Pamatėte Sosnovskio barštį? Praneškite kur jis!

Sunkiai naikinamoms piktžolėms – Sosnovskio barčiams – plintant ir užimant vis daugiau Lietuvos teritorijos, kviečiame pranešti apie jų augimo vietas. Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) sukurta programėlė „NMA Agro“ suteikia galimybes nustatyti tikslias fotografuojamo objekto koordinates, todėl gyventojai kviečiami jų augimo vietas nurodyti naudojantis šia programėle.
 
Šiuo metu toks metų laikas, kai ne tik skleidžiasi žiedai, bet pradeda želti piktžolės ir žaliuoti invaziniai augalai. Vienas iš tokių yra Sosnovskio barštis. Visi esame matę įspūdingo aukščio augalą baltu skėtiniu žiedynu. Beje, šis žolinis augalas išsiskiria ne vien savo aukščiu (gali užaugti iki 5 metrų), briaunotu stiebu iki 12 cm skersmens, tačiau liūdniausia, jog kiekvieno augalo vienas žiedynas gali subrandinti iki 100 tūkstančių sėklų, kurios patekusios į tinkamą aplinką užaugina po naują augalą (sėklos žemėje išbūna iki 15 metų daigios). Dar viena išskirtinė savybė – Sosnovskio barštis yra visas nuodingas – ir kotas, ir lapai, ir žiedai. Prisilietus gresia antro laipsnio nudegimas, tačiau ir pūslėms užgijus bėdos nesibaigia – nudegimų vietose ilgiems metams gali likti dėmės. Jei sulčių patenka į akis, galima net apakti. Todėl labai svarbu pradėti naikinti šiuos augalus kuo anksčiau ir susitelkiant.
 
„NMA agro“ programėlė pasirūpins tiksliomis nuotraukų koordinatėmis
 
Sunkiai naikinamas pasitelkus net cheminius ar mechaninius būdus, šis invazinis augalas sparčiai plinta ir užima vis daugiau Lietuvos teritorijos. Sosnovskio barštis okupuoja net uolių ūkininkų žemes, ką bekalbėti apie pakeles, neprižiūrimą žemę, buvusių ūkinių statinių vietas ar juostas šalia geležinkelio bėgių…
 
Todėl NMA, bendradarbiaudama su Aplinkos ministerija, kviečia visus Lietuvos gyventojus aktyviai siųsti Sosnovskio barščių nuotraukas naudojantis mobiliąja „NMA agro“ programėle, kuri pasirūpins tiksliomis nuotraukų koordinatėmis. Pagal gautą informaciją pažymėsime taškus, kuriuose auga šie augalai, patys vykdysime prevencinę veiklą bei informacija dalinsimės su Aplinkos ministerija ir Lietuvos savivaldybių asociacija. Tai bus naudinga ir patiems žemės turėtojams, nes galbūt šalia auginamo miško ar paveldėtame nenaudojame sklype auga šių milžinų sąžalynas, o žmogus apie jį net nežino.
 
Šiais metais bus pradėtas įgyvendinti projektas „Invazinių ir svetimžemių rūšių būklės tyrimai Lietuvoje“, kurį Aplinkos ministerija finansuoja Europos Sąjungos lėšomis. Bus tiriamas 100 invazinių ir svetimžemių rūšių, taip pat ir Sosnovskio barščio, paplitimas gamtoje, bus sudaryti paplitimo žemėlapiai. Remiantis surinkta medžiaga, bus parengti invazinių rūšių veiksmų planai, t. y. numatytos kontrolės priemonės, nurodyta, kuriose vietose ir kokie asmenys turės naikinti Sosnovskio barščius ir kitas invazines rūšis. Labai svarbu surinkti kuo išsamesnę informaciją apie Sosnovskio barščio paplitimą šalyje, kad būtų galima įvertinti esamą situaciją ir imtis reikalingų naikinimo priemonių, todėl per mobiliąją „NMA agro“ programėlę pateikta informacija tikrai bus naudinga analizei ir svarbi planuojant veiksmus.
 
„NMA agro“  galima atsisiųsti nemokamai
 
Norėdami pranešti apie augančius Sosnovskio barščius, atsisiųskite mobiliąją „NMA agro“ programėlę į telefoną, paspauskite pliuso ženklą, esantį dešiniajame apatiniame kampe, pasirinkite formą „pranešti apie pažeidimus“ ir pažeidimo tipą – Sosnovskio barščiai. Galite pateikti aprašą ar pastabas, bet tai nėra privaloma. Palietę fotoaparato ikoną ir nufotografavę augalą paspauskite žalią vokelį ir išsiųskite pranešimą mums. Jei Sosnovskio barščių yra visas sąžalynas, galima (bet neprivaloma) pasinaudoti programėlėje esančiais matavimo įrankiais. Trumpa naudojimosi mobiliąja programėle instrukcija pateikta programėlėje, kurią galima nemokamai atsisiųsti iš „Google Play“ ir „Apple Store“ parduotuvių, paieškos lauke suvedus „NMA agro“. „NMA agro“ veikia ir „Android“ ir IOS operacinėse sistemose.
 
Dėmesio! Fotografuokite išlaikydami atstumą! Jokiu būdu neikite prie šio augalo arti, nelieskite jo!

Šaltinis: http://www.silelis.info