Po trumpo atšalimo – Atlanto įtaka: vėl šiluma, galbūt daugiau lietaus

Pastarosiomis dienomis Lietuvos orus lemia anticiklonas. Kaip žinia, jame oras stabilus, kritulių praktiškai nebūna. Įprastomis sąlygomis šiltuoju metų laiku aukšto slėgio srityje dar vyrauja ir giedras dangus, nes čia oras leidžiasi žemyn ir debesims susiformuoti nėra palanku. Vis dėlto šaltuoju metų laiku viskas vyksta truputį skirtingai: žemės paviršius jau pakankamai daug atvėsta, juk saulės  spindulių kritimo kampas mažėja, ji nebepakyla taip aukštai. Tačiau kai oras toks stabilus ir virš jo dar užslenka šiltesnė oro masė, susidaro plonas bet gana įkyrus žemų debesų sluoksnis, iš kurio retkarčiais nukrinta vienas kitas dulksnos lašelis.
 
Sluoksninius debesis prognozuoti gana sunku, nes reikia tiksliai žinoti vertikalią atmosferos struktūrą, paprasčiau sakant reikia žinoti kokia yra oro temperatūra įvairiuose aukščiuose. Šie debesys, kitaip dar vadinami Stratus, labai jautrūs minėtiems temperatūros pokyčiams. Tai lemia, jog jie be savo ne itin patrauklios išvaizdos turi dar vieną bjaurią (bent jau sinoptikams) savybę – jie labai greitai keičiasi ir gali vos per 15-20 minučių Jūsų matomą giedrą dangaus skliautą paversti pilka koše. Na, bet su šiais draugais reikės gyventi dar mažiausiai iki kovo mėn. taigi nusiteikime – tokia jau ta lietuviška žiema.
 
SINOPTINĖ SITUACIJA: 2020-11-11  17 val.
Kaip jau minėta Lietuvos orus lemia anticiklonas, kuris šiuo metu yra ties šiaurine Ukrainos dalimi (1035 hPa) jis truputį silpnėja, tačiau yra beveik nejudrus. Šiaurės Atlante padėtis kitokia: čia sukasi ne vienas ciklonas, o artimiausias iš jų šiuo metu yra ties Britų salomis (992 hPa), susiformavęs šiandien ir stiprėjantis, tačiau ciklonų vir vandenyno ir daugiau. Taip pat sinoptinėje analizėje pasirodo ir šiek tiek įdomesnis darinys – Azorų link artėja subtropinė audra THETA („teta“) (989 hPa). Tai jau rekordinė 29 audra turinti tropines charakteristikas. Ji artimiausiu metu laikysis virš vandens, tačiau vėliau jau kaip įprastas ciklonas tik su atogrąžų energija gali praskalbti JK.

Žemėlapyje matote Vokietijos orų tarnybos sinoptinę analizę 14 val. Lietuvos laiku su mūsų kraštams egzotiniu atogrąžų ciklono simboliu (apatiniame kairiajame kampe)

Picture

 
TRUMPALAIKĖ PROGNOZĖ: 2-3 dienoms
Artimiausiu metu Lietuvos orų kontrolę išlaikys anticiklonas, todėl bus debesuota, nešalta, su nedideliu lietumi ar dulksna.
 
Artimiausių 3 dienų orai bus tokie panašūs, kad atskirai kalbėti apie jas tiesiog nebėra prasmės. Iki šeštadienio laikysis daugiausia debesuotas dangus, o pragiedruliai gali pasirodyti nebent vietomis. Daug kur gali iškristi nedidelis lietus ar dulksna, tik šeštadienio naktį lietus bus šiek tiek žymesnis. Šiek tiek sustiprės pietryčių, pietų krypties vėjas iki 5-10 m/s.  Naktimis temperatūra kris iki 0-5 laipsnių šilumos, dienomis šils iki 3-8 laipsnių šilumos. Šilčiausia turėtų būti prie jūros, o vėsiausia rytiniuose rajonuose.
 
VIDUTINĖS TRUKMĖS PROGNOZĖ: 4-7 dienoms
Nuo sekmadienio ir kitos savaitės pirmoje pusėje turėtų įsivyrauti oro masių pernaša nuo Atlanto, per šalį praslinks keletas atmosferos frontų, tiesa nykstančių. Todėl sulauksime rudeniško lietaus stipresnio nei paprasta dulksna, naktimis neigiamos temperatūros trauksis, o dienomis sulauksime dar didesnės šilumos. Prognozuojama, kad šiuo periodu temperatūros naktimis laikysis apie 3-8 laipsnius (sekmadienio naktį vėsiau, apie 1-6 laipsnius), tačiau dienomis galima tikėtis ir 6-10 laipsnių šilumos, o tai yra 4-6 laipsniais daugiau nei turėtų būti šiuo metų laiku.
 
Žemėlapyje matote temperatūros nuokrypį nuo normos antradienio vakarą.
Picture

 
ILGALAIKĖ PROGNOZĖ: iki 30 dienų 
Pagal dabartines tendencijas ir modelių skaičiavimus panašu, kad jau minėta Atlanto oro pernaša užsilaikys iki lapkričio pabaigos. Tai lems šiltesnius ir drėgnesnius nei įprasta orus. Vėliau jau žengiant į gruodį šiltesni nei įprasta orai išsilaikys, tačiau kadangi gruodis įprastai būna šaltesnis tai ir bus vėsiau nei dabar: galima tikėtis minusinių temperatūrų, mišrių kritulių ir pan. Beje, dar viena šių metų įdomybė yra niekaip neiškrentantis pirmasis sniegas ar šlapdriba. Jis jau vėluoja vidutiniškai savaite, tačiau per artimiausias 10 dienų vis dar nebus matyti…