Pristatymą nuo upelio kranto stebėjo ir bebras

Sausio 12 dieną Anykščių menų inkubatoriuje vyko knygos  „Viena diena be skėčio. La journée sans parapluie“ pristatymas.

Ši knyga unikali tuo, kad prie jos pasirodymo dirbo būrys anykštėnų – tekstus rašė iš Raseinių krašto kilęs ir čia užaugęs dabar kuriantis ir dirbantis Anykščiuose Linas Bitvinskas, juos į prancūzų kalbą vertė Laima Juzėnienė ir Dalia Adomavičiūtė-Patard, knygoje yra keliolika piešinių, kurie gimė Anykščiuose. Juos tapė vaikai ir jau pripažinti dailininkai. O Prancūzijos užjūrio regione Gvadelupėje darbavosi buvusi anykštėnė Rūta Martorana. Taigi, ši knyga – lietuvių ir prancūzų bendro meninio veiksmo ir darbo sintezė.

Menų inkubatoriuje vykęs renginys buvo netradicinis savo forma – prasidėjo nuo tarptautinių konkursų laureatės violončelininkės Žanos Miniotaitės koncerto. Kadangi scena buvo atsukta į Anykštos upelio pusę, sniegino peizažo fone Ž. Miniotaitės atliekami J.S. Bacho ir B. Briteno kūriniai skambėjo magiškai.

Knygos pristatymą vedė L. Bitvinskas, kuris susirinkusiems išdėstė knygos koncepciją ir atsiradimo istoriją. „Šiais laikais išleidęs knygą jau nieko nenustebinsi. Per šią savaitę Anykščiuose pristatytos jau trys knygos. Vidutinis knygų pristatymo dažnumas Anykščiuose – dvi dienos“, – juokavo L. Bitvinskas.  Autorius pasidžiaugė, kad dar iki pristatymo knyga paplito labai plačiai – ją siuntėsi Prancūzijoje gyvenantys lietuviai. „Paryžius, Nica, Bordo, Mompeljė, Lilis… Taip pat savo bibliotekai knygą siuntėsi Briuselio lietuviai, knygų pageidavo Airijoje, Norvegijoje, Vokietijoje, Anglijoje gyvenantys mūsų tautiečiai. Gavę knygą, Airijos lietuviai pareiškė norą su anykštėnais bendradarbiauti, tęsiant projektą, kuriame jungtųsi poezija ir dailė“, – apie knygą, kuri peržengė ne tik Anykščių, bet ir Lietuvos ribas,  kalbėjo L. Bitvinskas. Savo eilėraščius lietuviškai skaitė pats autorius, o prancūziškai – Jono Biliūno gimnazijos moksleivė Gustė Janušytė.

Vis įtepdamas „pipiriukų“ tam tikrą analizę pateikė rašytojas Rimantas P. Vanagas, sveikino bibliotekos direktorius Romas Kukta, pasisakė ir svečiai iš Vilniaus, ir Kauno. O kad renginio dalyviai nepaskęstų vien tik muzikoje ir poezijoje Anykštos upelio pakrantėje šmirinėjo bebras, kuris, matyt, rinkosi vietą, kur ręsti naują užtvanką.

Knygos pristatymas truko apie dvi valandas, dalyvavo per 60 žmonių. Panašus renginys kiek vėliau bus surengtas ir Gvadelupoje, kur knygą su anykštėnų darbais pristatys R. Martorana. Anykščius ir Gvadelupą skiria beveik 9000 kilometrų.

Šaltinis: NYKŠČIAI
Tito Falkausko nuotraukos.

no images were found