Ministerijoje rinkosi naujovėmis besidomintys žemės ūkio skyrių specialistai

Prasidėjus naujiems metams ir artėjant žemės ūkio naudmenų bei pasėlių deklaravimui, būsimos naujovės ir kiti aktualiausi žemdirbiams klausimai Žemės ūkio ministerijoje aptarti su savivaldybių žemės ūkio skyrių atstovais.

“Jūs kasdien susiduriate su įvairiomis problemomis, geriausiai žinote situaciją savo rajonuose, taigi esate ministerijos ausys ir akys, nes mes ne visada galime žinoti „degančius“ klausimus. Būkime partneriais, mums labai svarbi jūsų nuomonė”, – kalbėjo  žemės ūkio ministras Andrius Palionis, pažadėjęs apsvarstyti susitikimo dalyvių siūlymą susitikti ministerijoje kas du mėnesius.

Aptariant pasėlių deklaravimą 2020 m., pristatyti planuojami pokyčiai tiesioginių išmokų srityje, plotinėse Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos priemonėse, sankcijų ir patikrų mažinimas.

Susitikimo metu pabrėžta, kad atsižvelgiant į 2019 m. nepasiteisinusį tiesioginių išmokų ribojimo mechanizmą, šiemet išmokų ribojimas nebus taikomas.

Gerų žinių gali sulaukti ekologiškai ūkininkaujantieji – jei pritars Europos Komisija (EK), juos šiemet  numatoma paremti 38 mln. eur.

Su EK taip pat deramasi ir dėl išmokų už vietoves, kuriose esama gamtinių  ar kitų specifinių kliūčių,  pereinamojo laikotarpio. Ketinama pratęsti šio laikotarpio nuostatų taikymą 2020 m. toms vietovėms, kurios „iškrito“ iš žemėlapio nuo 2018 m. Ūkininkaujantieji šiose vietovėse gaus 25 eur/ha kompensacines metines išmokas už plotą.

Didelio savivaldybių atstovų dėmesio sulaukė nauja KPP priemonė „Prevencinių priemonių taikymas prieš plėšrūnų ūkiniams gyvūnams daromą žalą“. Numatomas jos biudžetas – 1 mln. eur, paraiškas ketinama rinkti jau nuo vasario 3 d. Planuojama, kad prioritetas bus teikiamas 20 savivaldybių, tačiau susitikimo dalyvių pageidavimu šis skaičius gali išaugti. 

Savivaldybių atstovams pristatyti ir šiuo metu rengiamos institucijų, vykdančių ūkių kontrolės funkcijas veiklos optimizavimo, taip pat žemdirbiams taikomų sankcijų mažinimo ir jų prevencijos koncepcijos galimi pasiūlymai.

Nacionalinės mokėjimo agentūros sukurtą nemokamą Agro mobiliąją programėlę, skirtą ūkininkams ir visuomenei, savo telefonuose jau yra įdiegę daugiau kaip 5 tūkst. vartotojų. Savivaldybių atstovai buvo paraginti skatinti žmones domėtis ir naudotis šia galimybe, padedančia tiesiogiai dalyvauti procese, neatsitraukiant nuo veiklos. Programėlės nauda tik didės – šiuo metu yra svarstomos ir platesnės jos panaudojimo galimybės siekiant „po vienu stogu“ sujungti visas kontroliuojančias institucijas.

Susitikimo dalyviai ŽŪM specialistams uždavė dar ne vieną regionų žmones dominantį klausimą ir gavo išsamius atsakymus.