R. Šalaševičiūtės siūlomo seksualinių nusikaltėlių registro idėja pasiekė Vyriausybę

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkės, Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcijos narės pasiūlymas Lietuvoje įsteigti seksualinių nusikaltėlių registrą pradėtas svarstyti Vyriausybės kanceliarijos organizuotame ministerijų ir atsakingų įstaigų atstovų pasitarime.

Posėdyje buvo patvirtintas veiklų planas. Pagal jį atsakingos institucijos iki liepos 1 d. turi išanalizuoti situaciją ir galimus sprendimus, kurie leistų efektyviai užtikrinti už seksualinius nusikaltimus teistų asmenų kontrolę.

„Ledai pajudėjo, nes pagaliau buvo priimtas darbų planas, numatant konkrečias datas ir atsakingas institucijas. Galima drąsiai teigti, kad vasarą turėsime proveržį sprendžiant šį sudėtingą klausimą. Lietuvoje šimtai vaikų kasmet patiria seksualinę prievartą, todėl tikiuosi, kad toks registras bus sukurtas ir mums pavyks geriau apsaugoti nepilnamečius nuo smurto“, – pažymi R. Šalaševičiūtė.

Pagal patvirtintą planą Vidaus reikalų ir Teisingumo ministerijos turės įvertinti poreikį tobulinti baudžiamąjį kodeksą ir prireikus parengti teisės aktų pakeitimus, numatant naują baudžiamojo kodekso priemonę – įpareigojimą pranešti apie pasikeitusią gyvenamąją vietą tam tikrą laiką po laisvės atėmimo bausmės atlikimo.

Ministerijų taip pat prašoma įvertinti poreikį ir prireikus parengti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimus – patobulinti asmenų, dirbančių su vaikais, patikros mechanizmą, numatyti reguliarų šios patikros atlikimą, darbdavių atsakomybę už jos netinkamą atlikimą.

Atsakingos institucijos sukurs ir įdiegs sąsajas tarp įtariamųjų, kaltinamųjų ir nuteistųjų registro ir atitinkamų darbuotojų pagal profesijas registrų (švietimo darbuotojų, gydytojų, odontologų, kt.) ir/arba Sodros informacinėmis sistemomis.

Vidaus reikalų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos taip pat turės sukurti informacijos skleidimo sistemą: skelbti statistinę informaciją apie atitinkamus nusikaltimus, informuoti visuomenę apie Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo nuostatas, vykdyti prevencines programas.

Seksualinių registro steigimo Lietuvoje idėją yra iškėlusi R. Šalaševičiūtė. Lytinių nusikaltėlių registrai sėkmingai veikia ir padeda apsaugoti vaikus JAV, Prancūzijoje, Kanadoje, Portugalijoje bei kitose pasaulio šalyse.