Kovo 1 dieną Raseinių ligoninėje duris atvėrė naujas padalinys – Geriatrijos dienos stacionaras. Mūsų rajono senjorams čia bus teikiamos ne tik medicininės paslaugos, bet ir visapusiška socialinė pagalba. Pavyzdžiui, pacientas galės būti apmokytas internetu atsiskaityti už komunalines paslaugas. Pagrindinis šiame padalinyje dirbančių specialistų tikslas – užtikrinti gyventojų sveiką senėjimą, pagerinti jiems teikiamų paslaugų kokybę.
Raseinių rajone, kaip ir daugelyje šalies savivaldybių, kasmet daugėja vyresnio amžiaus gyventojų. Kintanti demografinė situacija formuoja ir naują požiūrį į šiai amžiaus grupei teikiamas paslaugas. Raseinių ligoninėje pradedančiame veikti Geriatrijos dienos stacionare senjorams bus teikiama specializuota pagalba, puoselėjamas tinkamas požiūris į vyresnio amžiaus žmogų, o kompleksinė pagalba leis greičiau ir efektyviau pasiekti užsibrėžtus tikslus.
Tikslas – pagerinti būklę neguldant į ligoninę
Kaip ir kiekvienas žmogaus amžiaus tarpsnis, senatvė pasižymi jai būdingais sveikatos ypatumais. Gydytojams geriatrams tenka atsižvelgti į tai, kad 60 metų ir vyresni žmonės neretai serga keliomis lėtinėmis ligomis, kurios riboja ir jų fizinį savarankiškumą, aktyvumą, silpnina psichologinį atsparumą. Todėl ir geriatrijos paslaugos – specifinės, taikomos kompleksiškai, pasitelkiant plataus spektro specialistų komandą.
Moderniame Raseinių ligoninės Geriatrijos dienos stacionare su senjorais dirbs visas būrys specialistų: gydytojas geriatras, kineziterapeutas, ergoterapeutas, socialinis darbuotojas, bendrosios praktikos slaugytojas, psichologas. Pacientai čia galės atvykti gavę šeimos gydytojo, terapeuto ar specialisto siuntimą.
„Mūsų tikslas – pablogėjusios būsenos pacientui padėti atgauti funkcinę formą neguldant į ligoninę. Nepakeisdamas įprastos aplinkos, nakvodamas savuose namuose, pas mus jis gaus visą intensyvų gydymą. Geriatrijos dienos stacionare paslaugos bus teikiamos pacientams, kuriems hospitalizacija nereikalinga arba kai žmogus jos atsisako“, – aiškina Geriatrijos dienos stacionare dirbanti gydytoja geriatrė Rasa Maselienė.
Vyresnio amžiaus, varginamam ligų žmogui keisti aplinką sunku. Gydytoja geriatrė sako, kad atsidūrus nepažįstamoje erdvėje pacientui, kurio kognityvinės funkcijos sutrikusios, būklė dar labiau pablogėja, dažnėja sumišimo epizodai. Namuose jis jaučiasi saugus, pasitiki savo jėgomis, o nauja aplinka gali sutrikdyti orientaciją, kai net pasiekti higienines patalpas tampa iššūkiu.
Gydymas Geriatrijos dienos stacionare šias problemas išsprendžia. Pacientas nakvoja namuose, o vizitų metu, prižiūrint gydytojui geriatrui, gauna visas reikalingas medicinines paslaugas – tyrimus, gydytojų specialistų konsultacijas, gydymą vaistais ir panašiai.
„Tai tobulas skyrius“
Su nukreipimu į Geriatrijos dienos stacionarą atvykusiam pacientui paprastai bus paskiriama 10–14 apsilankymų. Kiekvienos dienos keturių valandų vizito metu numatomos trys procedūros, pavyzdžiui, lašelinė, ergoterapija, socialinio darbuotojo konsultacija.
Anot R. Maselienės, tokio intensyvumo gydymo pakanka išspręsti daugeliui senatvinių problemų – sumažinti griuvimo riziką, pakoreguoti judėjimo sutrikimus, netinkamą mitybą, įvertinti pažintinių funkcijų sutrikimą ir panašiai.
Tačiau Geriatrijos dienos stacionare senjorų lauks ne tik baltais chalatais vilkintys medikai. Ne- mažiau svarbu, kad čia juos pasitiks jauki aplinka bei kitų sričių specialistai, pasiruošę suteikti ir kitokią pagalbą.
„Yra ne tik lovos, bet ir relaksaciniai foteliai, salė su mankštos įranga, kompiuterių zona, virtuvėlė. Senjorai, jų artimieji, jeigu tik turės noro, galės būti apmokyti sumokėti mokesčius internetu. Virtuvėlėje bus sąlygos lavinti šeimininkavimo įgūdžius. Žodžiu, bus pasirūpinta viskuo, ko gali prireikti šiame gyvenimo etape. Tai tobulas skyrius“, – tikina R. Maselienė.
Ateities planuose – ir palaikomosios terapijos grupė. Dauguma senolių skundžiasi vienatve, jiems trūksta bendravimo. Tad galimybė kartu susėsti prie vieno stalo, išsipasakoti padėtų patiems susivokti savuose rūpesčiuose, o specialisto dalyvavimas – nukreipti jų sprendimo link.
Įgyvendinant projektą pavyko sutaupyti
Geriatrijos dienos stacionaras – Raseinių ligoninės padalinys. Jis įkurtas greta Vidaus ligų skyriaus, vienintelėse iki šiol buvusiose nerenovuotose ligoninės patalpose.
„Toks stacionaras tikrai nereikalingas jaunai savivaldybei. Bet mūsų bendruomenė – senstanti, todėl kreipėmės dėl paramos projekto „Sveiko senėjimo paslaugų kokybės gerinimo Raseinių rajone“ įgyvendinimo. Ir dabar jau galime pasidžiaugti rezultatu bei pradėti teikti paslaugas“, – sako Raseinių ligoninės direktorius Vidmantas Merkliopas.
Projektui įgyvendinti iš ES fondų ir valstybės biudžeto skirta per 170 tūkst. eurų. Įsisavinta – kiek per 140 tūkst., likusias lėšas pavyko sutaupyti konkurso būdu perkant remonto darbus.
Iš viso remonto darbai atsiėjo 79 tūkst. eurų. Medicinos ir IT įrangai, baldams išleista 60 tūkst. eurų. Už šias lėšas nupirkta 46 vienetai įvairios medicinos įrangos ir priemonių, tarp jų – funkcinės lovos, defibriliatorius, elektrokardiografas, įranga ir priemonės kineziterapijai ir ergoterapijai.
Tokio tipo stacionarai veiks daugiau nei dviejose dešimtyse šalies savivaldybių.
Senjorams – vis daugiau pagalbos ir paslaugų
Savivaldybės gydytoja Akvilė Juškeinė
– Kokia yra rajono senėjimo statistika, kaip ji kinta kasmet? Ar senstame sparčiau, lyginant su aplinkinėmis savivaldybėmis, bendru šalies rodikliu?
Analizuojant 65 metų amžiaus ir vyresnių gyventojų dalį Raseinių rajone matyti, kad šis rodiklis 2021 metais (22,4 proc. visų rajono gyventojų) sumažėjo, lyginant su 2020 m. (23,1 proc.). Iki tol ši dalis kasmet nuosekliai didėjo.
2021-ųjų mūsų savivaldybės rodiklis (22,4 proc.) 2,4 proc. buvo didesnis už Lietuvos vidurkį (20 proc.). Pastebima, kad Raseinių rajone yra didesnė dalis vyresnių gyventojų nei Jonavos, Kėdainių, Kaišiadorių, Kauno rajonų ir Kauno miesto savivaldybėse.
– Kokios dar paslaugos vyriausiesiems gyventojams, be Geriatrijos dienos stacionaro Raseinių ligoninėje, yra teikiamos savivaldybėje? Kokios naujos paslaugos planuojamos?
Didėjantis vyresnio amžiaus žmonių skaičius savivaldybėse įpareigoja peržiūrėti ir teikiamas paslaugas, jų pobūdį. Ne išimtis ir sveikatos priežiūros paslaugos.
Raseinių rajono savivaldybėje, kaip ir kitose Lietuvos savivaldybėse, pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros įstaigos teikia ambulatorines slaugos paslaugas pacientų namuose. Šių paslaugų tikslas – užtikrinti slaugos paslaugų tęstinumą, patenkinti paciento slaugos poreikius namų sąlygomis ir skatinti paciento savirūpą.
Lietuvoje taip pat bus diegiamas ilgalaikės priežiūros modelis. Kad paslaugos nebūtų fragmentuotos, yra kuriamas slaugos ir socialinių paslaugų teikimo modelis, t. y. kompleksinė specialistų pagalba, priežiūra. Siekiama sudaryti sąlygas, kad asmuo kuo ilgiau galėtų savarankiškai gyventi bendruomenėje.
Taip pat džiaugiamės, kad mūsų savivaldybė yra viena iš savivaldybių, kurios dalyvaus pilotiniame pacientų pavežėjimo paslaugų modelio kūrime. Pacientų pavežėjimo paslauga savivaldybėje turėtų startuoti jau šių metų rugpjūčio 1 d.
Šiuo metu savivaldybė tam intensyviai ruošiasi, ruošia technines galimybes, personalą ir kt.
Metai bus kupini iššūkių, bet, tikime, atneš daug teigiamų rezultatų.
Parengė Jūratė Kielė