Normatyvai – pagal įstaigų vadovų pageidavimus

Nuo ateinančio rugsėjo įsigalios nauji rajono ugdymo įstaigų etatų normatyvai. Tą įgalino padaryti dar 2013 metų kovo 6 dieną pasirašytas LR ūkio ministro įsakymas, įpareigojęs  pakoreguoti esamus rajono Savivaldybės ugdymo įstaigų etatų normatyvus.

Mūsų rajone normatyvai parengti atsižvelgiant  į  ugdymo įstaigų vadovų pageidavimus. Savivaldybės meras Algirdas Gricius ir švietimo klausimus kuruojanti mero pavaduotoja Gitana Rašimiene dar vasarį organizavo susitikimus su įstaigų vadovais ir su kiekvienu individualiai aptarė poreikius ir atsakingai sprendė, ko reikėtų atsisakyti, ką pakeisti, o ką -papildyti. Kiekvieno vadovo nuomonė buvo išgirsta, išdiskutuota ir įvertinta.

Privertė gyvenimas

Rajono mero pavaduotoja Gitana Rašimienė sako, kad koreguoti etatų normatyvus privertė pats gyvenimas, pasikeitusi situacija nuo to laiko, kuomet anie normatyvai buvo priimti. „Pirmiausiai tai lėmė nuolatinė kaita formuojant ugdymo įstaigų tinklą ir siekis išgyventi su turimomis klasės krepšelio ir Savivaldybės biudžeto lėšomis, nepriimant drastiškų sprendimų, netgi tokių kaip ugdymo įstaigų uždarymas ir pan. Galime kiek tinkami svajoti apie mokyklą, vaikų darželį  kiekviename kaime, nors ten tebūtų trejetas vaikų, tačiau pinigų yra tiek, kiek jų yra, ir būtent su tokiais resursais mes privalome išgyventi. Todėl, kaip viena iš priemonių taupiau gyventi, ir buvo peržiūrėti ugdymo įstaigų etatų normatyvai“, – sakė mero pavaduotoja. Bendruosius etatų normatyvus kovo 23 dieną Taryba jau patvirtino, o artimiausiame Tarybos posėdyje bus tvirtinami atskirai kiekvienos ugdymo įstaigos sprendimų projektai dėl didžiausio leistino darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, pareigybių skaičiaus.

Sutaupyti tūkstančiai

 Dabar patvirtinti normatyvai įsigalios nuo rugsėjo 1 dienos, o šiandienos sprendimų nauda bus akivaizdi. „Dėl pasikeitusio mokinių skaičiaus, psichologų etatų perkėlimo į Švietimo pagalbos tarnybą, ugdymo įstaigų vadovų geranoriško požiūrio į rajono mokyklų tinklo formavimo problemas bei finansines galimybes sumažės 9,5 etato. Tai leis vien per likusius keturis 2017 metų mėnesius sutaupyti apie 37 tūkstančius eurų. Taupant lėšas valdymui, sumažės direktorių pavaduotojų ugdymui etatų skaičius. Ugdymo įstaigose, kuriose mokosi 501-900 mokinių, vietoje buvusių 3 etatų numatyti 2,5 etato“, – pokyčius aiškino Gitana Rašimienė.

Kai pavadinęs pagadini

Naujieji normatyvai iš dalies išsprendžia ūkvedžių darbo apmokėjimo problemą. Nors sena tautos patarlė teigia, kad „kaip pavadinsi, taip nepagadinsi“, ūkvedžiu pavadintam ugdymo įstaigos darbuotojui tai net labai buvo ne į naudą. Daugelyje ugdymo įstaigų ūkvedys – rimtas vadovo pagalbininkas, atsakingas už visą įstaigos ūkinę dalį, vykdantis viešuosius pirkimus ir nešantis su tuo susijusią atsakomybę, privalantis gebėti gerai dirbti kompiuteriu ir t. t., tačiau iki šiol ūkvedys buvo priskirtas tik prie aptarnaujančio personalo. Ūkvedžiui galėjo būti mokamas tik žemiausias,  minimalus atlyginimas.  Tad tokioms pareigoms rasti darbuotoją už minimalią algą įstaigų vadovams buvo tikras iššūkis.

