Po žiemos miego bunda ežiukai

Jei pamatysite mane savo sode, galit įdėt maisto ir vandens.
Nedėkite insekticido!
(nuodai vabzdžiams naikinti)
Aš nekenksmingas jūsų sodui, nes maitinuosi vabzdžiais,
kurie atakuoja daržoves.
Mano rūšis nyksta….
Padėk man išlikti gyvam!
Ar žinai, kad ežiai kaip ir drugeliai dažnai įvardijami kaip indikatoriai, parodantys laukinės gamtos sveikatą?
Ar žinai, kad visoje Lietuvoje keliuose kasmet žūva ne mažiau kaip 10 000 ežiukų?
??❤️
KUO MAITINASI – (jeigu užsuko į svečius) (SVARBU ŽINOTI):
❗️ SVARBU nepiktnaudžiauti „vaišinimais“, kad ežiukas išlaikytų savarankiškumą ir įgūdžius ieškoti maisto, kad kam nekiltų egoistiška pagunda įsitaisyti priklausomą „naminuką“. Tai laukinės gamtos gyvūnas, jo savarankiškumas – jo išgyvenimo sąlyga! ?
??❤️
KAIP SAUGOTI EŽIUKUS?
Ežiukas nėra labai gudrūs ir nelabai gaudosi žmonių keliamose problemose. Tai reiškia, kad gyvūnai daugelyje savo veiksmų yra archaiški, mažai plastiški ir sunkiai prisitaikantys prie naujovių, arba nespėjantys su jomis. Iš jų negalime laukti saugių reakcijų į žmogaus keliamas problemas ir ypač – techninius įrenginius ar sprendinius.
Paklausite: ar problema yra tokia didelė ir svarbi, kad apie ją reikia kalbėti? Taip, žinoma. Vien tik bandymai skaičiuoti, kiek ežių sunaikiname keliuose, davė tokius ekspertinius duomenis: visoje Lietuvoje ne mažiau kaip 10 000!
Toks tyrimas buvo daromas prieš 20 metų, tada nepakako valios ir nebuvo lėšų jį išplėsti. Tačiau, kaip suprantame, tada ir automobilių buvo gerokai rečiau.
Ar tai viskas? Ne, yra dar keletas „galimybių“ naikinti ežius, kuriomis mes pasinaudojame.
Viena jų – laukų purškimas vakare, prieš ežiams išeinant maitintis. Turime suprasti, kad jie surinks ką tik pribaigtus kenkėjus ir juos suės.
Dalis ežių pražus įkritę į duobes, tranšėjas – tokių jų „gaudyklių“ apstu senuose bešeimininkiuose pastatuose, buvusiose fermose, visokiose siurblinėse, dar tebestūksančiose ir yrančiose mažosiose hidroelektrinėse. Kaip jau minėta, ežys nėra labai išmanus gyvūnas, ir žmogaus žabangų esmės nesupranta.
Kuo mes visi galime padėti ežiams, kurie neseniai pabudo ir po šiltųjų orų pliūpsnio bus labai aktyvūs? Ko gero, labiausiai būtina mūsų atida vairuojant prieblandoje ar naktį – tada ežiai eina per kelius, o pajautę atvažiuojančią mašiną, susiriečia ir taip „slepiasi“.
Ar ežys nepastebimas? Kur ten! Jis pakankamai stambus, jo nepamatyti neįmanoma – įsivaizduokite, kad ant kelio glūdintis žvėrelis yra plytos didumo. Taigi – kas tau važiuos ant plytos, visi ją aplenks.
Kodėl nepalenkiame ežio? Kodėl nesustojame ir nenunešame jo į kelkraštį? O gal tai darome – paprastai, nieko apie tai nesakydami?
Neseniai paskambino gyvūnų mylėtoja ir globėja Rimutė ir pasakė lauko šulinyje radusi įkritusį ežį. Jis buvo leisgyvis, bet rūpestingos moters dėka atsigavo ir jau iškeliavo laisvėn. O kaip su tuo šuliniu, kuris yra ir varliagyvių bei kitų gyvių naikinimo vieta? „Aš į jį akmenų prinešiau, iki pat viršaus…“ – prisipažino Rimutė. Gal ir jūs tai jau darėte?
Šių metų sausra ir laukuose siaučiančios dirvožemio „pūgos“ skaudžiai priminė: lauko želdinių trūksta, o juos kažkodėl visi kerta. Negi Lietuvoje dirbamos žemės pritrūko? Ar mes norime atrasti kažką nauja? Kol laukuose bent kas pusę kilometro nebus apsauginių želdinių juostų, mes kaskart prarasime ne tik drėgmę ir vertingąjį paviršinį dirvožemio sluoksnį, bet ir visus ten gyventi galėjusius gyvius. Žinoma, – ir ežius. Tačiau tai – mūsų rankose, mūsų valioje.
