Pavojai tykantys vandenyje

Karštą vasaros dieną žmonės nė nesusimąstydami šoka į vandens telkinį siekdami atsigaivinti vandeniu. Deja, vandenyje tyko įvairūs pavojai, kurie gali sąlygoti nuskendimą, traumą, sveikatos sutrikdymą arba susirgimą kokia nors infekcine liga.

Fiziniai pavojai maudantis atviruose vandens telkiniuose: žmogaus ūgiui per daug gili maudynių vieta, nuovargis, per šaltas vanduo, nepažįstamas krantas, status ir slidus krantas, srovė, per didelis atstumas nuo kranto, mėšlungis, šokas (netikėtai įšokus į vandenį), gausi vandens augmenija, slidūs akmenys, stiklo šukės, neblaivumas. Išvardinti pavojai sąlygoja nuskendimą, traumas, tačiau per šaltas vanduo gali sukelti irkitokias problemas. Žmogui gali išsivystyti hipotermija (būsena, kai organizmo temperatūra nukrinta iki žemesnės nei reikalinga palaikyti organizmo normalų funkcionavimą (žmonėms – žemiau 35 °C)). Patariame, jei pradeda jausti tokius simptomus: drebėjimas, kalenimas dantimis, lipkite į krantą, nusišluostykite ir šiltai apsirenkite tam, kad organizmas sušiltų. Taip pat, esant galimybei patariame vartoti šiltų skysčių.

Kaip išvengti pavojų vandenyje? Išvengti visų pavojų neįmanoma, tačiau žinojimas ką reikia daryti, gali sumažinti nelaimingų atsitikimų riziką. Pirma – visada reikia įvertinti vandens telkinių gylį, kranto būklę, srovės tėkmės kryptį ir stiprumą, reikia apžiūrėti vandens telkinių dugną, maudytis reiktų, kai žmogus nejaučia didelio nuovargio ir yra blaivus. Kitaip tariant, prie vandens telkinių žmogus visada turi išlikti budrus ir kondicijoje. Žmogus apžiūrėjęs maudynių vietą turi įvertinti ar jam ten maudytis bus saugu, tačiau yra labai svarbu nepervertinti savo galimybių. Rekomenduojama maudytis tik ten, kur dirba gelbėtojai. Antra – kokie veiksmai turi būti patyrus kojos mėšlungį? Reikia bandyti ištempti kiek galima tą vietą, kur raumenys sutraukti, stengtis pamasažuoti, kol atlėgs. Labai svarbu neišsigąsti, plūduriuoti vandens paviršiuje ant nugaros, kol nurims raumenų įsitempimas (mėšlungis) arba kol sulauksite pagalbos ir jus galės saugiai parplukdyti į krantą arba galima pačiam bandyti irtis iki kranto. Trečia – pagalba sau įsipainiojus į vandens augmeniją, paslydus ant akmenų, susižeidus dėl vandenyje esančių stiklo šukių. Jei įsipainiojote į vandens augalus patariama nedaryti staigių judesių, pačiam bandyti ar prašyti kitų žmonių pagalbos tam, kad augalai būtų atpainioti nuo kūno rankų pagalba. Na, o siekiant apsisaugoti nuo paslydimo ant akmenų (galimas ir susižeidimas) ir įsipjovimo dėl vandenyje esančių stiklo šukių patikimiausia priemonė yra vandens batai arba guminės šlepetės. Jeigu taip atsitiks, kad susižalosite (įsipjausite) būdami vandenyje, patariame kuo greičiau nueiti ar parplaukti iki kranto tam, kad įvertintumėte žaizdos būklę (svarbiausia yra nepanikuoti). Jei kraujavimas ne stiprus pakaks ant žaizdos užklijuoti pleistrą arba užbintuoti susižeidimo vietą. Kai kraujavimas yra stiprus, tuomet reiktų naudoti bet kokį daiktą (telefonas, piniginė, tvarsčių pakelis), su kuriuo pavyktų užveržti sužeistą vietą (tai reikia daryti ne žaizdos vietoje), o aukščiau jos. Užveržimas turi būti toks stiprus, kad žemiau užveržtos vietos nebesijustų pulsas (nepritekėtų kraujas, o tai daroma tam, kad būtų išvengiamas nukraujavimas). Ketvirta- vaikai prie vandens telkinių niekada neturi būti palikti vieni, visada turi būti užtikrinta tėvų priežiūra. Penkta- žmogus, kuris leis laiką prie vandens telkinių visada turi būti blaivus (nevartojęs alkoholio). Kai žmogus yra neblaivus jis nesugeba adekvačiai įvertinti situacijų, priimti teisingus sprendimus, kaip sakoma- girtam žmogui ir jūra iki kelių. Šeštas patarimas yra vienas svarbiausių – niekada prie vandens telkinių neiti vienam! Taigi, prie vandens telkinių reikia elgtis atsakingai ir visada būti budriam.

Per vandenį plintančių infekcinių ligų yra labai daug, tačiau jomis galima užsikrėsti tik tokiuose vandens telkiniuose, kurie yra užteršti bakterijomis, virusais, kirmėlėmis,pirmuonimis (vienaląsčiai gyvūnai, pirmagyviai, jie nematomi, tačiau kaip ir virusai ir bakterijos gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus).Kokiomis ligomis galima užsikrėsti užterštame vandenyje? Ligų, kuriomis galima užsikrėsti, yra nemažai, tačiau išvardinsime kelias pagrindines ligas, kurios plinta vandeniu (pasaulyje): kampilobakteriozė, legioneliozė, cholera, vidurių šiltinė, hepatitai A ir E, amebioze, kaspinuočiai. Ligų sukėlėjai į vandenį patenka dažniausiai per išmatas, kitas gyvų organizmų išskyras (vėmalai, šlapimas ir kt.), kanalizacijų vamzdžius. Kaip apsisaugoti nuo per vandenį plintančių infekcinių ligų? Visų pirma reikia maudytis tik patikrintose nuo užterštumo maudyklose, paplūdimiuose. Kaip patikrinti, ar maudykla, kurioje ruošiatės maudytis yra saugi (atitinka saugumo reikalavimus)? Patikrinti yra labai paprasta, įeikite į internetinį puslapį, prieiga per internetą: http://www.smlpc.lt/lt/aplinkos_sveikata/maudyklos/maudyklu_vandens_kokybe_2018_m.html, tuomet paspaudę ant pasirinkto rajono galėsite pasirinkti maudyklą, kurioje žadate maudytis ir išsiaiškinsite, ar Jūsų maudykla atitinka reikalavimus (pateiktoje nuorodoje rasite 2018 metų duomenis).

Patariame maudytis tik patikrintose maudyklose, kurios yra saugios (atitinka užterštumo reikalavimus).