Lapkritis prasidėjo. Temperatūra kėsinsis į rekordus, vėliau – šaltukas.

© Darius Logminas grupėje Orų entuziastai. Vilnius, 2020-11-04 vidurnaktį

Prasidėjo lapkritis. Šis mėnuo kartu su gruodžiu daugelio Lietuvos gyventojų yra laikomi pačiais niūriausiais ir faktiškai blogiausiais mėnesiais orų prasme. Iš dalies su tokiu požiūriu galima sutikti: lapkritį prasideda vienas ypatingas sezonas klimatologų tarpe vadinamas priešžiemiu. Jo metu ne šilta, dažniausiai vėsu, bet dar ne šalta, dažnai įkyriai lyja, dangų dengia ištisinis žemų debesų sluoksnis, formuojasi rūkai.
 
Kad jau prakalbome apie rūkus, tai visai įdomu buvo pasižiūrėti kokia šiemet dienų su rūku situacija. Toks jau tas klimatas Lietuvoje, kad daugiausia rūkų stebima Žemaičių aukštumų regione. Nors ir nedidelės tos mūsų aukštumos (vos apie 100-150 m. virš jūros lygio) vis dėlto jos lemia ryškius klimato ypatumus ir vienas iš jų yra didelis rūko atvejų skaičius. Pagal daugiamečius 1981-2010 m. vidurkius arba taip vadinamą „normą“ per visus metus Laukuvos meteorologijos stotyje būna apie 90 dienų rūku, kai Vilniuje per visus metus tokių būna vos apie 40.
 
Šiemet iki šiandien dienos Laukuvoje buvo 42 rūkuotos dienos, kai vidurkis apie 70. Sostinėje tokių dienų šiemet buvo 24, taigi irgi mažiau normos. Galbūt ne taip ir niūru jau šiemet? Žinoma kalba eina apie orus…

Kokių orų tikėtis artimiausioje ateityje? Kviečiame skaityti.
 
SINOPTINĖ SITUACIJA: 2020-11-04  17 val.
Arti Lietuvos žymesnių slėgio sistemų analizuodami žemėlapius neradome, jeigu ieškosite jūs tai nesivarginkite – irgi nerasite, mat ciklonai sukasi kažin kur toli palei Grenlandijos ir Svalbardo salyno krantus. Nors pastarasis ir turi tam tikros įtakos Lietuvos orams, tačiau ji yra nykstanti (frontai Lietuvą pasiekia jau išsikvėpę). Tuo tarpu anticiklonai tai pat toli: vienas beveik savo įprastoje vietoje šiauriau Azorų salų (1042 hPa), jo gūbrys pasiekia net Lenkiją, bando plėstis. Lietuvos orus lemia ir artimiausiu metu lems žemo slėgio gūbrys (žemesnio slėgio laukas) šiuo metu esantis virš Skandinavijos (ašis 990-1020 hPa).   
 
TRUMPALAIKĖ PROGNOZĖ: 2-3 dienoms 
Artimiausiu metu orai ir toliau labai negąsdins. Nors dangų ir dengs jau minėtas ir visiems gerai žinomas „cepelininis“ žemų debesų sluoksnis, iš jo lis nedaug.
 
Ketvirtadienio naktį protarpiais lis vakariniuose ir kai kur šiauriniuose šalies rajonuose, kitur apsiniaukę. Pajūryje taip pat galimi pietvakarių vėjo sustiprėjimai iki 15-16 m/s. Temperatūra naktį pažemės iki 3-8, pajūryje šilčiau 9-11 laipsnių šilumos. Dieną dangus bus apniukęs, daug kur gali iškristi vienas kitas lietaus lašas ar padulksnoti. Toliau stiprės pietvakarių vėjas, pajūryje ir kai kur šalies šiaurėje jo gūsiai sieks 15-18 m/s. Temperatūra kaip šiam metų laikui vis dar aukšta – bus 7-12 laipsnių.
 
Penktadienio naktį vis dar tęsis ketvirtadienio situacija: daug kur nedidelis lietus ar dulksna, pajūryje gūsingas vėjas. Atvės iki 5-10, prie Baltijos išliks apie 12 laipsnių šilumos. Dieną žymesnio lietaus jau nebus, galbūt kur nors šalies šiaurėje pasirodys ir pragiedrulių, vėjas rims. Aukščiausia temperatūra vėlgi pasieks šiam metų laikui aukštas reikšmes 10-14 laipsnių.
 
Šeštadienį orus lems piečiau esančio anticiklono gūbrys. Danguje toliau kaip įprasta šaltajam sezonui vyraus žemi sluoksniniai debesys, kai kur iš jų gali silpnai palynoti ar padulksnoti, bet žymesnio lietaus nebus. Naktį ir rytą galimas rūkas. Žemiausia temperatūra naktį 6-11, dieną 9-14 laipsnių. Tai beveik rekordinė šios dienos temperatūra. Iki šiol šilčiausia lapkričio 7 d. buvo 2014 m. Birštone kai sušilo iki 14,5°C.
 
VIDUTINĖS TRUKMĖS PROGNOZĖ: 4-7 dienoms
Nuo sekmadienio iki antradienio praktiškai tęsis tokie patys orai kaip ir prieš tai buvusiomis dienomis: debesuota, galbūt kai kur pasirodys šiek tiek pragiedrulių, žymesnio lietaus galima tikėtis daugiausia šiauriniuose šalies regionuose, o kitur kritulių tikimybė menka. Tiesa temperatūra kiekvieną dieną ir naktį bus keletu laipsnių žemesnė, naktimis apie 4-9, dienomis apie 5-11 laipsnių.
 
Apie antradienį (+/- 24 val.) per Lietuvą turėtų praslinkti arktinis frontas, pradėti plūsti šaltesnė oro masė iš šiaurės kur pozicijas stiprins naujas anticiklonas. Orai atvės, bet ne taip jau baisiai kaip gali pasirodyti. Maždaug kitos savaitės viduryje temperatūros naktimis jau turėtų būti stipriau neigiamos. Ir ore daug kur bus 0-3 laipsniai šalčio, šilčiau tik šalies vakaruose. Dienomis taip pat bus vėsiau ir temperatūra turėtų kilti iki 2-7 ar 3-8 laipsnių šilumos. Kritulių nelaukiama.
 
Žemėlapyje matote oro masių temperatūros situaciją 1,5 km. aukštyje, antradienio popietę. Pagrindinis šalčio įsiveržimas numatomas ryčiau Lietuvos bet detalės vis dar nėra aiškios. Norint žinoti tikslesnę  informaciją reikėtų sekti atnaujintas prognozes.
Picture

 
ILGALAIKĖ PROGNOZĖ: iki 30 dienų.
Ilgalaikėje perspektyvoje matosi du dalykai: tai anticiklono ties Skandinavija įsitvirtinimas, na o iš to seka, jog Lietuvoje bus mažiau nei įprasta kritulių ir maždaug norminė temperatūra. Pagal ECMWF duomenis tokia situacija gali tęstis maždaug iki lapkričio 2 dešimtadienio pradžios (apie 20 dienų). Kas bus paskui kaip visada nėra aišku. Pagal dabartinius duomenis temperatūra turėtų būti maždaug apie normą. Tenka pastebėti tendencijas, kad ilgalaikiai modeliai lyg ir pradeda rodyti lapkričio mėnesį būsiant ne tokį karštą. Žinoma jau dabar aišku, kad 1 lapkričio dešimtadienis bus gerokai šiltesnis nei norma, bet vėliau jau turėtų būti ne taip šilta. Taigi belieka laukti žiemiškesnių reiškinių.
 
Tiems kurie skaitė iki galo atskleisime vieną paslaptį: šiandien yra ta diena kai vidutiniškai Lietuvoje iškrinta pirmasis sniegas. Tiesa, kada pirmasis iškris šiemet pasakyti tikrai negalime.