Mes viešai deklaruojame didžiuosius tikslus iki 2030 metų sustabdyti rūšių nykimą. Tačiau tokio tikslo – tik „rūšių nykimo“ – idėja gali būti suprasta įvairiai: daug kas gali manyti, kad tai skiriama į raudonąją knygą įrašytoms, labai retoms rūšims. Taigi, apie ežį ir net paprastą naminį žvirblį, kurių padėtis labai liūdna, čia niekas nekalba.
Matyt, pats laikas keisti šią sampratą ir pasakyti kitaip – „rūšių naikinimo“, nes tik tada mes tiksliai pasakytume pačią esmę. Juk rūšys pačios nenyksta, arba – natūraliai šis procesas toks lėtas, kad jo pokyčių galime net nepastebėti. Tačiau dabar nereikia galvoti apie amžinybę – vieno žmogaus atmintyje dabar iki visiško „dugno“ buvo prarasta daugybė vertingų pelkių, upelių ir kitų gyvūnų buveinių, retųjų augalų augaviečių, o kai kurių rūšių populiacijos „susitraukė“ perpus ar net dar labiau.
Selemonas Paltanavičius: Apie ežį, kuris pabudo…
??❤️
Ar žinai, kad Didžiojoje Britanijoje ežiukai yra nykstanti rūšis ir įtraukti į Raudoną knygą kaip „pažeidžiama rūšis“? („Vulnerable“)
Didžiojoje Britanijoje nyksta ežiai populiacija susitraukė trečdaliu.
Ežys, anksčiau dažnai sutiktas Didžiosios Britanijos parkuose ir soduose, išgyvena ne pačius geriausius laikus. Kaip skelbia guardian.co.uk kalbinti ekologai, ežių populiacija per pastarąjį dešimtmetį šalyje susitraukė trečdaliu. Tyrimų rodikliai kelia ekologams nerimą, nes besitraukiančią ežių populiaciją gali ištikti varnėnų, voverių ir kitų britų laukinės gamtos nykstančių rūšių likimas.
Nors priežasčių, kodėl nyksta ežiai gali būti daugybė, ekologai pabrėžia, kad šių gyvūnų populiacijos mažėjimą neabejotinai veikia jų buveinių praradimas dėl statomų naujų kelių, namų ir kitų komunikacijų tiesimo. Šimtai tūkstančių ežių žūva dėl intensyvaus transporto srauto. Galima ežių nykimo priežastimi įvardijami ir klimato pokyčiai, kurie skatina temperatūrų svyravimus, orų ekstremumus, smarkias liūtis, sukeliančias potvynius ir pridarančias žalos gyvūnų buveinėms.
Ežiai yra gana universalūs žinduoliai, minta įvairiais dirvožemio bestuburiais, nėra itin išrankūs buveinėms, todėl jeigu ežiai nyksta, tai kyla susirūpinimais kitais gyvūnais, kurie yra įnoringesni ir išrankesni.
Citata „Lyginant su kitų populiacijų mažėjimu, ežių skaičiaus mažėjimas kelia didelį nerimą. Trečdalio populiacijos praradimas per dešimt metų – labai rimta“, – sakė H. Warwickas. Jo teigimu, visiškas ežių išnykimas mažai tikėtinas, tačiau ežių skaičiaus mažėjimas turi didelių pasekmių Britanijos gamtos ekosistemoms.
Ežiai kaip ir drugeliai dažnai įvardijami kaip indikatoriai, parodantys laukinės gamtos sveikatą. „Ežiai yra gana universalūs žinduoliai, minta įvairiais dirvožemio bestuburiais, nėra itin išrankūs buveinėms, todėl jeigu ežiai nyksta, tai kyla susirūpinimais kitais gyvūnais, kurie yra įnoringesni ir išrankesni“, – aiškino H. Warwickas.
Vyras pabrėžė, kad ežiai yra viena nuostabiausių gyvūnijos rūšių, nes su jais gali susitikti akis į akį. „Prie ežio gali prieiti iš tiesų labai arti ir netgi užmegzti su juo kontaktą. Ežys yra tas gyvūnas, kuris plačiai aprašytas įvairiose knygose, pasakose ir net rodomas filmuose, todėl jo išsaugojimas svarbus visai planetai“, – sakė H. Warwickas.
??❤️
Londone sukurtas interaktyvus žemėlapis. Kaip būtų smagu, kad ir Vilniuje tokį sukurtų !! Galima būtų stebėti kur pastebėti ežiukai ir kiti laukiniai gyvūnai… https://bighedgehogmap.org/