,,Jurginių” šventė ir garbingas ,,Dubysos” jubiliejus

Sugrįžus pavasariui į mūsų žemę, sugrįžo ir ,,Jurginės“ į Raseinių kraštą. Keletą metų pakeliavusios po Žemaitiją, sukvietusios muzikos mylėtojus jau į XXVII –ąją respublikinę liaudiškos muzikos kapelų šventę. Šįkart šventė dviguba. ,,Jurginių“ metu buvo švenčiamas ir Raseinių rajono kultūros centro kaimiškos muzikos kapelos ,,Dubysa“ garbingas 50 metų veiklos jubiliejus. Šventė neatsitiktinai vyko Šiluvos gimnazijoje, tai vienas iš Šiluvos – mažosios Lietuvos kultūros sostinės renginių programos dalių. Kaip ir dera, pirmieji muzikiniais kūriniais su žiūrovais pasisveikino šventės šeimininkai, kapela ,,Dubysa“ kuriai visą kolektyvo gyvavimo laikotarpį vadovauja maestro, Raseinių garbės pilietis, Gintautas Grigalis.               

Gražaus jubiliejaus proga ,,Dubysą“ sveikino Raseinių rajono meras Algirdas Gricius, vicemerė Gitana Rašimienė, LR seimo narė Vida Ačienė ir jos padėjėja Janina Jasiulienė, LR Seimo vicepirmininko Arvydo Nekrošiaus padėjėjai Kęstutis Užemeckas ir SkaidrutėŽuvelaitienė, Raseinių rajono savivaldybės tarybos nariai Aldona Radčenko, Antanas Kilčauskas ir kiti ištikimi kapelos klausytojai, garbingi svečiai. Lietuvos nacionalinio kultūros centro fokloro poskyrio vyriausiasis specialistas Arūnas Lunys, negailėjo šiltų žodžių maestro G. Grigaliui ir ,,Dubysai”, teigdamas, kad nė viena dainų šventė neapsieidavo be šio kolektyvo ir 2001 m. laimėta Aukso paukštės nominaciją, tai prestiziškiausias apdovanojimas Lietuvoje, įrodantis kolektyvo profesionalumą, veiklos svarbą bei kokybę. A. Lunys įteikė Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriaus Sauliaus Liausios sveikinimą, linkėdamas ilgų gyvavimo metų.

,,Jurginių“ koncerte skambanti ,,Dubysos“ muzikos tėkmė, pripildė pilnutėlės salės žiūrovų širdis džiugesio, leido užsimiršti kasdienybės rūpesčius. Norint sustabdyti svarbią, jubiliejinę akimirką, ,,pagauti“ tą ypatingą nuotaiką buvusią salėje, įamžinti prisiminimus, padaryta jubiliejinė nuotrauka.

Paskui į sceną lipo viena už kitą šaunesnės kapelos, kurios savo įvairiu repertuaru, atliekamos muzikos profesionalumu, nuoširdumu, puikia energija, sukėlė tikrą intrigą, kur gi šiemet iškeliaus nenuilstantis Jurginių botagėlis?

Žiūrovus džiugino Raseinių rajono kultūros centro Girkalnyje kaimiškos muzikos kapela „Gojus“, vadovai Sigita ir Antanas Vaitiekūnai, Kelmės kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Kelmynė“, vadovas Gerimantas Rukas, Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos liaudiškos muzikos kapela, vadovas Gerimantas Rukas, Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Kuršininkai“, vadovė Dana Tregub, Baisogalos kultūros centro liaudies kapela „Žvangulis“, vadovas Vilimas Malinauskas,Tauragės rajono kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Jūra“, vadovas Saulius Bernotas, Kėdainių kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Vilainiai“, vadovas Antanas Mikalauskas, Punsko lietuvių kultūros namų kapela „Klumpė“, vadovas Antanas Maziliauskas. Kapelos išsakė daug šiltų sveikinimo žodžių, linkėjimų jubiliejų švenčiančiai Raseinių rajono kultūros centro kaimiškos muzikos kapelai ,,Dubysa“.

Visi kolektyvai dalyvavę šventėje buvo apdovanoti Raseinių rajono mero Algidro Griciaus padėkomis, padėkos įteiktos ir ilgamečiams ir naujiems ,,Dubysos“ dalyviams. Specialias dovanas buvo paruošęs Šiluvos seniūnas Juozas Šlepas, padovanojęs ir jubiliejinį tortą.

Atėjus metui perduoti Jurginių botagėlį, salė pusbalsiu šurmuliavo, kad jis turėtų keliauti į kaimyninį rajoną – Kelmę. Žiūrovų nuojauta neapgavo, kitąmet Jurginių šventė šurmuliuos Kelmės kultūros centre.

Visoms šventėje dalyvavusioms kapeloms atlikus finalinį maršą, ,,Dubysos“ vadovas Gintautas Grigalis pakvietė žiūrovus ir šventėje dalyvavusius kolektyvus į Švč. Mergelės Marijos Apsireiškimo koplyčią, trumpai susikaupimo akimirkai, kur Jolanta Turčinskienė smuiku virtuoziškai, jautriai atlikto unikalų, visų laikų kapelos narių mylimiausią kūrinį ,,Vidurnakčio valsas“, užrašytą iš Gintauto Grigalio tėvelio, kurio kūrybinis paveikslas lydi maestro visą gyvenimą buvo ir yra kelrodė žvaigždė, dirbant liaudiškos muzikos lobyne, turtinant jį ir puoselėjant mūsų ateities kartoms. Subtiliai ir jautriai kilo ,,Vidurnakčio valso“ melodija į koplyčios skliautus, virpindama širdis, nuostabi melodija, ypatinga akustika, J. Turčinskienės profesionalumas ir meniškas perteikimas sukūrė ypatingą atmosferą, ne vieno akyse spindėjo susižavėjimas ir tyros ašaros.

Kviečiame kitais metais žemę, kartu su liaudiškos muzikos mylėtojais, budinti Kelmėje, skambant nuotaikingoms ,,Jurginių“ melodijoms, o kapelai ,,Dubysa“ ilgų gyvavimo metų, stiprios kūrybinės tėkmės, gerbiamam vadovui asmeninės ir profesinės sėkmės. Didžiuojamės, kad Raseinių kraštą puošia, garsina toks iškilus žmogus kaip maestro Gintautas Grigalis.

Teksto autorė:

Raseinių rajono kultūros centro kultūros renginių vedėja Sandra Maslauskienė

Nuotraukos S.Gudaičio