Žurnalistei, tinklaraščio LaimėsDieta.lt kūrėjai Rimantei Kulvinskytei vaistinė nuo vaikystės buvo magiška vieta. „Iš Viekšnių pirmosios vaistinės provizoriaus Juozo Aleksandravičiaus dukros ponios Sofijos išgirstos istorijos apie „pleistrus“ iš žmogaus odos ir rupūžių antpilus, kuriuos gamindavo jos tėvas, man tuomet padarė tokį įspūdį, kad iki šios dienos į vaistininkus žiūriu kaip į tarpininkus tarp gydytojo ir vaistų gamintojo, o ne vien kaip į vaistų pardavėjus“, – sako Rimantė, neseniai debiutavusi kaip „Gintarinės vaistinės“ projekto „Popietė su vaistininku“ vedėja.
Rimantė projektą vadina naudingu, nes jis pamažu keičia žmonių požiūrį į vaistininkus, kurie, nepaisant kelerių metų sudėtingų studijų ir nuolat keliamos kvalifikacijos kartais vis dar matomi tik kaip pardavėjai-kasininkai.
Kokia Jūs esate vaistinės lankytoja? Tik užbėgate nusipirkti reikalingų priemonių, ar mėgstate ir pasikonsultuoti su vaistininkais?
Vaistinėje visada užtrunku, mat prašau asmeninių vaistininko rekomendacijų. Mėgstu ir pati pasipasakoti, kokias priemones naudoju, pasidalinu vaistinėlės turiniu ir gaunu tokių įžvalgų, apie kurias net nesusimąstau. Štai anądien didžiuodamasi pasakiau, kad mūsų mažoji vakarais mėgsta gerti melisų ir valerijonų arbatą, ir buvau perspėta, kad vaikams vaistažolėmis piktnaudžiauti nereiktų – pasak vaistininkės, gali prasidėti tokios alerginės reakcijos kaip veido bėrimas.
Kiek apskritai sveikatos, vaistų, medicinos klausimai užima vietos Jūsų gyvenime?
Sakyčiau, kad ne tik gyvenime, bet ir širdyje šios temos užima daug vietos. Mano veikla irgi nemažai su jomis susijusi. Anksčiau ketverius metus dirbau televizijos projekte „Klauskite daktaro“ su profesoriumi Alvydu Unikausku. Didžiąją laiko dalį praleidau rašydama scenarijus laidoms, tad mano darbas buvo ne tik pasiūlyti aktualių temų, bet ir sugalvoti, kaip sudėtingą medicininę informaciją pateikti taip, kad ji būtų suprantama tiek mažam, tiek dideliam.
Ši patirtis dovanojo pakankamai gilų suvokimą apie mediciną, pradėjau kitaip žiūrėti į savo kūną, labiau juo rūpintis. Ir dabar nė viena liga – nei vidurių užkietėjimas, nei lytinės ligos – man neatrodo, kaip žemaičiai sako, „prikli“. Manau, kad kuo atviriau ir išsamiau apie tai kalbėsime, tuo mažiau žmones reikės įtikinėti branginti sveikatą.
Kiekvieną savaitę kaip „Popietės su vaistininku“ vedėja keliaujate vis į kitą „Gintarinę vaistinę“, kurioje kalbinate vaistininkus įvairiomis temomis. Kuo Jums atrodo naudingas šis projektas?
Mūsų visuomenėje gajus požiūris, jog vaistininkų tikslas – tik reklamuoti vaistus, tad džiaugiuosi, kad „Popietėje su vaistininku“ tokius stereotipus laužome vieną po kito. Kalbame apie prevenciją, gyvenimo būdą, mitybą. Beje, vaistininkai turi labai daug žinių ir apie natūralius preparatus. Tarkime, sužinojau, kad raudonosiomis mielėmis fermentuotas ryžių ekstraktas kovoti su padidėjusiu cholesteroliu kraujyje padeda kone geriau nei vaistai, tad tiems, kurie susidūrė su šia problema, vaistininkė patarė išsyk nepulti prie tablečių.
Laidoje kalbame apie tai, kas aktualu daugeliui: apie skrandžio rūgštingumą, aptingusio žarnyno problemas, odos apsaugą nuo pigmentinių dėmių ir kovą su jomis, apie priemones, kurias reikėtų pasiimti į kelionę, ar net apie tai, ką daryti, kai pavakarojus smarkiai sukanda uodai.
Tikiu, kad šie pokalbiai su vaistininkais ne tik praplės žmonių akiratį, bet ir paskatins atėjus į vaistinę drąsiau kalbėtis su specialistais, klausti patarimo, išsakyti nuogąstavimus. Juk jau pats „vaistininkas“ skamba kaip „vaistas“, tad, patikėkite, kartais vien pokalbiai su juo gydo.
Laidą „Popietė su vaistininku“ galite stebėti „Gintarinės vaistinės“ Facebook paskyroje, kiekvieną ketvirtadienį 16 val. ir vėliau peržiūrėti LaimėsDieta.lt Sveikatos rubrikoje.