Ilgo ir smagaus pasivažinėjimo dviračiu poveikis pajuntamas greitai: 24 valandas po jo nukrinta kraujospūdis, normalizuojasi cukraus kiekis kraujyje, medžiagų apykaita tiesiog užkaitusi ir, žinoma, puiki nuotaika. Užsiimant tuo reguliariai, nauda nelieka nepastebima: tampame sportiškesni, žvalesni, sveikesni. Be abejo, kiekviename sporte reikalinga viena kita diena poilsio, bet ilgą laiką rūsyje užmirštas dviratis šiuos rezultatus pasiima su savimi. Beveik iškart. Galbūt keletas puikių priežasčių padės dažniau sukti pedalus.
Po pasivažinėjimo…
…. tą pačią dieną
Savijauta tiesiog puiki. Per keletą minučių nuo sporto pradžios smegenų veikla įsisuka kaip kazino lošimų aparatas, gaminantis serotoniną – laimės hormoną, organizmo antidepresantą, kuris iškart pakelia nuotaiką. Praleidus tokią galimybę bent vieną dieną, ypač po įtempto darbo, apima nuovargis, prasta nuotaika.
Medžiagų apykaita rimsta. Važiavimas dviračiu pagreitina metabolizmą maždaug penkis kartus lyginant su sėdėjimu prie darbo stalo, todėl sėdėdami kas valandą sutaupote po 400-500 kcal, kurios per savaitę gali pridėti 0.5 kg riebalų ant šlaunų ir pilvo.
… po savaitės
Didėja kraujospūdis. Aerobinis sportas, pavyzdžiui, dviratis, skatina organizme išsiskyrimą hormonų, kurie atpalaiduoja kraujagysles. Jis taip verčia kraujo sistemą pernešti gerokai daugiau kraujo, kas padeda išlaikyti arterijas ir venas elastingesnes. Šis poveikis yra „čia ir dabar“ – nuo judėjimo pradžios iki paskutinio metro.
Tyrėjai nustatė, kad važiavimas dviračiu gali sumažinti sistolinio ir diastolinio kraujo spaudimą po 8-10 vienetų per mėnesį. Tačiau po savaitės poilsio sofoje jis vėl pradeda kilti, o po dviejų savaičių jūs atsiduriate ten pat, kur pradėjote.
Didėja cukraus lygis kraujyje. Kai dviračiu važinėjama reguliariai, pavargę ir išalkę raumenys iš kraujo pasisavina su maistu gautus angliavandenius ateičiai kaupdami energiją kaip glikogeną. Prabėgus penkioms tinginiavimo dienoms, po valgio cukraus lygis šokteli ir išlieka. Iki kol paverčiamas riebalais, jis daro žalą širdžiai, kraujagyslėms, organams bei skatina diabeto vystymąsi. Be to, enzimai, kurie „šluoja“ riebalus ir cukrų iš kraujo, pradeda nykti, tad cholesterolio ir cukraus rodmenys ima blogėti.
… po dviejų – keturių savaičių
Atsisveikiname su fizine forma. Reguliarus dviračio naudojimas didina kraujo kiekį organizme ir gebėjimą naudoti juo nešamą deguonį. Po dviejų – keturių savaičių kraujo kiekis nukrinta apie 10 procentų, širdies išstumiamo kraujo kiekis – 12 procentų. Mitochondrijos, energijos gamintojos, pradeda nykti dėl jų neišnaudojimo.
Rezultatas toks, kad VO2 max – dažniausias fizinės formos rodiklis – sumažėja 6 procentais, grįždamas į tą būseną, kur buvo prieš keletą savaičių.
… po daugiau nei mėnesio
Turimi rūbai „sumažėja“. Kadangi medžiagų apykaita lėtėja, o raumenims energijos poreikio nebėra, ima kauptis riebalų sluoksnis. Tyrimai, publikuoti Journal of Strength and Conditioning Research, atskleidė, kad plaukikai, penkioms savaitėms nustoję treniruotis, padidino savo juosmens apimtis, o kūno riebalų kiekį – net 12 procentų.
… po metų
Sveikata suprastėja daugeliu atžvilgiu. Įdomi studija, tyrusi indentiškus dvynius, kurie buvo fiziškai aktyvūs, nustatė, kad vienam jų nustojus reguliariai sportuoti keleriems metams, pastarojo sveikatos būklė aiškiai pakito lyginant su jo broliu. Jis tapo žymiai silpnesnis, turėjo 3 kg daugiau riebalų ant kūno, didesnį atsparumą insulinui (nenormali organizmo audinių reakcija į insuliną) ir mažiau pilkosios smegenų medžiagos (kitaip sakant, jo smegenys buvo mažesnės).
Tačiau ekspertai ramina, kad nereikia ypatingai didelių pastangų sustabdyti šitą staigų šuolį žemyn. Jie teigia, kad vienas, du kartai per savaitę ilgesnio ir intensyvesnio pasivažinėjimo padės bent išlaikyti pasiektą fizinę formą. O kai laiko stoka, verta išbandyti aukšto intensyvumo intervalines treniruotes ar tiesiog kitą sportą šaką (crossfit, bėgimą, plaukimą, slidinėjimą ir t.t.).
Autorius: Dalius Krisiukėnas
Šaltinis: active.com