Pilno saulės užtemimo Lietuvoje 65-osios metinės

Paskutinis visiškas Saulės užtemimas mūsų šalyje įvyko 1954 m. birželio 30 d. Jį stebėjo Lietuvos astronomai ir mūsų tėvai/seneliai. Tada, remiantis jų prisiminimais, per pačią vasaros popietę užtemus dangui atrodė, jog atėjo beveik naktis, nes danguje pasirodė pirmosios žvaigždės, o kaime vištos ir kiti gyvuliai pamatę vakaro tamsą, pamažu ėjo į tvartą kaip prieš tikrą naktį. Kitur, kaip prisimena amžininkai, jie buvo neramūs, o paukščiai aprimo.

Nuotraukoje matyti Marijampolės (tuomet Kapsuko) gyventojai stebintys Saulę per aprūkusius stiklus. Tą dieną į miestą buvo atvažiavusi Pulkovo observatorijos brigada ir įsitaisę teleskopą ant cukraus fabriko stogo stebėjo užtemimą.

Įdomu tai, kad XIII a. Lietuvoje buvo matomi net trys visiški Saulės užtemimai (įprastai toje pačioje Žemės vietoje visiški Saulės užtemimai kartojasi kas 300–400 m).

Yra apskaičiuota, kad artimiausias visiškas Saulės užtemimas Lietuvos teritorijoje bus matomas 2075 m. liepos 13 d., o sekantį kartą vidurdienį žvaigždes sostinėje Vilniuje išvysime tik 2195 m. vasario 10 d.

Šaltinis: Orai ir klimatas Lietuvoje