Lenkelių kaimo bendruomenės kelionė po Kėdainių kraštą

DSCF1302

Liepos 23 dieną Lenkelių kaimo bendruomenės nariai išsiruošė į tradicinę, pažintinę vasaros kelionę po Lietuvą. Šį kartą maršrutas suko į Kėdainius, vieną seniausių Lietuvos miestų, įsikūrusį ant vaizdingų Nevėžio upės krantų ir turintį unikalų senamiestį. Čia išlikęs istorinis gatvių tinklas, kelios prekybinės aikštės ir nemažai vertingų 17 -19 amžiaus pastatų, turinčių renesanso, baroko ir klasicizmo bruožų. Pasigrožėję jaukiomis senamiesčio gatvelėmis, ekskursijos dalyviai apžiūrėjo Kėdainių krašto muziejaus ekspoziciją, aplankė Evangelikų reformatų bažnyčios rūsyje esantį kunigaikščių Radvilų šeimos mauzoliejų, kur kriptoje, puošniuose sarkofaguose ilsisi Vilniaus vaivados, Lietuvos didieji etmonai Kristupas Radvila Perkūnas ir Jonušas Radvila.

Sekanti aplankyta vietovė – Kėdainių dvasinės traukos centras – Paberžė. Čia keliautojai apsilankė vieninteliame 1863 – 1864 m. sukilimo muziejuje Lietuvoje, įkurtame vokiečių kilmės barono Stanislovo Šilingo dvaro gyvenamajame name. Ekspozicija ir išsamus muziejininkės Reginos Galvanauskienės pasakojimas nukėlė į sudėtingus ir dramatiškus 18 – 19 amžiaus įvykius, leido pamatyti ir pajausti Lietuvos gyventojų siekius ginkluota jėga išsivaduoti iš carinės Rusijos gniaužtų, į kuriuos jie pateko po Lenkijos – Lietuvos valstybės padalijimų. Šalia muziejaus – Paberžės bažnyčia, statyta liaudies meistrų ir kurioje saugomi bene žymiausio lietuvių dievdirbio Vinco Svirskio kryžiai. Senojoje klebonijoje bei svirne ekskursijos dalyviai išvydo unikalias Tėvo Stanislovo „saugotuves“ – bažnytinio meno, metalo plastikos, skulptūros, tapybos bei kitus rinkinius, džiaugėsi galimybe pabuvoti jo kuklioje celėje.

Paskutinis aplankytas objektas – Šeduvos malūnas. Vietiniai kalba, kad šio malūno savininkas buvo sudaręs sandėrį su velniu, kad šis nesant vėjo suktų sparnus. Dabar jame veikiančioje kavinėje vieni ekskursantai vakarieniavo, kiti grožėjosi skoningai sutvarkyta aplinka.

Ekskursijos organizatoriai ir dalyviai už galimybę pakeliauti ir pasisemti neįkainojamų įspūdžių yra dėkingi rėmėjams UAB Danspin direktoriui Rosvaldui Kunickui, Lietuvos seimo nariui Gintautui Mikolaičiui, Raseinių rajono savivaldybės tarybos nariams Vaidui Kuzmarskiui ir Genovaite Kveselienei.

Lenkelių kaimo bendruomenės tarybos narė Zita Neverdauskienė