Naujovės vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje

Vakcina – tai medicininis preparatas, skirtas įgyti imunitetui nuo infekcinės ligos. Imituodamas natūralią infekciją, šis preparatas parodo imuninei sistemai ligos sukėlėją, prieš kurį ji pagamina antikūnus (jie atpažįsta ligos sukėlėjus ir juos sunaikina). Tokiu būdu paskiepytas asmuo yra apsaugomas nuo infekcinės ligos ir taip stabdomas šių ligų plitimas visuomenėje. Straipsnyje rašoma apie skiepijimų naudą, rizikas susijusias su vakcinacija ir skiepų naujove.

Pirmoji naujovė vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje yra ta, kad nuo šių metų (2018 m.) liepos 1d. vaikai bus skiepijami nuo B tipo meningokokinės infekcijos. Bus skiepijami 2 mėnesių sulaukę, pacientai. Skiepijimo schemoje3 dozės (3 skiepijimai) už kurias nereikės susimokėti. Pirmąją vakcinos dozę gaus 2 mėn. kūdikiai, antrąją – 4 mėn., o trečiąją – 12-15 mėn. Gaus nemokamus skiepus nuo B tipo meningokokinės vakcinos kūdikiai, gimę nuo 2018 m. gegužės 1 d. Vyresni kūdikiai ir vaikai pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių valstybės lėšomis nebus skiepijami, tačiau juos galima ir rekomenduojama skiepyti privačiomis lėšomis. Raseinių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Liga plinta oro lašeliniu keliu. Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus.

Antroji naujovė vaikų profilaktinių skiepijimų kalendoriuje yra skiepai nuo rotavirusinės infekcijos. Nuo 2018 m rugsėjo 1 d. vaikai bus skiepijami nuo rotavirusinės infekcijos. Skiepijimų schema yra 3 dozės: pirmoji dozė –2 mėn., antroji – 4 mėn., trečioji – 6 mėn.Nemokamai pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami bus vaikai gimę nuo liepos 1 dienos. Vyresni kūdikiai ir vaikai pagal profilaktinių skiepijimų kalendorių valstybės lėšomis nebus skiepijami, tačiau juos galima skiepyti privačiomis lėšomis. Rotavirusinė infekcija – tai rotavirusų sukelta žarnyno infekcija, pasireiškianti vėmimu, karščiavimu, viduriavimu, bendra organizmo apsinuodijimas. Žarnyno virusinė liga yra paplitusi visame pasaulyje. Dažniausiai rotavirusų sukelta infekcija serga jaunesni nei 5 metų amžiaus vaikai. Sunkiausiomis ligos formomis pirmą kartą serga 3 – 35 mėnesių kūdikiai ir vaikai.Todėl yra labai svarbu skiepyti kūdikius, tam, kad išvengti infekcijos, arba susirgimų atvejai būtų lengvesni (ne mirtini).

Skiepijimų praktika yra taikoma visame pasaulyje. Vakcinacija turi daug privalumų, tačiau yra ir tam tikrų asmeniui nemalonių povakcininių reiškinių. Pagrindiniai povakcininiai reiškiniai: paraudimas, patinimas dūrio vietoje; karščiavimai; alerginės reakcijos; traukuliai (susiję su karščiavimu); tymų ar vėjaraupių vakcinos gali sukelti panašų bėrimą į ligos.Visi povakciniai reiškiniai yra registruojami Lietuvoje. Kiekvienas pacientas turi pranešti savo šeimos gydytojui jei jam atsirado kokie nors povakcininiai reiškiniai. Svarbu nebijoti skiepų- reikia mylėti ir saugoti savo sveikatą.

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS VAIKŲ PROFILAKTINIŲ SKIEPIJIMŲ KALENDORIUS
(įsigalios 2018-09-01)

Eil.

Nr.

Vakcina Amžius
Iki 24 val. 2–3 paros 1 mėn. 2 mėn. 4 mėn. 6 mėn. 12–15 mėn. 15–16 mėn. 18 mėn. 6–7 metai 11 metų 15–16 metų
1 Tuberkuliozės vakcina   BCG                    
2 Hepatito B vakcina HepB*   HepB     HepB            
3 Kokliušo, difterijos,
stabligės vakcina
      DTaP DTaP DTaP     DTaP DTaP   Tdap
4 B tipo Haemophilusinfluenzae
infekcijos vakcina
      Hib Hib Hib     Hib      
5 Poliomielito vakcina       IPV IPV IPV     IPV IPV    
6 Pneumokokinės infekcijos vakcina       PCV PCV   PCV**          
7 Tymų, epideminio parotito,
raudonukės vakcina
              MMR**   MMR    
8 Žmogaus papilomos viruso
infekcijos vakcina
                    HPV1

HPV2***

 
9. Rotavirusinės infekcijos vakcina       RV RV RV****            
10. B tipo meningokokinės
infekcijos vakcina
      MenB MenB   MenB**“