Peršalimas, gripas ir koronavirusas: kuo skiriasi šios ligos

Kiekvienas žmogus, kuris kosėja ar čiaudi, dabar kitiems atrodo įtartinas, bet tai dar nereiškia, kad jis susirgo koronavirusu („Covid-19“). Mat kiekvieną pavasarį padaugėja čiaudinčių ir sloguojančių. Kaip atskirti peršalimą, įprastą gripą nuo koronaviruso?

Palyginimo lentelė

Palyginimo lentelė© Alfa.lt
 

Pagal PSO paskelbtus duomenis, koronaviruso simptomai yra nespecifiniai. Ligos eiga gali siekti nuo besimptomės būklės iki sunkaus plaučių uždegimo ir mirties. PSO apibendrino surinktus duomenis apie 55 924 atvejus ir sudarė tokį tipiškų simptomų sąrašą:

 
Karščiavimas – 87,9 proc.

Sausas kosulys – 67,7 proc.

Silpnumas – 38,1 proc.

 
 

Išbėrimas – 33,4 proc.

Dusulys – 18,6 proc.

Gerklės skausmas – 13,9 proc.

Galvos skausmas – 13,6 proc.

Raumenų ir sąnarių skausmas – 14,8 proc.

 
 

Šaltkrėtys – 11,4 proc.

Pykinimas arba vėmimas – 5,0 proc.

Sloga – 4,8 proc.

Viduriavimas – 3,7 proc.

Atsikosėjimas kraujais – 0,9 proc.

 
 

Inkubacinis periodas nuo užsikrėtimo iki ligos pradžios vidutiniškai sudaro 5–6 dienas, tačiau jis gali siekti ir 14 dienų.

Gripo simptomai

Gripo infekcijai būdingas sausas kosulys, staiga pakylanti aukšta temperatūra, didelis silpnumas, raumenų ir sąnarių skausmai. Pagal savo simptomus jis yra panašus į naująjį koronavirusą.

Peršalimo simptomai

Peršalimą bene lengviausia atskirti. Jam būdingi tokie simptomai: gerklės skausmas, sloga, gleivėtas kosulys (o ne sausas kaip gripo ar koronaviruso atveju), nesmarkiai pakilusi temperatūra ir lengvas bei vidutinis galvos skausmas. Šie simptomai atsiranda per ilgesnį laiką, o ne staigiai kaip gripo atveju. Ir banaliu peršalimu sergantis žmogus jaučiasi nusilpęs, bet ne visiškai išsekęs kaip nuo gripo.

Alfa.lt