Kiek ir kokių DPV aparatų Lietuva įsigijo pandemijos metu

Sulaukiant užklausų apie Lietuvos turimus DPV aparatus, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad nuo kovo 1 d. SAM ir Ekstremalių sveikatai situacijų centras (ESSC) nupirko 310 vnt. dirbtinės plaučių ventiliacijos (DPV) aparatų šalies gydymo įstaigoms.

 Svarbu pažymėti, kad dar pavasarį, prasidėjus pirmajai koronaviruso bangai, SAM kartu su ESSC pradėjo rūpintis DPV aparatų įsigijimu. Tai buvo didelis iššūkis, nes pandemija smogė visam pasauliui vienu metu, dėl ko strigo tiekimo grandinės, rinkoje buvo DPV aparatų trūkumas. Vis dėlto, Lietuvai pavyko užsitikrinti reikiamą kiekį būtinos įrangos.

SAM sudarė sutartis su UAB „Sorimpeksas“, iš kurio įsigyta 56 vnt. Puritan Bennet modelio ir 4 vnt. Philips Trilogy EVO modelio DPV aparatų, UAB „AmberCell Solutions“, iš kurios įsigyta 50 vnt. iHope RS-300 modelio DPV aparatų. Bendra pirkimų vertė – beveik 1,6 mln. Eur.

ESSC sutartis dėl DPV aparatų teikimo pasirašė su Vyaire Medical Products Ltd., iš kurios įsigyta po 50 vnt. 1 ir 2 tipo Bellavista 1000 DPV aparatų (šiuo metu pristatyti 25 vnt., likusieji – iki metų pabaigos), UAB „Tradintek“, iš kurios įsigyta 50 vnt. R860 GE Healthcare modelio DPV aparatų, ir UAB „AMI sprendimai“, iš kurių įsigyta 50 vnt. Draeger Savina 300 modelio aparatų. Bendra pirkimų vertė – daugiau nei 4,7 mln. Eur.

Perkamai įrangai visada taikomi atitinkami kokybės reikalavimai, dėl ko ne visų tiekėjų siūlomi DPV gydytojų ekspertų vertinimu buvo geri ar tinkami COVID-19 sergančiųjų gydymui.

Pažymėtina, kad minėtieji SAM ir ESSC tiekėjai nebuvo vieninteliai. Pavyzdžiui, ESSC sudarius 3,5 mln. eurų vertės sutartį su Jiangsu Sainty Machinery Imp&Exp Co. Ltd dėl dirbtinės plaučių ventiliacijos įrenginių pirkimo, tiekėjas po sutarties sudarymo savaitės informavo nutraukiantis sutartį, teigdamas, kad negali įvykdyti prisiimtų įsipareigojimų. Visą pervestą sumą tiekėjas sugrąžino. Tokią pačią priežastį ministerijai nurodė, sutartį nutraukė bei avansą grąžino ir UAB „Hospitex Diagnostics Kaunas“.

Visa SAM ir ESSC įsigyta įranga – 310 vnt. DPV aparatų skirstoma, remiantis organizuojančių gydymo įstaigų rekomendacijomis. SAM įsigyti 110 vnt. DPV aparatai jau paskirstyti: Vilniaus regionui pristatyti 22 DPV aparatai, Kauno regionui – 16, Klaipėdos regionui – 22, Šiaulių regionui – 20, Panevėžio regionui – 30.

ESSC įsigyti 200 vnt. DPV šiuo metu išduodami: Vilniaus regionui numatyti 48 DPV aparatai, Kauno regionui – 42, Klaipėdos regionui – 30, Šiaulių regionui – 43, Panevėžio regionui – 37.

Juos išdalinus, bendras DPV aparatų skaičius Lietuvos gydymo įstaigose perkopia 1000 vnt.

Primename, kad dar kovo mėnesio pradžioje sveikatos apsaugos ministro įsakymu numatyta, kad įstaigos turi būti pasirengusios reikiamą infrastruktūrą – t. y. lovas su deguonies tiekimu ir lovas su dirbtine plaučių ventiliacija. O remiantis Vyriausybės birželio mėn. patvirtintu COVID-19 valdymo strategijos įgyvendinimo priemonių planu, esant kritinei epidemiologinei situacijai, vienam milijonui gyventojų privalo būti numatyta 300 lovų su DPV aparatais ir 1800 lovų – su deguonies tiekimu. Šį poreikį šiuo metu turimas DPV aparatų skaičius tenkina.

Net ir įsigijus aparatūrą, SAM nuolat stebi esamą situaciją. Kiekvieną rytą ministerija iš Valstybinės ligonių kasos (VLK) gauna apibendrintą gydymo įstaigų informaciją, kiek šios įstaigos turi stacionarių DPV, transportinių DPV, anestezijos mašinų, taip pat, kiek turima stacionare lovų, kiek iš jų su deguonimi ir su DPV, taip pat kiek  jų užimta, kiek turima stacionare pacientų, kiek iš jų įtariamų ir sergančių COVID-19, kiek iš jų su deguonies kaukėmis, kiek ventiliuojamų ir kiek gydomų reanimacijos-intensyvios terapijos skyriuose.

Be to, organizuojančioms gydymo įstaigoms – Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikoms, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninei Kauno klinikomis, Klaipėdos universitetinei ligoninei, Respublikinei Panevėžio ligoninei ir Respublikine Šiaulių ligoninei – pavesta ne rečiau kaip kartą per savaitę organizuoti pasitarimą su savo veikimo teritorijoje esančiomis gydymo įstaigomis, pakviečiant SAM atstovą. Organizuojančių gydymo įstaigų paslaugų teikimą pavesta koordinuoti valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovo sprendimu paskirtam koordinatoriui. Jo protokoliniai nurodymai yra privalomi organizuojančioms ir jų veikimo teritorijoje esančioms gydymo įstaigoms.

Pažymėtina, kad įstaigos, reaguodamos į blogėjančią situaciją dėl koronaviruso protrūkio, įsirenginėja papildomas lovas su deguonies tiekimu. SAM reguliariai vykstančiuose nuotoliniuose susitikimuose su visų regionų gydymo įstaigų atstovais teikia turimas mokslininkų prognozes dėl COVID-19 ligos plitimo, aptaria kylančius klausimus.

 SAM Spaudos tarnyba