Kaip užtikrinamas skaidrus bylų paskirstymas teismuose?

Žmonėms, nesusidūrusiems su teismų veikla, teismo procesai išties yra painūs ir sudėtingi. Dažniausiai žmonės žino tik vieną faktą – kad kilus ginčui reikia kreiptis į teismą. O kas toliau? Kaip byla atsiranda ant teisėjo stalo? Kodėl būtent šis, o ne kitas teisėjas nagrinėja bylą? Norėdami išsklaidyti vyraujančią miglą apie bylų paskirstymą teismuose, apžvelkime visą procesą.

Kaip byla nukeliauja pas teisėją?

Bylos teisėjams skirstomos naudojantis kompiuterine programa. Pagrindinis bylų skirstymo principas – automatizuotas teisėjų atrankos būdas, kai teisėjai kompiuterinės programos parenkami atsitiktine tvarka. Be to, bylos skirstomos ne tik atsitiktine tvarka, bet ir laikantis nešališkumo, skaidrumo, nepriklausomumo ir bylų nagrinėjimo operatyvumo principų.

Ar šis automatinis bylų paskirstymo principas galioja visuose teismuose?

Visiems teismams galioja tas pats automatizuotas teisėjų atrankos būdas. Taip pat, atsižvelgiant į įstatymo tam tikram teismui priskirtą kompetenciją, bylų nagrinėjimo atskiroje instancijoje ypatumus, teisme nustatytą darbo tvarką, kiekviename teisme yra patvirtintos Bylų skirstymo taisyklės.

Ar esama kitų, be automatizuoto, bylų  paskirstymo būdų

Absoliučiai visos bylos teismuose yra skirstomos automatizuotai, naudojantis Bylų skirstymo Lietuvos teismų informacinėje sistemoje moduliu (toliau – Modulis). Todėl kitos galimybės teismuose skirstyti bylas teisėjams, t. y. nesinaudojant Modulio funkcionalumais, nėra.

Kokiais principais vadovaudamasi sistema parenka teisėjus?

Modulis bylą teisėjui priskiria visuomet įvertindamas ir atsižvelgdamas į teisme nustatytą teisėjų specializaciją, teisėjus, kurie negali nagrinėti konkrečios bylos dėl teisės aktuose nustatytų priežasčių, teisėjų nedarbo laikotarpius ir kt.

Kiek teisėjų gali nagrinėti bylą ir keliems teisėjams gali būti priskirta byla?

Priklausomai nuo bylos pobūdžio, pagal proceso įstatymus, byla gali būti nagrinėjama vienasmeniškai, t. y. automatizuotai Modulis parenka teisėją, galintį nagrinėti bylą, arba kolegialiai (teisėjų kolegijoje), t. y. Modulis skiria Moduliu sudarytą ir teismo pirmininko įsakymu patvirtintą teisėjų kolegiją, galinčią nagrinėti konkrečią bylą.

Ar galima patikrinti, kaip byla buvo priskirta teisėjui?

Taip. Modulis kiekvienu atveju suformuoja teisėjo skyrimo dokumentą – teisėjo skyrimo protokolą, kuriame kartu nurodomi bylos skyrimo duomenys. Pažymėtina, kad tarp duomenų esti ir pilna teisėjo skyrimo procedūros išklotinė, kurioje nurodomi visi konkrečios bylos skyrimo metu nustatyti ir įvertinti kriterijai: teisėjo specializacija nagrinėti skirstomą bylą, priežastys, dėl kurių teisėjas (-ai) negali nagrinėti skirstomos bylos ir pan. Atkreiptinas dėmesys, kad teisėjo skyrimo protokolai skelbiami viešai interneto svetainėje:http://liteko.teismai.lt/protokolai/

Kas atsitinka, kai automatiškai bylai priskirtas teisėjas negali nagrinėti bylos?

Jeigu bylos nagrinėjimo metu paaiškėja aplinkybės, dėl kurių teisėjas (arba teisėjų kolegijos pranešėjas) dėl objektyvių teisės aktuose nustatytų priežasčių (pvz., teisėjo nusišalinimas nuo bylos nagrinėjimo, ilgalaikis nedarbingumas ir pan.) negali toliau nagrinėti konkrečios bylos, naudojantis Modulio funkcionalumais, teisėjo skyrimas nagrinėti bylą yra panaikinamas. Kolegijos nario (ne pranešėjo) pakeitimo klausimas sprendžiamas konkretaus teismo bylų skirstymo taisyklėse nustatyta tvarka. Panaikinus bylai priskirtąjį teisėją (teisėjų kolegijos pranešėją), byla iš naujo dalyvauja bylų skirstymo procese, kuriame teisėjas, galintis nagrinėti bylą, yra parenkamas automatizuotai Moduliu.  

Teismai nuolat atlieka bylų skirstymo procedūros stebėseną. Jos metu siekiama nustatyti, ar bylos skirstomos teisme automatizuotu būdu, identifikuoti, su kokiomis problemomis susiduriama skirstant bylas teismuose, tam, kad sistema būtų tobulinama.

Kadangi teismų informacinė sistema veikia 15 metų, joje identifikuota ir kai kurių technologinių trikdžių, kuriems išspręsti dar 2018 m. pradėtas įgyvendinti ES projekto lėšomis finansuojamas projektas. Planuojama, kad technologiškai pažangesnis Bylų skirstymo modelis bus įdiegtas jau kitais metais.

Šaltinis: http://vat.teismas.lt