Įsigalioja hipertenzinių ligų gydymo kompensuojamais vaistais tvarka

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) praneša, kad nuo sekmadienio, lapkričio 1 d., įsigalioja naujas hipertenzinių ligų gydymo vaistais, kurių įsigijimo išlaidos apmokamos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) lėšomis, tvarkos aprašas.

„Ministerija laikosi patvirtintų vaistų politikos gairių, numatančių tolygų veiksmingų kompensuojamųjų vaistų prieinamumą sunkiomis ligomis sergantiems asmenims. Taip pat pasisakome už gyventojų išlaidų vaistams mažinimą. Džiaugiamės, kad pastaraisiais metais šioje srityje pavyko daug nuveikti – tai pajuto ir Lietuvos pacientai,“ – sako sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė.

„Džiugu, kad keičiama nuo 2002 m. galiojusi hipertenzijos gydymo tvarka ir šis svarbus dokumentas yra atnaujintas pagal Europos kardiologų draugijos naujausias gaires. Pagrindinės diagnostikos, gydymo tikslų ir algoritmų, specifinių pacientų grupių rekomendacijos parengtos pagal naujausius mokslo duomenis,“ – teigia Lietuvos kardiologų draugijos prezidentė prof. Jelena Čelutkienė.

Tvarkos apraše numatyta, kad daugumai pacientų gydymas turi būti pradėtas dviejų vaistų deriniu. Tvarkos aprašo nuostatos suformuluotos taip, kad gydytojas gali rinktis naujam pacientui paskirti tiek atskiras tabletes, tiek fiksuotus vaistų derinius, t.y. dvi medžiagas vienoje tabletėje. Pastarasis variantas yra daug patogesnis pacientui, nes sumažėja vartojamų tablečių kiekis bei padidėja gydymo efektyvumas.

Dar vienas svarbus aspektas – rekomendacija naujam pacientui pirmaeiliam gydymui skirti vaistą, kurio metinė kaina yra mažiausia atitinkamoje terapinėje vaistų grupėje. Šia nuostata norima sudaryti gyventojams galimybę gauti inovatyvų gydymą, kuris neretai yra per brangus. Taip pat siekiama, kad gyventojai nepermokėtų už saugų ir efektyvų gydymą.

Dėl aprašo nuostatų aktyviai diskutuota įtraukiant Lietuvos kardiologų draugijos, Lietuvos Šeimos gydytojų kolegijos,  Lietuvos šeimos gydytojų profesinės sąjungos atstovus, taip pat Valstybinės ligonių kasos (VLK) ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) specialistus.

Ministerija primena, kad 2019 m. duomenimis, Lietuvoje registruota 544 011 sergančiųjų hipertenzinėmis ligomis.

SAM Spaudos tarnyba