokio dokumento, kuo vadovaudamiesi tai daro. O į prašymą pakviesti įsakymą išleidusį direktorių sulaukėme atsakymo, kad pas kiekvieną bobą direktorius pasiaiškinti nevaikšto.“

Tiesa, kuomet šių eilučių autorė, ketindama situaciją išsiaiškinti, bandė pasikalbėti su UAB „Raseinių komunalinės paslaugos“ direktoriumi Rolandu Butkumi, šio nebuvo darbe. Tačiau už vadovą kalbėjusi inžinierė patikino, kad taip negalėjo būti , kad direktorius atsisakytų susitikti su turgaus prekeiviais. Pagal ariogališkių patirtį „Panašiai įvykiai klostėsi ir Ariogaloje, kai nustatinėjome analogiškas rinkliavas. Mes važiavome, kalbėjomės su žmonėmis, nors buvo labai nelengva bendrauti su šaukiančiais. Dabar padėti s normalizavosi, tai nusprendėme mokesčius už prekybos vietas suvienodinti bei nustatyti jas ir Raseinių turguose,“ – dalykiškai ir atvirai bendravo „Raseinių komunalinių paslaugų“ specialistė.

Niekas ir nesako, kad visos paslaugos turi būti teikiamos jų neapmokestinant, antraip nebus kam tos veiklos administruoti – tvarkyti, prižiūrėti, kontroliuoti. Chaose ir ridikėlius sunkiau parduoti… Turgaviečių eksploatacija yra papildomas UAB „Raseinių komunalinis ūkis“ užsiėmimas, tačiau jokiame darbe negalima pamiršti dviejų labai svarbių dalykų: norminių aktų paisymo, žmoniškumo. Mokesčius renka, dokumento nerodo. Šioje konfliktinėje situacijoje paaiškėjo kelios keistokos detalės. TRIJŲ eurų mokestis už prekybos vietą turguje jau renkamas, tačiau pokalbyje su redakcija dalyvavusi inžinierė teigė, kad nuo liepos 1-osios bus įvedamas gerokai mažesnis. Esą dar nėra galutinai apsispręsta, kokio dydžio rinkliava ir iš ko ji bus renkama. „Nors mums neparodė, kuo vadovaujanti s iš mūsų tuos tris eurus lupa, tačiau kvitukus saugome. Tikimės, kad savivalė Raseinių turguje baigsis, sulauksime daugiau pagarbos savo žilam plaukui,“ – mano viena prekiaujančiųjų D. Daugintienė.

Kaip atskirti sodininką nuo perpardavinėtojo?

Tiek savo išaugintomis gėrybėmis prekiaujančios senjorės, tiek Raseinių turgų eksploatuojantieji turi savo supratimą. Į redakciją besikreipusios moterys pasakojo, kad prekes jos pasideda ant žemės, nėra jokio komforto ar paslaugų, už kurias Po Raseinių turgavietės rekonstrukcijos, kainuosiančios beveik milijoną tris šimtus tūkstančių eurų, matyt, komforto ten dirbantiems žmonėms bus daugiau, tačiau vilties, kad mažės rinkliavos, tikėtis neverta. Bet tarpusavyje pradėti žmoniškai bendrauti niekada nevėlu, todėl prisiminkime, kad mūsų darbštieji senjorai verti pagarbos ir supratimo, kad pirmiausia reikia rinktis „prekę lietuvišką“ ir, pageidauti – na, močiučių rankomis išpuoselėtą. Beje, rūpestingosios senjorės, reikalaudamos teisėtai priklausančių lengvatų, rūpinasi savo klientais, kuriems jų siūlomos prekės pabrangs, jei tik padidės ar bus užkrauti nauji mokesčiai.

