Persikvalifikavimas ar profesinis tobulėjimas: kodėl tai taip baisu?

Dažniausiai pokyčiai ar naujovės kiekvieną iš mūsų gąsdina – ypatingai tas nežinomybės jausmas. Kaip bus toliau? Ar man pavyks? Vienas iš šių pokyčių – profesijos keitimas arba, kitaip tariant, persikvalifikavimas. Skamba gąsdinančiai, tiesa? Bet šie pokyčiai dažniausiai būna į naudą, tad pirmas žingsnis – NEBIJOTI. O tada jau galima bandyti kažką keisti.

Kodėl reikėtų keisti savo darbo sritį arba tobulinti savo turimas žinias? Atsakymas labai paprastas – darbo rinka nuolat keičiasi, tad darbuotojams ne tik tenka prisitaikyti, bet ir patobulinti ar įgyti naujų žinių. Taip pat tikrai yra tokių darbuotojų, kurie pabaigę studijas pagal vieną specialybę, vis dėlto dirba visai kitoje srityje. Galbūt Jūs irgi? Dažniausiai tik išbandę save vienoje ar kitoje srityje galime suprasti, ar toks darbas yra būtent tai, ko ieškojome, tačiau, kad galėtumėme įsidarbinti – reikia diplomo. Mūsų atlikta darbo skelbimų analizė parodė, jog daugiau nei pusėje ‘CV-Online’ portale talpinamų skelbimų vienas iš pagrindinių reikalavimų kandidatui – aukštasis išsilavinimas. Žinoma, neretai jaunas žmogus, rinkdamasis studijų kryptį nėra tikras dėl savo pasirinkimo ir galiausiai arba meta studijas, arba jas pabaigia, tačiau vis tiek nedirba toje srityje. Persikvalifikavimas gali būti išeitis.

Ką daryti jei nusprendėte pakeisti savo darbo sritį?

Visų pirma, reikėtų pamąstyti apie tai, kokiame darbe save įsivaizduojate – koks turėtų būti Jūsų darbo laikas, koks darbo pobūdis, kokios Jūsų asmeninės savybės galėtų tikti pasirinktai profesijai? Tuomet reikėtų pasidomėti, kurios sritys šiuo metu yra paklausiausios ir į kurias reikėtų atkreipti dėmesį. Šiuo metu ‘CV-Online’ portale daugiausia patalpintų skelbimų yra informacinių technologijų, klientų aptarnavimo – paslaugų, gamybos – pramonės bei finansų srityse. Tad renkantis naują darbo sritį reikėtų į tai atsižvelgti.

Kai jau nusprendėte, kuri sritis Jums atrodo patraukliausia bei įdomiausia, galite pradėti domėtis, kokiu būdu galite įgauti tam reikiamų žinių. Galite pasinaudoti vidiniais įmonės mokymais ir, pavyzdžiui, išmėginti save kitame skyriuje. Arba galite pasinaudoti internetiniais mokymais, kurių pasiūla šiuo metu yra gan didelė. Taip pat galite mokytis ir savarankiškai, tačiau geriausia būtų pasikonsultuoti su tos srities profesionalais, kad jie nukreiptų Jus tinkama linkme ir iš tiesų išmoktumėte ko nors naudingo. Žinoma, galite pagilinti savo turimas žinias ir universitete, susiradę norimą modulį. Galimybės mokytis yra beribės, tad šiuo atveju reikia tik norėti ir pasistengti. Persikvalifikavimas neįvyks per vieną dieną, tam prireiks gerokai daugiau laiko, noro ir pastangų.

Taip pat svarbu nepamiršti, jog mokytis reikia nuolatos ir visai nesvarbu, ar norite kardinaliai pakeisti savo darbo profesiją, ar norite pagilinti savo turimas žinias. Reikėtų nebijoti profesinio mokymo, nes, kaip jau buvo minėta, darbo rinka nuolatos keičiasi ir Jūsų turimų žinių paprasčiausiai gali neužtekti. Darbo skelbimų analizė atskleidė, jog užsienio kalbų žinios – tiek anglų, tiek rusų – yra gan dažnas reikalavimas. Taip pat daugiau nei trečdalyje skelbimų buvo paminėtas ir kompiuterinis raštingumas. Tad, jei jaučiatės taip lyg Jums reikėtų papildomų žinių vienoje ar kitoje srityje, reikėtų sukaupti visą savo drąsą ir žengti šį žingsnį. Galbūt atrasite darbą, į kurį eisite su šypsena?

Autorius: Gerda Šimukauskaitė, ISM studentė, CV-Online praktikantė