Meras viltingai žvelgia į Raseinių krašto ateitį

Po gero mėnesio skaičiuosime paskutines šių metų dienas ir, kaip įprasta, atsigręšime atgal ir prisiminsime jau nuveiktus, atliekamus ir nepadarytus darbus, nubrėšime ateities gaires.

   Šiais metais Raseinių rajono savivaldybė yra užsibrėžusi užbaigti arba tęsti apie 70 strateginės veiklos plano programose numatytus ilgai lauktus, gyventojams svarbius projektus. Kaip sekasi šių darbų baruose? – paklausėme rajono mero Algirdo Griciaus.

   – Dar kandidatuodamas į rajono vadovo postą, pasisakiau už darbų tęstinumą ir jų išplėtimą. Visų darbų neįmanoma išvardyti, bet galiu užtikrinti, kad dauguma jų jau įgyvendinti arba šiuo metu yra įgyvendinimo stadijoje. Paminėsiu kelis projektus, kad būčiau konkretus.

   Dar šios kadencijos pradžioje buvome numatę kiekvienais metais Raseinių mieste rekonstruoti arba išasfaltuoti 1–2 gatves. Kas buvo numatyta, sėkmingai tęsiama – pastaraisiais metais suremontuota daugiau kaip po vieną miesto gatvę, o šiemet asfaltu padengtos dvi gatvės ir pradėta V.Kudirkos gatvės rekonstrukcija.

   Kiekvienoje seniūnijoje taip pat buvo numatyta kasmet išasfaltuoti 1–2 gatves. Šios užduotys irgi vykdomos. Pradėta atiduoti skola toms seniūnijoms, kuriose ankstesniais metais buvo pradėti vandentvarkos projektai. Girkalnio miestelyje asfalto danga paklota 3 gatvėse, tuo pačiu keliu einama ir Betygaloje, ir Šiluvoje, ir Viduklėje.

   Įsibėgėja ir daugiabučių namų renovacijos programa, kuriai iš pradžių gyventojai buvo gana abejingi. Viskas pajudėjo tik tuomet, kai mano iniciatyva buvo pasiūlyta renovuotų pastatų kiemus sutvarkyti Europos Sąjungos ir Savivaldybės lėšomis. Šiuo metu keliuose kiemuose darbai jau užbaigti, kituose – dar dirbama.

   Gyvenimo kokybei gerinti skiriame didelį dėmesį, stengiamės įsiklausyti į žmonių nuomonę. Pavyzdžiui, grupė Raseinių miesto Spindulio gatvės gyventojų kreipėsi į Savivaldybę, kad ši gatvė būtų išasfaltuota. Jų poreikiai įgyvendinti šiais metais, kai buvo sutvarkyti vandentiekio ir nuotekų tinklai. Gyventojų pageidavimu atliekama vandentvarkos plėtra ir Viduklėje.

   Atsižvelgta ir į gyventojų didelį nepasitenkinimą nauja ir painia dvinarės atliekų rinkliavos metodika, kurios ėmėmės vykdydami Vyriausybės nutarimus ir įstatymus. Patys irgi neišvengėme metodikos klaidų, todėl Savivaldybės tarybos nariai atšaukė ankstesnį sprendimą ir šiuo metu rengiama nauja, paprastesnė atliekų rinkliavos tvarka.

   Savivaldybė, jos administracija nepamiršta ir nepamirš visų gyventojų, kurių rūpesčius priimame kaip savus ir bendromis pastangomis stengiamės, kad jų neliktų.

   – Kai kurie didesni projektai jau pajudėjo iš „mirties“ taško. Kokios jūsų įžvalgos?

   – Planingai atnaujinami ne tik gatvės, kiemai, bet ir kiti mūsų krašto žmonėms svarbūs objektai. Pavyzdžiui, Prabaudos parke–miškelyje darbai bus užbaigti dar šiemet, projektas bus įgyvendintas anksčiau nei planuotas terminas.