 „Kiekvieno žmogaus indėlis – svarbus“

 Šie žodžiai švieste šviečia atsidarius atnaujintą UAB „Raseinių komunalinės paslaugos“ tinklalapį www.rkp.lt. Kviečiame ir mes pasidomėti , kiek kas Raseiniuose kainuoja, kokias paslaugas ši įmonė teikia. Lieka labai nedaug, kad ir kiekvienas žmogus taptų svarbus, vertas dėmesio, pagarbos, supratimo. Tiesa, Raseinių turgaus paslaugų kainų šiame tinklapyje redakcija dar nesurado – jos ruošiamos.

 Lengvatos – nuo liepos 1 d.

Man pasisekė gauti įdomų dokumentą: UAB „Raseinių komunalinės paslaugos“ direktoriaus Rolando Butkaus 2017 m. vasario 10 dieną pasirašytame įsakyme Nr. 176 juodu ant balto išguldyti rinkliavos mokesčiai už prekybines vietas Raseinių miesto turgavietėje. Dokumento apačioje puikuojasi pastaba: „Nuo rinkliavos mokesčio atleidžiami prekybininkai nuo 70 metų amžiaus.“ Už pateiktą informaciją pasirašė labai atsakingas pareigas užimantis žmogus – ekonomistė Gražina Virvilienė.

Taigi, žiūrim, ką turim: turgaus kontrolieriai, apmokestinę savo sklypeliuose augintomis daržovėmis prekiaujančias septyniasdešimtmetes (ir vyresnes) senjores, aiškino, kad mokestinės lengvatos joms priklausys tik po dešimties metų. Man komunalininkų inžinierė porino, kad niekas dar nenuspręsta, o nuo liepos pirmosios įsigalios gerokai mažesnis mokestis senjorams, t. y. bus renkami ne 3, o tik 1,50 euro. Tačiau kai kurie turgaus prekiautojai teigė jau porą šeštadienių turguje viešai girdėję, kad nuo rinkliavos mokesčio atleidžiami tik 80-mečiai. Kaip žinome, Savivaldybės įmones kontroliuoja Savivaldybės administracija, todėl kreipėmės į Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoją Darių Ulicką. Šis teigė susipažinęs su UAB „Raseinių komunalinės paslaugos“ direktoriaus įsakymais, vienu, kurių nuo birželio 10 d. lengvatos senjorams taikomos nuo 80 metų, ir nauju pasirašytu įsakymu, kad nuo š. m. liepos 1 d. senjorams bus taikos 50 proc. nuolaida, t. y. 1,50 Eur derėtų mokėti mokesčius. Geresnes, bizniui strategiškai patrauklesnes vietas neva yra „užsiėmę“ urmu daržovėmis prekiaujantys turgaus kontrolierių giminės ar pažįstami, tačiau net kai šių nėra, senjorėms patogesnėje vietoje prekiauti neleidžiama. Be to, kalbintoji inžinierė teigė, kad nėra lengva atskirti, kuris čia urmininkas, o kuris sodininkas savo išauginta produkciją pardavinėjantis. Šių eilučių autorė yra turgaus prekijų klientė, puikiai skirianti, kuris perpardavinėja daržovių bazių prekes, o kuris – savo sklype išaugintas. Vadinasi, ir mokesti s turėtų būti diferencijuojamas pagal prekybos mastus bei pajamas. Brangiau, ko gero, derėtų mokėti tiems, kurie aprūpinami prekystaliais, suolais, stogu virš galvos ir pan. už prekybos vietą. Belieka stebėti s, kodėl „tarifinius“ klausimus sprendžia ne Raseinių rajono savivaldybės taryba, o leidžia tai daryti savo įmonei?

Irena Vasinauskaitė

Šaltinis: www.musuraseiniams.lt

no images were found

One thought on “Raseiniuose diskriminuojami senjorai?

  1. Tai taip ir lieka neaišku. Savivaldybė su Bartkum pažeidinėja įstatymą ar ne. Jei yra pažeidimas, reiktų kreiptis aukščiau, kad ši savivalė pasibaigtų.

Comments are closed.