Lietuvos gamintojai aprūpins šalies medikus ir vienkartiniais antbačiais

Artimiausiu metu šalies gydymo įstaigas pasieks daugiau kaip 330 tūkst. porų vienkartinių antbačių, pagamintų Lietuvoje. Jas pagamins ir į gydymo įstaigas pristatys 8 įmonių klasteris, su kuriuo vakar sutartį pasirašė Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC). Sutarties vertė – beveik 530 tūkst. eurų.

Projekto sumanytojas – UAB „B-link pharma“, gaminius siuva įmonės UAB „VIXIT“, UAB „Geba“, AB „Lelija“ ir AB „Vilkma“, žaliavą tiekia UAB „Plasteda“ ir UAB „Guminukas“, o gaminių logistika rūpinasi UAB „Justida“.

Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, Lietuvos įmonių įsitraukimas aprūpinant šalies medikus būtinomis asmens apsaugos priemonėmis yra labai svarbi pagalba stabdant koronoviruso infekcijos (COVID-19) plitimą šalyje.

„Džiaugiamės, kad net trys kategorijos iš medikams būtinų asmens apsaugos priemonių jau yra gaminamos Lietuvoje. Prieš keletą savaičių pasirašėme sutartis su vietos įmonėmis dėl vienkartinių chalatų ir apsauginių prijuosčių gamybos, o dabar mūsų šalies gamintojai aprūpins medikus ir antbačiais. Šiuo visam pasauliui nelengvu laikotarpiu bendradarbiavimas su vietos verslu yra neįkainojamas“, – sako ministras A. Veryga.

Ministro A. Verygos iniciatyva buvo suburta ekspertų komanda verslo paramai ir komerciniams pasiūlymams,  koordinuoti. Šios naujosios sutartys su mūsų šalies gamintojais yra šių ekspertų darbo rezultatas.

„Ekonomikos ir inovacijų ministerija džiaugiasi Lietuvos verslo lankstumu ir gebėjimais prisitaikyti bei persiorientuoti. Darome viską, kad mūsų šalies gamintojų produkcija galėtų būti realizuota ne tik vietinėje, bet ir užsienio rinkose“, – sako laikinai ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Pagal SAM suformuluotą pirkimo poreikį, „Versli Lietuva“ surinko potencialių tiekėjų pasiūlymus, iš kurių tiekėjais buvo pasirinktas minėtas 8 įmonių klasteris.

Pasak „Verslios Lietuvos“ generalinės direktorės Dainos Kleponės, šiuo metu lankstumas, gebėjimas greitai prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų, modifikuoti esamas prekes ar imtis naujos gamybos, atrasti naujas nišas ir klientus yra kaip niekada svarbūs verslui.

„Lietuvos verslo žaibiška reakcija sukuriant produktus, kurių nebuvo rinkoje, ir gamybos sprendimų paieška ieškant bendradarbiavimo galimybių  net tarp konkuruojančių įmonių, šiuo metu yra didžiausias pasiekimas. Mūsų žiniomis, Lietuvos gamintojai teikia pirmenybę Lietuvos užsakymams, prie įgyvendinamų naujų gamybos projektų dirba šimtai darbuotojų ir šiuo nelengvu laikotarpiu tai verslui suteikia galimybę tiek gauti pajamas, tiek išsaugoti darbo vietas“, – sako D. Kleponė.

Bendrovės „B-link pharma“ direktorė Vaida Noreikienė teigia, kad idėja šiam tikslui suburti įmonių klasterį kilo norint padėti ir mūsų šalies verslui, užkluptam sunkumų karantino metu, ir ypatingomis sąlygomis dirbantiems šalies medikams.

„Pirmiausia turime ieškoti būdų, kaip padėti vieni kitiems, išnaudoti tas galimybes, kurias turime ar galime susikurti savo šalies viduje. Ir tik po to, esant poreikiui, žvalgytis į kitas Europos Sąjungos šalis ar Kiniją. Asmens apsaugos priemonių poreikis šiuo metu išties didelis, labai džiaugiuosi, kad galime ir mes prisidėti bei padėti šalies medikams šiame sunkiame jų darbe“, – sako V. Noreikienė. 

UAB „VIXIT“ direktorius Haroldas Sakalauskas sako, kad šių vienkartinių antbačių modelis sukurtas pagal SAM ekspertų poreikius. Nuo standartinio modelio jie išsiskiria ir tuo, kad viršuje ir apačioje yra užrišami raišteliais.

„Didžiuojamės radę būdų, kaip operatyviai perorientuoti savo įmonės veiklos procesus ir prisidėti aprūpinant medikus būtinomis apsaugos priemonėmis. Mums garbė kurti ir dirbti tam, kad padėtume Lietuvos medikams“, – teigia H. Sakalauskas.

Balandžio pradžioje ESCC pasirašė sutartis su UAB „Interscalit“ ir AB „Audimas“ dėl beveik 30 tūkst. vienkartinių chalatų ir beveik 1 mln. 300 tūkst. apsauginių prijuosčių. Abiejų sutarčių vertė – apie 900 tūkst. eurų.

Lietuvos gamintojų galimybes gaminti ir tiekti reikiamas priemones šiuo metu renka eksporto ir verslumo plėtros agentūros „Versli Lietuva“ ekspertinė koordinacinė grupė. Surinkta informacija apie galimus tiekėjus skelbiama viešai „Verslios Lietuvos“ informacinėje svetainėje www.verslaspriescovid19.lt – tiek visiems galimiems potencialiems užsakovams, tiek valstybės institucijoms, tiek privačiam sektoriui.

Primename, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), bendradarbiaudama su ekspertais, nustatė penkis saugumo lygius, apibrėžiančius, kokiais atvejais ir kokias konkrečiai asmens apsaugos priemones turėtų naudoti mūsų šalies gydymo įstaigose dirbantys medikai. Saugumo lygiai nustatyti atsižvelgus į medikų darbo specifiką, t.y. pacientų, su kuriais jie dirba, grupes, taip pat teikiamų paslaugų, patiriamo kontakto pobūdį ir kitus aspektus.

Informacija apie Lietuvos medikams paskirstytas asmens apsaugos priemonių, gautų iš užsienio, kiekius yra nuolat skelbiama SAM internetinėje svetainėje.

Visuomenės informavimo grupės (VIG) informacija