Įsigaliojus naujiems normatyvams, šiandienos ūkvedys galės vadintis ir direktoriaus pavaduotoju ūkio reikalams. Ugdymo įstaigų vadovai, atsižvelgdami į darbuotojų  turimą išsilavinimą bei įstaigos lėšas, galės pasirinkti ūkvedžio ar direktoriaus pavaduotojo ūkio reikalams pareigybę. Tai leis padidinti minėtos pareigybės darbuotojų atlygį, kuris šiuo metu, kaip jau minėta,  nesiskiria nuo aptarnaujančio personalo (valytojų, kiemsargių, einamojo remonto darbininkų) atlygio.

Mero pavaduotoja Gitana Rašimienė primena: „Ugdymo įstaigų vadovų pasitarimuose dažnai buvo diskutuojama dėl etatų, kurie steigiami atsižvelgiant į mokinių skaičių, bet ne į turimus pastatus, teritorijų plotus.  Ankstesniuose normatyvuose buvo numatyta pilną ūkvedžio etatą steigti ugdymo įstaigai, kai ji turi 201 ir daugiau mokinių.  Jei mokinių buvo 200 ir mažiau – tik 0,5 etato. Tačiau pastatai ir teritorijos juk lieka tos pačios.  Nuo mokinių skaičiaus jos nei mažėja, nei didėja. Tad naujuose etatų normatyvuose ūkvedžio etatas išlieka, neatsižvelgiant į pasikeitusį mokinių skaičių.“

Ateina pamaina

Deja, sutaupytieji etatai bei lėšos neleis ugdymo įstaigoms pasijausti daug turtingesnėms. Jau šiandien yra aišku, kad sutaupyti etatai bus išdalinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo poreikiams tenkinti. Ateina jaunoji pamaina ir jai privalu atiduoti duoklę. Privalu padaryti viską, kad mūsų ateitis turėtų kuo geresnes sąlygas ugdytis.

Numatyta, kad grupėse, kuriose vaikai praleis 10,5 val., reikės 2,6 etatų. Kita vertus, tai išspręs ne tik vaikų ankstyvojo ugdymosi galimybių problemas, bet ir sudarys sąlygas tėveliams dirbti.

„Nors mokinių skaičius ir mažėja, tačiau ikimokyklinio ugdymo įstaigos nebetalpina įsteigtose grupėse visų norinčiųjų jas lankyti mažųjų mūsų rajono gyventojų. Poreikis steigti naujas grupes yra Ariogalos ir Raseinių „Saulutės“ lopšeliuose-darželiuose. Ieškoma galimybių šį poreikį nuo rugsėjo 1 d. patenkinti. Dar viena 10,5 val. – pailgintos darbo dienos darželio grupė Savivaldybės tarybos leidimu bus įsteigta Betygalos Maironio gimnazijoje. 4 val. trukmės priešmokyklinio ugdymo grupė pradės veikti ir Gylių mokykloje-daugiafunkciame centre“, – apie artimiausios ateities planus pasakoja mero pavaduotoja Gitana.

Sprendimų ieškojo patys

„Mūsų Raseiniams“ kalbinti ugdymo įstaigų vadovai džiaugėsi, kad jiems nieko nebuvo nuleista iš viršaus. Naujieji normatyvai radosi tik visų išklausius ir įsiklausius. Nieko nebuvę padaryta formaliai, tik dėl paukščiuko popieriuje. Pagal galimybių rėmus, šis dokumentas esąs tobulas jau vien todėl, jog niekas negalės pasakyti, kad tai yra kažkieno iš šalies sugalvota ir primesta.

Goda Troškūnienė

Saltinis: www.musuraseiniams.lt