Departamentas primena apie laukiančius iššūkius pasitinkant rugsėjo 1-ąją

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (toliau – Departamentas) sveikindamas mokinius, tėvelius ir pedagogus su artėjančia rugsėjo 1-ąja kviečia prisiminti laukiančius iššūkius, šių dienų problemas ir sprendimo būdus, siekiant apsaugoti vaikus nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo žalos.

Žmogaus smegenys vystosi iki 20-25 m. amžiaus, todėl svarbu ne tik apsaugoti vaikus nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, bet ir kuo labiau atitolinti vartojimo pradžią. Kol vaikų smegenys dar galutinai nesusiformavusios, psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas gali jas lengvai pažeisti, o pažeidimai gali būti ilgalaikiai ir negrįžtami. Šias medžiagas vartojantys vaikai prasčiau mokosi, mažiau ir ne taip noriai įsitraukia į pamokas, dažniau jas praleidinėja, nelanko mokyklos ar jos išvis nebaigia, blogiau sutaria su kitais mokiniais. Ilgiau psichoaktyviąsias medžiagas vartojantys asmenys yra mažiau patenkinti savo gyvenimo kokybe, rečiau užbaigia studijas, dažniau susiduria su  problemomis santykiuose. Jų psichinė ir fizinė sveikata prastesnė, atlyginimai mažesni, o karjera ne tokia sėkminga. Siekdamas atkreipti jauno žmogaus dėmesį pasitinkant  rugsėjo 1 dieną, Departamentas  parengė ir išplatino informacinė medžiagą mokiniams „Ar alkoholis, kanapės ir geri mokymosi pasiekimai suderinami?“.

Taip pat Departamentas atkreipia dėmesį, jog ankstyvas psichoaktyviųjų medžiagų vartojimas kelia didelę grėsmę, kad ateityje asmuo pradės jomis piktnaudžiauti ir taps nuo jų priklausomas. Alkoholizmo rizika padidėja net iki 40 proc., jeigu alkoholį pradedama vartoti dar nesulaukus 15 metų amžiaus. Tyrimai rodo, kad apytiksliai 9 proc. (1 iš 11) kanapes vartojančių asmenų išsivysto priklausomybė. Ši tikimybė padidėja iki 16 proc. (1 iš 6), jei vartoti pradedama paauglystėje, ir išauga iki 25-50 proc., jei kanapės vartojamos kasdien.

Departamentas norėdamas, kad bendrojo ugdymo mokyklų bendruomenės nariai (tėvai, kiti teisėti vaiko atstovai, mokytojai, vaikai) žinotų, kur kreiptis pagalbos, jeigu vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas, parengė bendrąją atmintinę „Kur galima kreiptis pagalbos, jeigu vaikas vartoja psichoaktyviąsias medžiagas“.

Statistika patvirtina, kad problema išlieka aktuali, tad svarbu kuo anksčiau užkirsti kelią psichoaktyviųjų medžiagų vartojimui, nuo mažens mokyti vaikus apie šių medžiagų žalą, formuoti neigiamą požiūrį į šių medžiagų vartojimą ir ugdyti įgūdžius, padėsiančius priimti teisingus sprendimus ir atsisakyti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo.

Departamentas primena, kad kiekvienų metų rugsėjo 1 dieną Lietuvos Respublikoje draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais, šis draudimas netaikomas alkoholiniams gėrimams, parduodamiems viešojo maitinimo vietose, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, laivuose, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, viešbučių kambariuose įrengtuose minibaruose, taip pat neapmuitinamose parduotuvėse ir specialiosiose prekybos vietose.

Departamentas ragina Mokslo ir žinių dieną bei ateinančius mokslo metus pasitikti su nuostata, jog sveikas gyvenimo būdas – didžiausia vertybė bei vartai į sėkmę.

Visa informacinę medžiagą ir statistiką galite rasti Departamento tinklalapyje www.ntakd.lt

 

NTAKD info