Pacientų atstovai kreipėsi į valdžią: dabartinis vaistų PVM tarifas – nesąžiningas pacientų atžvilgiu

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų taryba, vienijanti 31 pacientų organizaciją, kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministeriją, Seimo Sveikatos reikalų komitetą ir Finansų ministeriją dėl PVM lengvatos vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms. Jie teigia, kad dabartinė situacija nėra sąžininga visų pacientų atžvilgiu.

Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos pirmininkės Vidos Augustinienės teigimu, šiuo metu galiojantis PVM lengvatos taikymas vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms yra neteisingas, mat nereceptiniai vaistai turėtų būti įperkami ir mažas pajamas gaunantiems gyventojams. Tai reiškia, kad lengvatinį PVM reikėtų taikyti visiems vaistams, ne tik receptiniams.

„Remiantis Pridėtinės vertės mokesčio įstatymu, dabar lengvatinis 5 proc. PVM tarifas taikomas receptiniams vaistams, tiek valstybės kompensuojamiems tiek ir nekompensuojamiems bei medicinos pagalbos priemonėms, kurios yra kompensuojamos valstybės. Lengvatinis PVM tarifas yra netaikomas nereceptiniams vaistams ir medicinos pagalbos priemonėms, kurios yra nekompensuojamos valstybės – tai nėra sąžininga“, – tikina ji.

Pacientai, kuriems valstybė nekompensuoja medicinos pagalbos priemonių ar jiems neužtenka skiriamų kompensuojamųjų medicinos pagalbos priemonių, juos turi pirkti ne tik už pilną kainą, bet ir dar mokėti didesnį 21 proc. PVM.

„Šis klausimas ypatingai aktualus tiems, kuriems tenka papildomai įsigyti medicinos pagalbos priemonių turint šlapimo nelaikymo problemų, taip pat perkantiems medicininius tvarsčius, stomos priežiūros ir diabeto kontrolės priemones. Medicinos pagalbos priemonės turi būti prieinamos visiems, todėl pacientai, kuriems valstybė nekompensuoja medicinos pagalbos priemonių arba kompensuojamojo kiekio jiems neužtenka, neturėtų būti baudžiami“, – aiškina pacientų atstovė.

Ji priduria, kad visi vaistai – tiek receptiniai, tiek ir nereceptiniai – yra būtinoji prekė, todėl turi būti prieinami visiems šalies gyventojams.

„Inkstų ligomis sergančiųjų pacientų asociacija ,,Gyvastis“ informavo, kad praėjusių metų pabaigoje atlikus 309 transplantuotų ir dializuojamų narių apklausą apie vartojamus vaistus ir jiems išleidžiamas sumas, net 40-čiai proc. apklaustųjų per mėnesį gaunamų pajamų neužtenka išgyventi. Nekompensuojamiesiems vaistams per mėnesį jie nurodė išleidžiantys nuo 20 iki 199 eurų“, – pavyzdžiu dalijasi V. Augustinienė.

Anot pacientų atstovės, reikėtų sekti kaimynių – Lenkijos ir Latvijos – pavyzdžiu. Jos taiko lengvatinius PVM tiek receptiniams, tiek ir nereceptiniams vaistams, tokiu būdu prisidėdamos prie vienodo pacientų teisių užtikrinimo ir tinkamos gydymo vaistiniais preparatais užtikrinimo.