   Pasirūpinta ne tik šimtu procentų veikiančios naujos statybos Raseinių autobusų stoties, kurios sveikai pavydi kitų rajonų gyventojai, bet ir jos prieigų ateitimi. Savivaldybės administracijos vadovams, specialistams iškelta užduotis rasti šiuo metu sunykusios teritorijos rekonstrukcijos sprendinius, kurie Raseinių miesto gyventojams ir galimiems investuotojams suteiktų aiškesnes šios teritorijos vystymo galimybes, leistų plėtoti diskusiją dėl jos racionalaus panaudojimo ateityje. Parengta ir pristatyta šios teritorijos vystymo galimybių studija padės tiksliau suformuluoti konkrečias užduotis techniniams projektams. Tikimės, kad šis darbas padės rasti tinkamą investuotoją ir moderniai sutvarkyti teritoriją, kad ji atitiktų miestiečių poreikius.

   Šalia šios teritorijos po teismų maratono, ilgų trikdžių, į kuriuos buvo įvelta Savivaldybė ne dėl jos kaltės, pagaliau prasidėjo ir visu tempu vyksta ilgai laukti darbai, kurie iš esmės šiuolaikiškai pakeis miestiečių itin lankomos, net trijų pagrindinių miesto gatvių sankirtoje esančios Nepriklausomybės gynėjų aikštės vaizdą.

   Tęsiami ir Raseinių miesto turgavietės rekonstrukcijos darbai. Jau yra parengtas modernus investicijų projektas, kuris buvo apsvarstytas su visuomenės atstovais ir ateinančiais metais planuojama pradėti pagrindinius modernizacijos darbus. Turgavietėje vyks ne tik prekyba, jos teritorijoje bus įrengta laisvalaikio zona su scena, kur vyks įvairūs renginiai: šventės, mugės, koncertai. Viliamės, kad šis svarbus objektas atgims 2019 m. pabaigoje, kai bus atnaujintos ir šalia esančios viešosios erdvės Vytauto Didžiojo, Žemaitės, V.Grybo ir Algirdo gatvėse.

   – Gal programose yra ir naujų, gyvenimo padiktuotų projektų?

   – Vienas tokių – Viduklės pramonės parko steigimas. Raseinių krašte nėra pramonės gigantų, todėl labai svarbu tose vietovėse, kuriose sovietmečiu veikė įmonės, o šiuo metu jų nėra, keisti padėtį, sudaryti palankias verslo sąlygas investuotojams, sukurti naujas darbo vietas, didinti mūsų rajono konkurencingumą. Tai padėtų mažinti rajone nedarbo lygį ir emigraciją.

   Viduklės pramonės parko steigimo klausimu Savivaldybės administracija dirba labai rimtai ir jau nemažai nuveikė, VšĮ Kauno regiono plėtros agentūros specialistai parengė Viduklės pramonės parko steigimo investicijų projektą, kurį vertina VšĮ Investuok Lietuvoje. Šis projektas yra pateiktas ir LR Ūkio ministerijai derinti su prašymu inicijuoti projekto pripažinimo valstybei svarbiu ekonominiu projektu procedūras. Manome, kad sulauksime teigiamo atsakymo ir tada bus galima dar sparčiau žengti pirmyn: sutvarkyti ne tik esamą infrastruktūrą, bet ir nutiesti naujus kelius, įrengti vandentiekio ir nuotekų tinklus, apšvietimą bei atlikti kitus svarbius darbus. Su AB „Lietuvos geležinkeliai“ atstovais jau tartasi dėl papildomos geležinkelio atšakos tiesimo į būsimą pramonės parką, įgyvendinamas Pramonės gatvės kapitalinio remonto projektas, kurio visi darbai yra suskirstyti etapais.

   Steigdami šią pramonės zoną, žvalgomos ir į gerus pavyzdžius, kurių toli ieškoti nereikia. Tauragės rajone sėkmingai veikia labiausiai išvystytas privatus industrinis parkas Lietuvoje. Neseniai jame apsilankiusi Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad nedidelėms savivaldybėms galbūt didelių ekonominių zonų nereikia, pakanka ir tokių industrinių parkų, kad būtų galima pritraukti investuotojų.

   Manome, kad Antringio, Stungurių ir Virgainių kaimų teritorijoje kuriama pramonės zona bus itin patraukli investuotojams, kurie jau dabar įžvelgia naują, perspektyvią verslo nišą. Čia – išskirtinė geografinė padėtis (Lietuvos vidurys), išvystyta tranzito infrastruktūra (automagistralė Vilnius–Klaipėda, geležinkelis), potenciali darbo jėga ir kiti aspektai.

