Kryžkalnyje atidarytas memorialas Lietuvos partizanams

 Rugsėjo 20-oji – didi diena Lietuvai. Kryžkalnyje atidarytas ilgai lauktas memorialas Lietuvos partizanams. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo trisdešimtmečio proga Raseinių krašte iškilo Laisvės kovų dalyvių atminimą įamžinantis monumentas. Memorialo idėja – įamžinti visus 20 000 partizanų, paaukojusių gyvybes už Tėvynės laisvę nelygioje pokario kovoje su sovietų okupantais. Šis tautos istoriją, laisvės gynėjų nepalaužiamą drąsą ir ryžtą simbolizuojantis memorialas primins dabarties ir ateities kartoms apie Lietuvos laisvės kovą.  

   Memorialo atidarymo ceremonijoje dalyvavo aukščiausi šalies pareigūnai: prezidentas Gitanas Nausėda, ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, krašto apsaugos, kultūros ministrai ir kiti garbūs svečiai.

   „Susirinkome prie į žemę įsmeigto kalavijo, kad pagerbtume praeities didvyrius. Šiandien prisimename tuos, kurie negailėdami savęs kovojo už Lietuvos laisvę, ir tuos, kurie šioje kovoje pražuvo – pašauti girių tankmėje, susprogdinti žeminėse, paniekinti miestelių aikštėse. Tai, kas anuomet atrodė kaip pralaimėjimas, mūsų akyse prilygsta pergalei – žmogaus dvasios triumfui didžios neteisybės akivaizdoje. Ir po daugelio metų partizanų kovų istorijoje tebeaidi balsas Tautos, kuri nebuvo nutildyta ir nebuvo nugalėta“, – kalboje sakė šalies vadovas.

   Raseinių rajono savivaldybės meras Andrius Bautronis sveikino susirinkusiuosius, kurie šią gražią rudens popietę tapo svarbaus įvykio – monumento atidarymo liudininkais. „Šiandien – didi diena visai Lietuvai. Ji įamžina mūsų valstybingumui ypatingai svarbų laikotarpį – Lietuvos laisvės kovas. Šioje žemėje iškilęs Lietuvos partizanų memorialas – pagarbos ir padėkos ženklas kovotojams už nepriklausomą ir laisvą Lietuvą. Lietuvos laisvės gynėjų pasiaukojimas, drąsa ir ryžtas davė didelį postūmį kovoje už nepriklausomą, demokratinėmis vertybėmis grįstą Lietuvą. Visos Lietuvos partizanų vadas Jonas Žemaitis-Vytautas yra pasakęs: „Jei ne dabar, tai už penkiasdešimties ar už šimto metų Lietuva, iškovojusi laisvę, įvertins mūsų siekius ir darbus. Ir iš tiesų, šiandien galime didžiuotis, nes memorialas partizanams liudija tai, kad mes prisimename, saugojame ir vertiname jų atminimą. Juk be istorinės atminties neįmanoma subrandinti tautinę savimonę ir išsaugoti istorinį paveldą dabarties ir ateities kartoms. Laisvė – svarbiausia žmogaus ir tautos vertybė, tad puoselėkime ir saugokime ją“, –  teigė meras Andrius Bautronis.

   Raseinių rajono savivaldybė organizavo Memorialo statybos darbus – įgyvendino investicijų projekto „Lietuvos partizanų memorialo Raseinių r. sav., Nemakščių sen., Kryžkalnio k. statyba ir teritorijos sutvarkymas“ pirmąjį ir antrąjį etapus.

   I etape atlikti griovimo ir grunto formavimo darbai, nutiestos komunikacijos, įrengta atminimo siena su obelisko pagrindu bei pamatais, taip pat įrengta renginių aikštelė bei dekoratyviniai laiptai, atlikti elektros instaliacijos, apšvietimo bei vaizdo kamerų įrengimo darbai ir kt.

   II etapo metu pagaminti ir sumontuoti skulptūriniai memorialo elementai: 25 metrų aukščio kalavijo formos obeliskas, atminimo siena su 20 tūkst. žuvusių partizanų slapyvardžiais, išpjautais Vyčio kryžiaus formos stelose, iš poliruoto granito plokščių įrengtas nežinomo partizano kapas – pagerbimo aikštė.

   Projektas finansuojamas Kultūros ministerijos lėšomis.

   Parengta pagal Raseinių rajono savivaldybės ir Prezidento komunikacijos grupės informaciją

   V. Judicko ir G. Germanavičiaus nuotr.