Medžiai kertami tik būtinais atvejais

 Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos nariai įvertino ŽŪK „Agroaves group“ teritorijoje augančių liepų būklę.

Kai pradedami parengiamieji darbai naujam projektui įgyvendinti, dažnai atsiranda nepatenkintų žmonių dėl techniniame plane numatytų menkaverčių, senų medžių ir krūmų šalinimo. Neva naikinama natūralus kraštovaizdis ir dėl to kritikos strėlės dažniausiai skrieja į Savivaldybės administraciją. Tačiau tokios interpretacijos ir spekuliacijos dėl šalinamos augmenijos yra visiškai nepagrįstos, nes kiekvienas atvejis yra vertinamas individualiai ir atsakingai.

Kodėl šalinama augmenija?

   Prieš projekto „Raseinių m. V.Kudirkos g. kvartalo viešųjų erdvių ir gyvenamųjų vietų patrauklumo didinimas“ vykdymą, kurio metu planuojama sutvarkyti ir atnaujinti Raseikos parko erdves, Dominikonų skverą ir alko šaltinį – Magdės šulinį, Raseinių rajono želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos nariai, rangos darbų atstovai apžiūrėjo želdinius, įvertino jų vertę, būklę, augimo vietą, ar jie atitinka techninio projekto dendrologinės dalies taisyklėms.

   Specialistų teigimu, didžiausias želdinių ir želdynų skaičius yra atsiradęs savaime, todėl Raseikos parko teritorijoje yra nemažai chaotiškai, netinkamose vietose išdygusios ar pasodintos, išsikerojusios augmenijos, kurią reikia persodinti arba pašalinti. Tai daroma ir dėl to, kad dabartinė parko augmenija bei jauni želdiniai, kurių bus pasodinta daug ir įvairių rūšių, turėtų geresnes sąlygas augti ir, kad jie kurtų čia atėjusiems žmonėms jaukumo bei saugumo jausmą. Rūpinantis įvairesnėmis augmenijos rūšimis ir vertėmis, čia pasiliks maumedis, riešutmedis, bukas, gudobelė ir kiti sveiki, nekeliantys pavojų medžiai. Jie bus saugomi ir darbų metu, kad nenukentėtų.

Projektai pristatomi

   Tai pabrėžė Želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos pirmininkas, Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Armandas Mockus per šio projekto pristatymą visuomenei Marcelijaus Martinaičio bibliotekos salėje, į kurią atėjo vos keli žmonės. Kiti gyventojai praleido galimybę pareikšti savo nuomonę, tiesiogiai padiskutuoti su projekto užsakovais ir vykdytojais aktualiais klausimais. Gal dėl to, o gal dėl kitų tikslų kai kurie raseiniškiai, išgirdę parke džeržgiančius pjūklus, suskubo pareikšti socialiniuose tinkluose, neva visiškai nebranginamas miesto žaliasis rūbas.

   Tokia nuomonė buvo skleidžiama ir šalinant menkaverčius medžius bei krūmus Nepriklausomybės gynėjų aikštėje, nors Savivaldybės administracijos specialistai taip pat kantriai paaiškino, kokiais argumentuotais remiantis reikėjo atlikti šiuos darbus.

Ariogaloje liks liepos

   Raseinių rajono želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisija labai atsakingai vertina kiekvieną kirtimui numatytą augalą, todėl gauti jos leidimą šalinti želdinius įmanoma tik tada, kai nėra kitų variantų. Pavyzdžių toli nereikia ieškoti.

   Neseniai šios komisijos nariai lankėsi šiais metais Ariogaloje oficialiai atidarytos ŽŪK „Agroaves group“ lesalų paukščiams gamyklos teritorijoje. Šios įmonės atstovai prašė leidimo nukirsti 175 liepas ir 14 baltažiedžių rubinijų (akacijų), nes, jų nuomone, medžių lapai teršia teritorijos aplinką.

   Komisijos nariai apžiūrėjo kiekvieną liepą ir įvertino jų būklę. Išpuvę medžiai, kurie gali būti pavojingi žmonėms ir pastatams, ir kurie gali būti kertami neatlygintinai, buvo pažymėti dažais, pamatuoti jų skersmenys. Komisijos posėdyje dalyvavę jos pirmininkas, Savivaldybės administracijos Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas A.Mockus, nariai – šio skyriaus specialistai Vilma Kundrotienė ir Tomas Andriulis, Kauno regiono aplinkos apsaugos departamento Raseinių rajono agentūros vyriausiasis specialistas Augustinas Zurlys, Ariogalos miesto seniūnijos seniūnas Saulius Buividas, taip pat kviesti ŽŪK „Agroaves group“ savininkas Jonas Jagminas bei šios įmonės atstovas Antanas Siudikas aptarė situaciją ir priėmė sprendimus.

   Komisijos narės, ekologės V.Kundrotienės teigimu, 2008 m. Lietuvos žemės ūkio universitetas inventorizavo šioje teritorijoje augančius želdinius, kurie yra priskirti prie labai geros arba geros būklės ir apie jų kirtimą ar pertvarkymą nėra paminėta. Buvo atkreiptas dėmesys ir į tai, kad pagal parengtą techninį projektą P/0629-TP-BD („Pastatų rekonstravimo ir paskirties keitimo į kombinuotųjų pašarų paukščiams gamybos cechą ir grūdų saugyklą, dviejų sandėliavimo paskirties pastatų statybos Žemaičių g. 30, Ariogalos m. Raseinių r. sav. projektas“) nėra numatyti ir apspręsti teritorijos sklypo plane išdėstytų augančių želdinių kraštovaizdžio tvarkymo sprendiniai.

   Siekiant išvengti ateityje galimo neigiamo poveikio visuomenės sveikatai, aplinkai, sumažinti teritorijoje esančių stacionarių ir mobilių taršos šaltinių galimas teršalų emisijas, sklaidą, triukšmą, taip pat atsižvelgdami į tai, kad želdiniai atitinka teritorijoje esančių inžinerinių tinklų apsaugos zonų atstumus, kraštovaizdžio pramoninėje teritorijoje aspektus, komisijos nariai bendru sutarimu nusprendė neleisti kirsti aplink teritoriją sveikų augančių 159 liepų. Saugant gerą suformuotų liepų želdinių bendrą estetinį vaizdą, nerekomenduojama šiuo metu kirsti ir 16 puvinį turinčių liepų. Reikia imtis kitų atsargumo priemonių ir arti medžių nestatyti automobilių, ypač vėjuotu oru. Tačiau želdinių valdytojui pageidaujant, nutarta išduoti leidimą kirsti išpuvusiais stiebais liepas, taip pat genėti sveikus medžius pagal Lietuvos aplinkos ministro 2017 m. sausio 18 d. įsakymu „Dėl medžių ir krūmų priežiūros, vandens telkinių, esančių želdynuose, apsaugos, vejų ir gėlynų priežiūros taisyklių patvirtinimo“ patvirtintas taisykles. Tokiu būdu bus užtikrinta gera želdinių estetinė ir sanitarinė būklė.

   Baltažiedės rubinijos (akacijos) – invazinė rūšis, todėl joms kirsti leidimas nereikalingas. Šiuos medžius jų valdytojas gali kirsti savo nuožiūra.

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė