Kviečiame į muzikinio spektaklio „Sapnas“ premjerą

Raseinių rajono kultūros centras, įgyvendindamas vieną iš Lietuvos kultūros tarybos finansuojamų projektų, lapkričio 30 dieną 18 val. AJE salėje pristatys dar vieną premjerą. Šį kartą tai muzikinis spektaklis, sukurtas pagal žymaus mūsų rašytojo ir filosofo, visuomenės veikėjo, Vydūno  (Vilhelmo Storosto) dramą „Lietuvos pasakėlė“. Pastatymas skirtas rašytojo 150-osioms gimimo metinėms, kurias pažymime šiais metais. 

Kūrybinis procesas prasidėjo metų pradžioje. Muzikiniam spektakliui adaptuotas dramos scenarijus (scenarijaus autorius Arūnas  Kazlauskas), kompozitorius Andrius Šiurys ėmėsi kurti elektroninės muzikos fonogramą ir vokalo partijas. Vėliau prie kūrybinės grupės prisijungė  dainininkės ir aktorės  Inga Šepetkaitė ir Paulina Simutytė, kurios tapo spektaklio vokalinių partijų bendraautorėmis.

Šiek tiek plačiau apie pačią pastatymo koncepciją. Vydūno pjesė  „Lietuvos pasakėlė“  išleista Tilžėje 1913 metais. Muzikinis spektaklis „Sapnas“  yra laisva šios didaktinės dramos interpretacija, kūrinio siužetas perteikiamas savita muzikos ir šokio kalba. Sceninio pasakojimo  forma – šiuolaikinis minimalizmas, šiuo principu pagrįsta kūrinio muzikinė schema. Santūrų  spektaklio veiksmą  judesio kalba papildo du šokėjai, įasmeninantys pagrindinius spektaklio personažus – Sapniutę ir Angelą.  Kaip ir visoje Vydūno kūryboje, šioje dramoje juntamas stiprus filosofinis pagrindas, nuoširdaus  religinio tikėjimo tiesos įsismelkia į gilesnį egzistencinį sluoksnį. Dramos herojų kuriami pasauliai tai perdengia vienas kitą, tai vėl atitolsta. Sapniutės persikėlimai iš sapno į realybę padeda jai atskleisti šio beprasmiško klaidžiojimo esmę – pasaulis yra vientisas ir nedalomas, jis yra kiekviename iš mūsų, o riba tarp gėrio blogio, tarp kasdienybės ir stebuklo, neegzistuoja. Po savo dvasinių persikėlimų Sapniutė pagaliau supranta tikrąją Angelo ištartų žodžių prasmę… „Pati turi tu tverti sau palaimą! Tuomet jinai tau nebedings niekad. Kurs pats versmė palaimos, tam ji nenusenka!“ .

Visas vokalo partijas spektaklyje atliks gerai Raseinių publikai žinomos jaunosios dainininkės  Darija Bakutytė, Emilija Bagdonaitė, Gerda Burneikaitė ir Austėja Kuzmarskytė. Pasirodyme dalyvaus du puikūs šokėjai, jau matyti „Genties“ premjeroje – Kristina Gudžinskaitė ir Adrian Carlo Bibiano.

Žinoma, spektaklio pastatymas neįmanomas be daugybės papildomų užduočių, kurias reikia atlikti iki premjeros – tai scenografija, apšvietimas, vaizdo projekcijos. Šiuos sudėtingus pasiruošimo darbus atliko darnus ir kūrybingas kultūros centro kolektyvas – Renata Lauraitytė, Raimundas Tarvydas, Nerijus Guntarskis, Vytautas Vasiliauskas ir kiti. Spektaklio pastatymą dalinai finansavo Lietuvos kultūros taryba.Taip pat nuoširdžiai dėkojame UAB „Danspin“, prisidėjusiai prie spektaklio scenografijos elementų gamybos.

Teksto autorius: Raseinių rajono kultūros centro projektų vadovas Arūnas Kazlauskas