   – Ar atsiranda verslininkų, investuojančių arba ketinančių investuoti ne tik į Viduklės pramonės parką?

   – Taip. Tokių žmonių atsiranda, jeigu yra dėkinga geografinė padėtis, kuriama šiuolaikinė infrastruktūra. Galiu pasidžiaugti, kad ir į Ariogalą įžengė naujas investuotojas. Šiame mieste veikusioje melioracijos statybos valdybos teritorijoje buvusio Seimo nario Jono Jagmino iniciatyva ir jo valdomų įmonių lėšomis iškilo modernūs pastatai. Pradėjusioje dirbti naujoje paukščių pašarų gamybos įmonėje sukurta apie 40 darbo vietų.

   Džiugina ir kitas neseniai užbaigtas projektas Ariogaloje. Spalio viduryje jos ir aplinkinių vietovių gyventojai, meno puoselėtojai pagaliau sulaukė atnaujinto, jaukaus kultūros židinio. Jo simbolinė įkurtuvių juostelė buvo perkirpta bemaž po trijų dešimtmečių laukimo. Iki šio iškilmingo momento kultūros centro Ariogaloje pastatas atrodė niūriai: sienos aptriušusios, viduje buvo šalta, nejauku, negera ne tik čia dirbusiems, bet ir atėjusiems į renginius žmonėms. Dabar visai kitas vaizdas – išorė ir vidus skoningai suremontuoti, naujos kėdės, šilta, šviesu ir patogu kiekvienam pravėrusiam pastato duris.

   Šia tema galiu pridurti, kad šiuo metu Europos Sąjungos, Vyriausybės ir Savivaldybės lėšomis renovuojamas ir Raseinių rajono kultūros centras. Darbų pabaiga numatyta maždaug po dvejų metų.

   Yra nemažai džiuginančių dalykų. Pavyzdžiui, dar tik pusė metų veikia Turizmo ir verslo informacijos centras „Atrask Raseinius“, bet jau galime pasidžiaugti veiklos rezultatais. Ši viešoji įstaiga sėkmingai skleidžia informaciją apie Raseinių krašto patrauklumą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Centro atstovai neseniai dalyvavo tarptautinėje parodoje Varšuvoje (Lenkija), kur sėkmingai pristatė mūsų kraštą ir kvietė kitų šalių kelionių entuziastus, ypač lenkus, aplankyti garsią piligrimystės vietą Šiluvą. Lenkai – viena religingiausių pasaulio tautų, todėl ateityje laukiame jų gausesnio būrio.

   – Šalia sėkmingai įgyvendinamų darbų turite ir didelį rūpestį dėl vis neprasidedančių didžiųjų projektų. Pats jau ne sykį prisipažinote, kad jaučiatės labai nesmagiai, išgirdęs žmonių klausimą: mere, kada kirpsite rekonstruotos Vilniaus gatvės simbolinę juostelę?

   – Labai norėtume tai padaryti kuo greičiau ne tik pagrindinėje Raseinių miesto transporto arterijoje, bet ir kituose objektuose. Juose jau turėjo būti pats darbymetis, nes viskas padaryta, kad jis vyktų. Tačiau ne dėl mūsų kaltės buvome įsukti į teismų karuselę ir kai kuriuose objektuose kol kas negalime nei pajudėti, nei kompleksiškai įgyvendinti kitų projektų. Laikas tirpsta, kai kuriems gyventojams susidaro įspūdis, kad Savivaldybės administracija nieko neveikia, nors vadovai nuolat mina aukščiausių valdžios institucijų slenksčius ir reiškia susirūpinimą dėl vėluojančių darbų.

   Tačiau būkime optimistai: visi trukdžiai pasibaigs ir darbai prasidės. Visi turime būti kantrūs, supratingi ir susitaikyti su laikinais nepatogumais. Kiekvienas projektas reikalauja didelių investicijų – ir pinigine, ir dvasine išraiška. Tačiau po to nuveikti darbai džiugina širdį.

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė