Prevencinė akcija „Gyvenkime saugiai“ – ištisus metus

Netvarkinga krosnis, suodžiais užterštas dūmtraukis, elektros instaliacija ar be priežiūros paliktas drabužių lygintuvas bei kitos aplaidžios priežastys gali sukelti gaisrą namuose. Kiekvieno jų savininko pareiga pačiam rūpintis savo turtu ir geriausia tai daryti iš anksto, nes laikantis elementarių reikalavimų ir protingai elgiantis su ugnimi galima išvengti skaudžių nelaimių.

   Tai nuolat primena ugniagesiai gelbėtojai, kurie rengia įvairias prevencijos akcijas, lanko gyventojus ir tikrina jų valdose įrengtų šildymo, elektros prietaisų techninę būklę.

Lankysis būstuose

   Nuo šių metų vasario 1 d. iki gruodžio mėnesio Lietuvoje vyksta Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos inicijuota akcija „Gyvenkime saugiai“, kurios tikslas – mažinti gaisrų, kylančių gyvenamajame sektoriuje, skaičių, išvengti skaudžių nelaimių bei materialinių nuostolių.

   Jos metu Kauno apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Raseinių priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos (PGT) pareigūnai privalo aplankyti 1500 gyvenamų būstų. Šios tarnybos viršininko Giedriaus Stonio, dalyvavusio praėjusioje rajono seniūnijų seniūnų sueigoje, teigimu, būsto savininkui neprieštaraujant, ugniagesiai vizualiai apžiūrės šildymo įrenginius, elektros instaliaciją ir prietaisus bei patars, kaip užtikrinti privačios valdos saugą nuo gaisro, paaiškins, kodėl reikalingi autonominiai dūmų detektoriai, atsakys į klausimus. Jokių dokumentų pareigūnams pateikti gyventojams nereikia, pareigūnui užtenka dėvėti uniformą, kad būtų atpažintas, žinoma jis turi ir tarnybinį pažymėjimą.

   „Norime išvengti įvairių nesusipratimų ir dėl to prašome visų seniūnų, kad ir jie dalyvautų šioje akcijoje. Seniūnai žino, kaip savo valdose gyvena žmonės, kuo jas šildo, be to, juos gyventojai pažįsta. Norime nuraminti žmones – radę netvarkingas krosnis ugniagesiai jų nebaus, bet patars, kaip tinkamai jas susitvarkyti“, – teigė Raseinių PGT viršininkas G.Stonys.

Dūmų detektoriai – privalomi

   Gaisrų skaičius Raseinių rajone kasmet kinta pulsuojančiai: jis priklauso nuo pavasario ir vasaros sausros arba žiemos šalčių. Tačiau norint, kad gaisrų mažėtų, reikia ir papildomų saugumo priemonių. Dėl to nuo gegužės visuose Lietuvos gyvenamuosiuose būstuose – butuose, individualiuose namuose, sodo nameliuose – turės būti įrengti autonominiai dūmų detektoriai, to reikalaus įsigaliosiantys teisės aktai.

   Šis reikalavimas jau buvo įvardintas 1992 m. išleistose Respublikinėse statybos normose RSN 138-92* p. 4.10. Patariama pirkti veikiančius ir Europos standartų seriją atitinkančius autonominius dūmų detektorius, kurie pagal savo kokybę gali kainuoti nuo kelių iki keliolikos ar kelių dešimčių eurų. Specialistų teigimu, šie prietaisai kabinami miegamuosiuose kambariuose, koridoriuose, laiptinėse ir kituose evakuacijos keliuose, kur nėra įrengta priešgaisrinė signalizacija. Įrengti virtuvėje jų nerekomenduojama, nes šie prietaisai yra labai jautrūs ir gali suveikti nuo gaminamo maisto garų. Detektorius identifikuoja tokios koncentracijos dūmus, kurie dar nėra pavojingi žmonėms.

   Detektoriai turi savo maitinimo elementą, todėl jokių papildomų laidų įrengti nereikia. Juos reikia prisukti prie lubų ties patalpos viduriu. Jei nėra galimybės tai padaryti, tai ne daugiau kaip 50 cm nuo sienos. Šie prietaisai garso signalu įspės gyventojus apie gresiantį pavojų, o laiku iškviesta pagalba padės išgelbėti gyvybes ir žmonių turtą. Gyventojai gali iš karto įsirengti dešimt metų be pertraukos veikiančius dūmų detektorius, kurie gali saugoti iki 60 kvadratinių metrų plotą, Manoma, kad visuose būstuose įrengus dūmų detektorius ir tinkamai juos prižiūrint, žmonių žūčių Lietuvoje sumažėtų apie tris kartus.

Akcija – gyventojų labui

   Jeigu gegužės 1-ąją dūmų detektoriaus nebus, žmonės iš karto nebus baudžiami. Pradėję prevencinę akciją „Gyvenkime saugiai“, ugniagesiai konkrečiai patars būstų savininkams, kokius detektorius ir kur jiems įsigyti, kaip juos įrengti, Jei vėliau pasitaikys piktnaudžiavimo atvejų, bus nustatomi terminai ir sankcijos. Ugniagesiai nelinkę žmonių bausti ir tikisi jų sąmoningumo – pirmiausia jų pačių labui.

   „Visi įpratę galvoti ir tikėtis, kad gaisras gali kilti tik kaimynų ar kitų žmonių namuose. Kol visuomenėje vyraus tokia nuomonė, kol gyventojai nesupras, kad gaisras gali kilti ir jų valdose, tol jokia akcija nepadės. Įprasta, kad tik kaimyno namui sudegus dėl nevalytų suodžių, dūmtraukius išsivalo kiti gyventojai, tik sudegus ūkininko kombainui gesintuvus įsigyja kiti ūkininkai. Žiniasklaida nuolat informuoja apie respublikoje kylančius gaisrus ir juose žuvusius žmones, bet absoliuti gyventojų dauguma prisipažins, kad jie nieko nepadarė, kad gaisras aplenktų jų būstus. Norime paprašyti gyventojų, kad šios akcijos metu jie palankiai vertintų mūsų darbą, įsileistų į savo būstus, išklausytų patarimų, sutiktų dalyvauti apklausoje ir pildytų anketas. Mes norime žmonėms tiktai gero, saugaus gyvenimo, bet labai sunku padėti tiems, kurie to patys nenori“, – teigė Raseinių PGT viršininkas G.Stonys.

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė