Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko pavaduotojas Arvydas Nekrošius: „Kokybiškas vidaus auditas atveria daugiau galimybių gerinti organizacijos veiklą”

Seimo pirmininko pavaduotojas Arvydas Nekrošius (aut. O. Posaškova)

Šią savaitę dalijamės pokalbiu su Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko pavaduotoju Arvydu Nekrošiumi apie abipusį pasitikėjimą, tų pačių tikslų siekimą, vidaus auditoriaus ir vadovybės vertybinį pagrindą bei apie tai, kodėl vidaus auditoriui reikalingi ne tik geri komunikavimo įgūdžiai, bet ir šalti nervai.

Vidaus auditorius Jums – kontrolierius/policininkas ar patarėjas/konsultantas? Galbūt turite savo apibūdinimą?

Vidaus auditorius – itin geras pagalbininkas ir patarėjas, tiek vadovams, tiek ir organizacijos darbuotojams, kuris turi mokėti išsakyti konstruktyvią kritiką, tačiau padėti rasti išeitį sudėtingiausiose situacijose. Jis kaip geras gydytojas, diagnozuoja įmonės ligas ir pasiūlo tinkamą gydymo kursą.

Ar galėtumėte pasidalinti konkrečia patirtimi apie vidaus auditorių darbą ir rezultatus?

Su vidaus auditorių veikla susipažinau gana neseniai, didelės patirties neturiu, tačiau puikiai suprantu, jog be vidaus audito vadovams būtų gana sunku efektyviai suvaldyti visus didesnius procesus organizacijoje. Man, kaip Seimo Valdybos nariui, kuriam pavesta kuruoti Seimo kanceliarijos darbą, vidaus auditas yra svarbus pagalbininkas ir konsultantas, kuris vykdydamas nuolatinę institucijos veiklos priežiūrą, padeda identifikuoti institucijos problemas, pataria kaip jas spręsti, tobulinti procesus. Vidaus audito vaidmuo ypatingai svarbus viešojo sektoriaus įstaigose, kuriose dažnai įvairūs procesai vyksta kiek kitais, savais dėsniais, nei privačiame sektoriuje. Kokybiškas vidaus auditas, tinkamose vadovo rankose, padeda išsivalyti nuo paprotinių procesų tokiose įstaigose.

Kokie Jūsų, kaip valdybos nario, lūkesčiai iš vidaus auditoriaus?

Manau, labai svarbu abipusis pasitikėjimas, kad būtų siekiama tų pačių tikslų, o taip pat, kad sutaptų vidaus auditoriaus ir vadovybės vertybinis pagrindas. Iš vidaus audito tikiuosi greito ir objektyvaus ekspertinio požiūrio, nešališko institucijos veiklos ir atskirų procesų efektyvumo vertinimo bei užtikrinimo. Man svarbios vidaus auditorių konsultacijos ir  įžvalgos prieš priimant atitinkamus sprendimus. Ypač, kai sprendimai turi būti priimami greitai ir operatyviai, svarbu išgirsti nepriklausomą nuomonę apie galimas rizikas ir pasekmes ateityje.  

Kokia vidaus auditoriaus nauda organizacijai?

Vidaus auditas yra institucijos tobulėjimo ir progreso skatintojas. Kokybiškas ir objektyvus vidaus auditas suteikia nemažai naudos institucijai – atveria daugiau galimybių gerinti veiklą, kurti pridėtinę vertę, efektyvinti valdymą ir siekti užsibrėžtų tikslų. Nors tenka girdėti nusiskundimų ir baimių, kad vidaus auditoriai ieško klaidų ir būtinai turi parašyti kažką neigiamo. Manau, nereikia bijoti ir neigti pastebėtas klaidas, kaip sakoma – kas nedirba, tas neklysta, klaidų pasitaiko visiems. Laiku pastebėti trūkumai ir neatitikimai, leidžia kuo anksčiau ištaisyti padėtį ir išvengti didesnių problemų ateityje.

Kokios jūsų nuomone savybės reikalingos geram vidaus auditoriui?

Vidaus auditoriui labai svarbu – kompetencija, patirtis ir kūrybiškumas pateikiant ir pristatant audito rezultatus, atkreipiant dėmesį į svarbiausius akcentus. Kartais labai svarbi informacija gali likti nepastebėta ir neišgirsta, paskęsti dideliame informaciniame sraute, jei nebus tinkamai ir laiku pateikta, o kitą kartą ir priminta. Pavyzdžiui, man aktualu gauti glaustą, aiškią ir pagrįstą informaciją, suformuluotus konkrečius pasiūlymus, ką daryti toliau. Be daugelio kitų, manau labai svarbios ir asmeninės vidaus auditoriaus savybės, tokios kaip iniciatyvumas, empatija, geri komunikavimo įgūdžiai, bet tuo pačiu ir šalti nervai, kad nepasiduotų emocijoms bei išorės spaudimui.

Kalbino Vidaus auditorių asociacijos valdybos narė Rūta Petaraitienė

Šaltinis: http://www.vaa.lt