Jaunimas – prieš pavojus keliaujant pakeleivingais automobiliais

Kad kelionė su atsitiktiniu internete susirastu pakeleiviu gali baigtis nelaime, Lietuva sužinojo po tragiško įvykio, kuomet buvo nužudyta studentė iš Mažeikių. Tačiau jauniems žmonėms ir toliau atrodo, kad bėda gali tykoti bet kurio kito, tik ne jo paties. Socialiniuose tinkluose apstu skelbimų, kur vietoj viešojo transporto siūloma rinktis pakeleivingą automobilį.

Net jei tokia kelionė nėra daug pigesnė nei autobusu, keliaujančius vilioja tam tikri patogumai: vairuotojas paima bendrakeleivį iš reikiamos vietos, nuveža iki namų ar pan. Be to, nebūtina derintis prie autobusų grafikų, galima pasirinkti tinkamesnį kelionės laiką. Taupyti ypač linkę studentai – nesusimąstydami, jog vieną kartą kelionė su nepažįstamuoju gali baigtis tragedija.

„Norėdami perspėti jaunimą apie tykančius pavojus keliaujant pakeleivingais automobiliais, ėmėmės projekto „Nebūk naivus kelyje“. Mūsų tikslas – priminti jaunuoliams, jog negalima aklai pasikliauti internete esančiais pasiūlymais vykti kartu. Toks sprendimas gali turėti itin liūdnas pasekmes“, – sako projekto iniciatorius ir vadovas Mindaugas Jonušas.

Projektas startavo prieš dešimt mėnesių. Prie „Nebūk naivus kelyje“ prisijungė ir dalis šalies autobusų parkų.

„Tai – vienintelis judėjimas Lietuvoje, kurio organizatoriai skatina keliauti autobusais. Projekto rengėjai bendrauja su jaunimui, su potencialiais keliautojais, ragina juos važiuoti saugiai bei atsakingai. „Nebūk naivus kelyje“ vadovas Mindaugas nuolat atvyksta į mūsų parką, pristato nuveiktus darbus. Rugpjūčio 21-ąją Šiauliuose projekto vykdytojai žada surengti akciją šiauliečiams, kur pasakos apie projekto tikslus, jo rezultatus. Prisidėsime prie šio renginio skrajutėmis, įgarsinimo įranga“, – žada Šiaulių įmonės „Busturas“ generalinis direktorius Tomas Bielinskas.

Įvairias akcijas projekto iniciatoriai bei vykdytojai rengia nuolat. Pastaruoju metu savanorių komanda atliko apklausą ir išsiaiškino, kokiam transportui prioritetą teikia keliaujantys jaunuoliai.

„Apklausa parodė, jog tik 15 proc. žmonių, keliaujančių autostopu, neieško pakeleivingų automobilių internete. 30 proc. apklausoje dalyvavusių respondentų teigia niekada nestabdę automobilių“, – sako M. Jonušas.

Remiantis apklausos rezultatais, beveik 85 proc. jaunuolių bendrakeleivių susiranda socialiniuose tinkluose sukurtose grupėse.

„Čia dažniausiai kelionė siūloma už mažesnę kainą, kartais – nemokamai. Susivilioję patogesnėmis keliavimo sąlygomis, pinigus taupantys studentai ir moksleiviai skuba šiais pasiūlymais pasinaudoti“, – aiškina M. Jonušas.

Tačiau, kaip išsiaiškino apklausą rengę savanoriai, kartais tokie neapgalvoti sprendimai baigiasi liūdnai. Dažniausiai į keblią situaciją patekę keleiviai nė nenutuokia, kaip tokiu atveju elgtis. Daliai pavyksta sėkmingai pasprukti iš blogų kėslų turinčio vairuotojo nagų. Tai jiems tampa pamoka visam gyvenimui.

„Paklausti, kodėl nesirenka kelionės viešuoju transportu, apklausoje dalyvavę jaunuoliai aiškino, jog autobusais pasiekiamos vietos toli nuo kelionės tikslo, o bilietų kainos „kandžiojasi“. Atgraso ir prasta transporto būklė, taip pat sunkus bagažas, kurį reikia tempti iki autobusų stoties“, – kalba M. Jonušas.

Respondentų teigimu, autobusus rinktis skatintų mažesnė bilietų kaina bei patogesni jų grafikai. Vežėjai savo ruožtu teigia, jog prie kiekvieno keleivio prisitaikyti neįmanoma, o bilietų kainas diktuoja rinka.

„Norėtųsi, kad prie projekto „Nebūk naivus kelyje“ prisijungtų ne tik kuo daugiau jaunimo, bet ir visi keleivių vežėjai. Bendradarbiavimas su projekto rengėjais galėtų būti naudingas visiems“, – reziumuoja T. Bielinskas.

Lina Jakubauskienė
Autorės nuotrauka

Šaltinis: www.ebusas.lt

Ateikite į renginį ir paskvieskite draugus: http://www.raseiniskis.lt/raseiniu-naujienos/naujienos/pakeleivinga-masina-nepatikimas-keliavimo-draugas-10682/