Orai: Šiais laikais palydoviniai duomenis vis labiau yra prieinami ir vis labiau naudojami tirti įvairius parametrus

Vidutinis debesuotumas (%) 1982-2009 metų laikotarpio vasaromis.
Ar kada susimąstėte, kurioje Europos/Lietuvos vietoje vasaros metu yra labiausiai saulėta/apniukę?

Šiais laikais palydoviniai duomenis vis labiau yra prieinami ir vis labiau naudojami tirti įvairius parametrus, kuriuos paprastai būtų sudėtinga nagrinėti. Vienas iš jų yra debesuotumas. Ji gana sudėtinga nustatyti, nes net ir nedidelėse teritorijose jis gali nemažai skirtis.

Štai ir Lietuvoje turime skirtumų. Tarp vakarinės ir pietrytinės šalies dalies skirtumai vidutiniškai imant yra labai akivaizdūs. Pietryčiuose dėl miškų masyvų ir reljefo dažniau būna apniukę, o vakaruose dėl Baltijos jūros įtakos dažniau šviečia Saulė. Net ir pateiktame žemėlapyje matyti, kad pietryčiuose turime spalvą atitinkančia 60-65 procentus, o kitur 55-60 % Baltijos jūroje dar mažiau 50-55 %.

Atlanto vandenyne, netoli Islandijos krantų, kur nuolat slenka ciklonai, debesys yra kone nuolatos, o giedras dangus – labai retas svečias. Galite matyti ir nemažus skirtumus tarp Jungtinės Karalystės šiaurinės dalies ir Lietuvos. Labiau debesuota ir Vokietijoje. Iš visos Europos giedriausios vasaros, žinoma, Viduržemio jūros regione ir ypač į rytus nuo Kretos salos. Apniukusi diena, vasaros metu, ten tikrai nedažnas įvykis