Konferencija, skirta autizmo supratimui didinti

Maloniai kviečiame dalyvauti balandžio 1 d. Seime rengiamoje dalykinėje konferencijoje „Autizmas Lietuvoje: iššūkiai ir sprendimai“, kuri skirta paminėti Pasaulinę autizmo supratimo dieną, minimą kasmet balandžio 2 d. visame pasaulyje. Joje dalyvaus valstybinių institucijų, NVO, švietimo, sveikatos, socialinių įstaigų atstovai bei specialistai, dirbantys su autizmo spektro sutrikimų (ASS) turinčiais vaikais. Konferenciją kviečiame stebėti tiesiogiai internetu ir televizijos programoje „Seimas – tiesiogiai“, taip pat Seimo „YouTube“ paskyroje.

Taip siekiama atkreipti ne tik visuomenės ir atsakingų institucijų dėmesį į iššūkius, su kuriais kasdien susiduria šeimos, auginančios vaikus su ASS, bet ir skatinti žmonių sąmoningumą, toleranciją kitokiems vaikams ir juos auginantiems tėvams.

Ministro A. Verygos teigimu, autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai yra tokie pat lygiaverčiai mūsų valstybės piliečiai, tik jiems reikalingas kur kas didesnis dėmesys, pritaikytas ugdymas ir priežiūra, kas dažniausiai tokiems vaikams yra kelias į sėkmingą jų ateitį.  

„Ypač svarbus visuomenės palaikymas ir supratimas tėvams, kurie kasdien susiduria su nemažais iššūkiais. Todėl skatiname kuo daugiau kalbėti apie tai, jog visuomenė galėtų labiau suprasti, padėti ir nesmerkti bei neatstumti autistiškų vaikų ir jų tėvų. Pavyzdžiui, matant stiprias pykčio reakcijas viešose erdvėse ar naujose vietose, sunkumus keičiant aplinkas, socialinių įgūdžių stoką, neretai – ir baimės jausmo nebuvimą“, – sako ministras A. Veryga.

Šioje konferencijoje šeimos kalbės apie savo kasdienybę, pasiekimus ir iššūkius. Apie tai, kaip padėti tokiems vaikams tapti visaverčiais visuomenės nariais, kalbės gydytojai specialistai, dirbantys su autizmo spektro sutrikimą turinčiais vaikais, mokslininkai, modernių terapijų iniciatoriai, apie valstybės pagalbą – Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijų atstovai.

Lietuvos autizmo asociacijos „Lietaus vaikai“ valdybos pirmininkės Linos Sasnauskienės teigimu, tai pirmas tokio masto renginys mūsų šalyje, siekiant skatinti visuomenės sąmoningumą, toleranciją ir viešumą.

„Ši konferencija – tai žingsnis į rimtą ir abipusį dialogą tarp valstybės institucijų ir autistiškus vaikus auginančių tėvų, kurio taip trūksta. Mūsų šeimos yra labai pažeidžiamos – susiduria su specialistų trūkumu, ypač regionuose, finansinėmis problemomis dėl to, kad dėl diagnozės griūna šeimos ir vaiką prižiūrintis asmuo dažnai negali dirbti. O kur dar pačių tėvų psichologinis nuovargis, atokvėpio paslaugos nebuvimas, dažnai viduramžiškas visuomenės požiūris į autizmą. Mums nereikia užuojautos, mes norime diskutuoti apie realius pokyčius Lietuvoje “, – sako L. Sasnauskienė.

Ši dalykinė konferencija skirta geriau suprasti autizmu sergančiųjų žmonių gyvenimo būdą bei medicinos ir visuomenės galimybes padėti jiems gyventi kuo saugesnį ir visavertį gyvenimą.

Renginio programą rasite čia.

SAM Spaudos tarnyba