Lenkelių kaimo bendruomenės narių kelionė po Šiaurės Lietuvą

Gegužės 19 dieną Lenkelių kaimo bendruomenės nariai išsiruošė į kelionę po Radviliškio ir Pakruojo rajonus. Pirmasis aplankytas objektas – Radviliškio rajone, Pakalniškių seniūnijoje esantis Kleboniškių kaimas. Tai gražiame Daugyvenės upės slėnyje, senoje kaimavietėje, 18 ha. plote išsidėstęs muziejus po atviru dangumi, į kurį iš apylinkių buvo perkelti XIX – XX a. būdingi kaimų pastatai: gryčios, klėtys, pirtys, klojimai, daržinės. Pastatuose įrengtose ekspozicijose atkurta ūkininkų buitis, eksponuojamos ąsočių, bezmėnų, muštokų, ližių, variklių kolekcijos. Stebina surinkta didelė senovinės technikos kolekcija. Kaime yra veikiantis 1884 metais statytas vėjo malūnas. Muziejus turtingas tam kraštui būdingais dekoratyvinių augalų darželiais. Senovinio gatvinio tipo kaimo keliuku lydėdama ekskursantus gidė pasakojo, kad ypatingas dėmesys čia skiriamas jurginams.

Pasigrožėję autentišku Šiaurės Lietuvos istorijos kultūriniu paveldu, ekskursijos dalyviai patraukė į Burbiškių dvarą (Radviliškio raj.), kuris istoriniuose šaltiniuose minimas nuo1686 metų. Keliautojus sužavėjo įspūdingi tvenkiniai su salomis, sujungtomis tiltais ir tilteliais bei tvirtovę primenantis dvaro pastatų kompleksas. Centriniuose rūmuose susipažinę su dvaro istorijos ekspozicija, buvusiuose dvaro ūkiniuose pastatuose apžiūrėję įrengtas kelias įdomias senovinių žemės ūkio padargų ekspozicijas, keliautojai užtiko unikalią portretų parodą. Tamsioje ekspozicinėje erdvėje jie išvydo unikalius portretus, kurie nutapyti dienos šviesoje nematomais dažais ir išryškėja bei švyti tik tamsoje. Tai vizualaus meno kūrėjos Lauros Guokės paroda „Lietuvos Kaime“.

Dar vienas aplankytas objektas – Pakruojo dvaras. Po dvaro teritoriją ekskursantai klajojo lydimi gidės – žavios dvaro panelės, kuri išsamiai papasakojo, kokie valdovai Pakruojo dvare gyveno, kokios istorijos ir legendos yra apipynusios senojo dvaro sienas ir kokie darbai jame buvo dirbami. Atkurta parfiumerio Žako laboratorija viliojo svaigiais kvapais ir grožiui puoselėti skirtais turtais. Dvaro parfiumerė supažindino su kvapų istorija ir kvepalų gamybos subtilybėmis. Pas dvaro vilnos vėlėją išsiaiškintas vilnos kelias nuo avies iki jau paruošto drabužio ar apavo, sužinoti vilnos vėlimo būdai ir paslaptys. Amatininkė nepagailėjo ir naudingų patarimų, kaip vilnos pagalba palengvinti kasdienybę. Dvaro bitininkė demonstravo dailias žvakes, daugybę iš bičių gaunamų maisto produktų ir dalino sveikatos stiprinimo patarimus.

Pilni įspūdžių ir žinių, su puikia nuotaika keliautojai sustojo dar vienoje nepaprasto grožio vietelėje – prie Šiaulės apylinkių apžvalgos bokšto. Apžvalgos bokštas pastatytas tarp Šiaulėnų ir Šaukoto esančiuose kalneliuose, nuo kurio atsiveria nuostabūs apylinkių vaizdai. Užlipus į jį, iš 21 metro aukščio atsiveria kvapą gniaužianti panorama: galima pamatyti ne tik Radviliškio miestą ir jo apylinkes, bet ir Rėkyvą.

Už kelionės finansavimą Lenkelių kaimo bendruomenės nariai dėkoja Raseinių krašto ateities sąjūdžio RASAI valdybos pirmininkui Romualdui Zubielai.

Lenkelių kaimo bendruomenės narė Jolanta Gudeikytė

no images were found