Nacionalinė meninė konferencija „Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų istorijos“

Trečią kartą Ariogalos gimnazijoje vyko konferencija, skirta paminėti Tarptautinę holokausto aukų atminimo dieną. Ji minima nuo 2005 metų, kai Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją ir paragino visas pasaulio šalis kasmet sausio 27-ąją minėti šią dieną. Būtent 1945 metų sausio 27 dieną buvo išvaduota Aušvico koncentracijos stovykla, kurioje naciai sunaikino pusantro milijono žmonių, iš kurių daugiau kaip vieną milijoną žydų tautybės.

   Renginyje dalyvavo svečiai: Aušra Šokaitienė ir Sergejus Dobriakovas, tautinių mažumų departamento vyriausieji specialistai, Gercas Žakas, Kauno žydų bendruomenės pirmininkas, su bendruomenės nariais, tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti komisijos vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas, direktoriaus pavaduotoja Švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė, Raseinių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir socialinių reikalų departamento direktorė Jolita Jablonskienė, Raseinių rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir socialinių reikalų departamento Švietimo, kultūros ir ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Danutė Vizbarienė, pranešėjai ir dalyviai iš 27 ugdymo įstaigų.

   Konferenciją organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Geros valios fondas, Raseinių r. Ariogalos gimnazija.

   Renginį pradėjome meniniu Ariogalos gimnazijos mokinių sveikinimu, pasisakė svečiai ir organizatoriai.

   Konferencijos vedėjos gimnazistės Monika ir Viktorija kvietė pasakoti miestelių istorijas, kurios buvo pamokančios, o viską lydi išmintingiausieji mokytojai – GYVENIMAS ir LAIKAS. GYVENIMAS parodo, kaip reikia vertinti LAIKĄ. LAIKAS parodo, kaip reikia vertinti GYVENIMĄ.

   Dvylika iliustruotų epizodų iš Revekos Levy giminės istorijos pristatė Raseinių krašto istorijos muziejaus muziejininkė, apie Volfą Kaganą – narsų Balbieriškio žemės sūnų – kalbėjo Prienų r. Balbieriškio pagrindinės mokyklos mokiniai, Kėdainių „Atžalyno“ gimnazistai savo pasakojimą pavadino „Jie vis grįžta pas mus“, literatūrinę kompoziciją „Budėk, atmintie“ pristatė Kalvarijos gimnazijos atstovai. Vaidybinį siužetą „Kėdainių žydų gyvenimo vaizdeliai“ sukūrė Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazija, kompoziciją „Raudona suknelė su žirniukais“ – Alytaus Putinų gimnazija. Muzikinę – šokio kompoziciją „Rudens naktis sustojo“ sukūrė Alytaus r. Krokialaukio Tomo Noraus –Naruševičiaus gimnazijos mokiniai. Kompoziciją „Daktaras Meras Šachnelis Abraomas“ pristatė Panevėžio ,,Saulėtekio“ progimnazija, „Visa TAI yra palikta man…“ – Raseinių r. Viduklės Simono Stanevičiaus gimnazija, „Aš iš Lietuvos, mažo Lietuvos kaimelio…“ – Druskininkų Atgimimo mokykla, „Kas slypi už praeities uždangos?“ – Panevėžio M. Rimkevičaitės paslaugų ir verslo mokykla, „Palikime skausmą rytojui“ – Kėdainių r. Akademijos gimnazija.

   Konferencijos dalyviai savo krašto istorijas taip pat perteikė videosiužetais: Prienų r. Jiezno gimnazija („Praeitis, pakeitusi dabartį“), Marijampolės Sūduvos gimnazija („Marijampolės žydai ir jų gelbėtojai“), Kupiškio Povilo Matulionio progimnazija („Saulė leidosi…“), VšĮ Kuršėnų politechnikos mokykla („Tarpukario Kuršėnų miesto žydų tautybės asmenų, bendruomenės įtaka miesto gyvenimui), Kėdainių r. Akademijos gimnazija (,,Dotneve“), Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazija („Mažeikių rajono Pikelių miestelio žydai“), apie Klaipėdoje gyvenusius žymiausius žydus-filantropus, žurnalistus, verslininkus, kurių indėlis buvo svarbus Klaipėdai, pristatė Klaipėdos Gedminų progimnazija („Durys, atveriančios žydiškosios kultūros paslaptis).

   Alytaus Adolfo Ramanausko – Vanago gimnazijos dalyviai parodė spektaklį ,,Paskutiniai Vilniaus žydai“, Daugų Vlado Mirono gimnazistai teatro miniatiūrą „Buvo, buvo kadaise…“ Abu pasirodymai – maža ištrauka iš būsimo spektaklių projekto pagal autorius, rašiusius jidiš kalba.

   „Kad ir kiek kirstum, kad ir kiek pjautum – niekada nenukirsi ir nenupjausi atminties medžio, nes tai, kas dygsta iš meilės ir auga iš sielvarto, nei kirviui, nei pjūklui nepaklūsta“, – renginio vedėjos kvietė apibendrinti konferenciją.

   Dėkojame renginio organizatoriams ir rėmėjams: Tarptautinei komisijai nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti, Geros valios fondui, Raseinių r. Ariogalos gimnazijai, Raseinių rajono kultūros centro Ariogalos filialui, Raseinių krašto istorijos muziejui už informacinius leidinukus ir parodą, papuošusią konferenciją „Nuotraukose išsaugoti veidai“.

Raseinių r. Ariogalos gimnazijos TUC koordinatorė Rasa Zakaitė

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė

no images were found