Lietuvoje uždaromos mokyklos, darželiai, draudžiami renginiai, kelionės

Jokie masiniai reginiai uždarose patalpose Lietuvoje nevyks bent iki kovo 27 d. Šie privalomi reikalavimai galios visoms šventėms, sporto renginiams, teatrams, koncertams, parodomos ir kitiems renginiams. Tam šiandien posėdyje pritarė Ministrų kabinetas.

Renginiai lauke, kuriuose dalyvautų mažiau nei 100 dalyvių, galėtų vykti tik tuo atveju, jei juose organizatoriai užtikrintų galimybes pasirūpinti rankų higiena bei garantuotų, kad renginyje nebus parvykusių iš paveiktomis teritorijomis paskelbtų šalių. Taip pat, organizuojant renginius, turėtų būti atsižvelgta į auditoriją – didžiosios jos dalies neturėtų sudaryti rizikos grupėje esantys žmonės, t. y senjorai, sergantys lėtinėmis ligomis.

Pasak valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo Aurelijaus Verygos, masinių renginių ir susibūrimų ribojimas yra priemonės, kurias, kaip tinkamas siekiant stabdyti COVID-19 ligos plitimą, rekomenduoja ir Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).

„Iki šiol rekomendavome spręsti dėl galimybių atsisakyti masinių reginių uždarose patalpose. Tačiau, stebėdami situaciją Europoje ir pasaulyje, imamės ne rekomendacinių, bet privalomų sprendimų, kad užkirstume kelią viruso plitimui visuomenėje. To nepadarę dabar, vėliau galime ir pavėluoti, tad privalomi reikalavimai galios visiems, be jokių išimčių“, – sako ministras A. Veryga.

Numatyta, kad tokios priemonės bus taikomos iki 2020 m. kovo 27 d. Esant reikalui, ribojimai galės būti pratęsti valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu.

Masinius renginius ir susibūrimus daugelis Europos Sąjungos (ES) šalių jau riboja. Austrija, Čekija, Slovėnija jau yra uždraudusios renginius, kuriuose daugiau kaip 100 dalyvių, Danija planuoja tokių priemonių imtis artimiausiu metu, kai kurios kitos šalys riboja masinius renginius, kuriuose dalyvauja daugiau kaip 500-1000 žmonių (Švedija, Belgija, Prancūzija, Vokietija, Rumunija, Liuksemburgas, Šveicarija), apie visų renginių ribojimą neįvardinant konkrečių dalyvių skaičiaus yra paskelbusios Italija, Kipras, Lenkija, Airija.

Vyriausybė ketvirtadienį pritarė Valstybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) siūlymui dėl koronaviruso grėsmės dviem savaitėms sustabdyti visų šalies švietimo, kultūros, sporto ir laisvalaikio įstaigų veiklą, uždrausti keliones į kai kurias valstybes.

Galutinai pritarus VESK, sprendimas dėl švietimo įstaigų įsigalios nuo penktadienio ir kol kas truks iki kovo 27-osios.

Premjeras Saulius Skvernelis pabrėžė, kad penktadienį sprendimas dėl švietimo įstaigų dar bus rekomendacinis, nuo pirmadienio – jau privalomas.

„Nuo rytojaus rekomenduojame nevesti vaikų į švietimo įstaigas, o nuo kovo 16 dienos iki kovo 27 dienos bus nutrauktas ugdymo procesas visose šalies ugdymo įstaigose – nuo lopšelių ir darželių, iki universitetų“, – žurnalistams po Vyriausybės pasitarimo sakė jis.

„Nuotolinis mokymas nėra uždraustas, jis nutraukiamas pačiose įstaigose“, – Vyriausybės pasitarime sakė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius. Nuo rytojaus rekomenduojame nevesti vaikų į švietimo įstaigas, o nuo kovo 16 dienos iki kovo 27 dienos bus nutrauktas ugdymo procesas visose šalies ugdymo įstaigose – nuo lopšelių ir darželių, iki universitetų.

Jis taip pat pabrėžė, kad savivaldybės privalo užtikrinti vaikų priežiūrą įstaigose, „jeigu to nėra įmanoma užtikrinti namuose“.

Vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė teigė, kad sprendimas galioja nuo vaikų lopšelių-darželių, mokyklų iki universitetų.

Darbdaviams rekomenduojama leisti darbuotojams, turintiems vaikų, leisti dirbti nuotoliniu būdu, o jei tokios galimybės nėra, turėtų būti išduodami nedarbingumo pažymėjimai. Tai bus galima daryti ir atgaline data. Siūloma, kad šis laikotarpis švietimo įstaigose būtų laikomas moksleivių atostogomis.

„Dvi savaitės yra atostogos, per dvi savaites turi būti pasiruošta, jei to reikės, ugdymo procesą organizuoti kitu būdu – ar nuotoliniu, ar kita pasirinkta forma“, – sakė premjeras Saulius Skvernelis.

Vyriausybė pritarė sprendimui nuo penktadienio uždrausti ir visus viešus renginius uždarose patalpose, atvirose erdvėse renginiai bus leidžiami tik iki 100 žmonių. Atstumas tarp žmonių viešuose renginiuose gali būti ne mažiau nei metras, renginiai neturi būti skirti vyresnio amžiaus žmonėms. Sporto renginiai Vyriausybės sprendimu gali būti organizuojami, tačiau be žiūrovų.

Taip pat dviem savaitėms uždaromos visos kultūros, laisvalaikio, sporto ir pramogų įstaigos.

Iš Lietuvos bus draudžiama vykti į valstybes, kurios dėl koronaviruso grėsmės paskelbtos rizikos šalimis. Tokiomis šiuo metu laikomos Italija, Prancūzija, Vokietija, Ispanija, Kinija, Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja ir Singapūras.

Užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus siūlymu šią savaitę dar neuždrausti skrydžiai iš Italijos į Lietuvą, kad Lietuvos piliečiai dar galėtų parvykti į šalį.

Asmenys, kurie atvyksta iš rizikos valstybių, turės izoliuotis dviem savaitėms.

Ministrų kabineto atstovai pabrėžia, kad už šių nurodymų, taip pat teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymą gali būti taikoma atsakomybė – net iki trijų metų laisvės atėmimas.

Pasak vidaus reikalų ministrės R. Tamašunienės, nuo trečiadienio sustiprinta vidaus sienų kontrolė, bus tikrinami mikroautobusai su nelietuviškais numeriais, ypatingas dėmesys bus skiriamas atvykstantiems iš slidinėjimo atostogų.

Vyriausybės sprendimu esant reikalui kontroliuoti situaciją šalyje bus pasitelkiama ir kariuomenė.

Finansų ministras Vilius Šapoka patikino, kad finansų sistema „yra visiškai pajėgi atlaikyti iššūkius, susijusius su COVID-19 plitimu“.

Savivaldybės ir valstybės institucijoms rekomenduota aptarnauti gyventojus nuotoliniu būdu.