Palmės Lietuvoje – Misija įmanoma? (1 dalis)

Taip taip, nuotraukos tikros. Šis neįprastas Lietuvos klimatui augalas yra puošęs Vilnių. Prieš beveik 70 metų įvairiose Vilniaus vietose buvo galima išvysti netgi 15 palmių!

Palmės į Lietuvą atkeliaudavo iš pietinių sovietinių valstybių ir buvo sodinamos vasaros metu. Pirmą kartą, remiantis straipsniu, palmės sodinamos buvo 1952 m. birželį, kuris tąmet buvo šaltas (net 2 laipsniais šaltesnis už dabartinę klimato normą). Tuomet išskirtinai didelė 80 metų amžiaus palmė naudojant kraną buvo pasodinta dabartiniame Bernardinų sode. Vien palmės sodinimas sutraukė būrius smalsuolių, o vėliau pasodintas augalas sutraukė ir visus, turinčius fotoapratą, įsiamžinti.
Be šios palmės dar 2 augo dabartinėje Vinco Kudirkos aikštėje, 1 augo Gedimino kalno papėdėje, o kur augo kitos nėra aišku. Aplink palmes buvo pasodinamos gėlės. Vasaros pabaigoje arba rudenį palmės būdavo iškasamos ir perkeliamos į šildomus šiltnamius. Tas tęsėsi bent keletą vasarų iki 1956 metų, kol egzotinių augalų sodinimo buvo atsisakyta.
Beje ir tokių vėsių vasarų, kaip buvo palmių sodinimo metais, dabartiniais laikais jau retai pasitaiko. Laikotarpis tinkamas augti palmėms Vilniuje labai pailgėjo, o Kuršių nerijoje jos gebėtų ištempti dar ilgiau. Bet apie tai – kitame tekste.

Nuotraukos: U. Antanavičius | Lietuva senose fotografijose | J. Kacenbergas

Šaltinis: https://www.facebook.com/OraiIrKlimatasLT/?epa=SEARCH_BOX