Palmės Lietuvoje – Misija įmanoma? (3 dalis)

Palmės ar kaktusai kambaryje nieko nestebina, nes tai gana įprastas mūsų akims vaizdas. Egzotinių augalų vazonuose ar netgi pačių sėklų galima įsigyti beveik bet kurioje didesnėje parduotuvėje. Dažnas pagalvoja, o kas būtų jeigu pasodinčiau palmę lauke prie namo?

Štai Vakarų Europoje (Anglija, Prancūzija ir kt.) jau gana įprasta prie nuosavų matyti vieną kitą palmę. Pasodintos palmės netgi auga tokiose vietose kaip Kopenhaga (Danijos sostinė) ar pietų Švedija. Nors klimato juosta nėra pati palankiausia, tačiau minimalius reikalavimus augti egzotiniams augalams atitinka. Kodėl nepabandžius auginti šalčiui atspariausių palmių Lietuvoje?

Antroje šios temos dalyje minėjome, kad palmės išgyvena jau 7-8 zonose, tai yra teritorijos, kuriose net šalčiausiomis žiemos naktimis temperatūra nenukrenta žemiau -12 -18 laipsnių. Remiantis 1991-2020 metų duomenimis tokių vietovių Lietuvoje dar neturime. Tinkamiausia Lietuvos vietovė palmėms yra siauras Lietuvos pajūrio ruoželis. Kuo arčiau jūros, tuo geriau. Dar gerai, jeigu būtų sukurta užuovėja nuo šiaurinių krypčių vėjų t.y. sodinant palei pietinę namo sieną. Tobuliausia vietovė – Kuršių nerijoje ties Nida. Toje vietoje net šaltą žiemą speigų mažai pasitaiko (jau nekalbant apie pastarąsias šiltas žiemas).

Nuotraukoje apačioje galite matyti palmių rūšis, kurios geba augti šalto klimato juostoje. Visos jos sugeba išgyventi esant sniegui ir prie santykinai didelio šalčio. Palmės beveik visada neišgyvena, jeigu stiprus speigas (< -20) laikosi ilgai ir dirva įšąla. Pastaruoju metu nedengiamos palmės, vidutiniškai, jau galėtų išgyventi apie 9 mėnesius per metus, o tokią šiltą žiemą kaip šiemet, pajūryje net ir dengti nereiktų.

Visos paveiksle esančios palmės yra prisitaikę atlaikyti atšiaurias žiemas (iki -15 laipsnių, o trumpam laikui dalis rūšių pakelia net didesnį šaltį). Dauguma šalčiui atsparių palmių užauga nedidelės iki 1-5 metrų aukščio. Dalis prisitaikę prie vėsesnių vasarų, kitos nemėgsta šlapio dirvožemio žiemą, todėl nesiplėsime. Apibendrinant galima teigti, kad labai aukštos palmės Lietuvos pajūryje negalėtų užaugti, o žemaūges žiemos metu gali tekti ir uždengti, kad pavasarį vėl atželtų bei pradėtų žaliuoti skleisdamos egzotinę atmosferą.

Šaltinis: http://Orai ir klimatas Lietuvoje