Irena Vasinauskaitė. Trylika bandymų „nusišalinti“ ir nė vieno antikorupcinio vertinimo (VIDEO)

Į Raseinių savivaldybės tarybą yra išrinkti 25 politikai.

Prieš įrašant į rugsėjo mėnesio tarybos posėdžio darbotvarkę sprendimo projektą „Dėl tarybos sprendimo „Dėl 2017 metų Raseinių rajono savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą lengvatų taikymo“ nusišalinti bandė meras Algirdas Gricius bei 12 politikų.

Teisingas sprendimas – bandymas paisyti Lietuvos Respublikos Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybės tarnyboje įstatymo reikalavimų, liaudiškai kalbant, – nuėjo šuniui ant uodegos. Merui pirmajam neleista nedalyvauti svarstant minėtą klausimą – net siūlymo įrašyti į darbotvarkę etape. O po to jau Algirdas Gricius nepriėmė nė vieno politiko nusišalinimo motyvuodamas, kad nebebūtų kvorumo ir galimybės tęsti posėdį.

Tačiau šiaip ar taip toks nusišalinimų lietus parodė, kad daugiau kaip pusė Raseinių rajono išrinktųjų turi interesų susimažinti vietinės rinkliavos kainas. Tai, beje, ir buvo padaryta net penkioms mokėtojų grupėms: transporto, sandėliavimo, sporto, religinės, specialiosios ir kitos paskirties objektams šiemet bus taikomos lengvatos – pastoviajai rinkliavos daliai pritaikyta 40 proc., kintamajai rinkliavos daliai – 90 proc. lengvata…

Vadinasi, paminėtų verslų atstovai, o taip pat ūkininkai, sporto bei religinės grupės už vietinės rinkliavos surinkimą bei tvarkymą mokės tokius mokesčius: pastoviosios dalies – 0,06 Eur už 1 kv.m. nuo bendrojo ploto, o ir kintamosios mokesčio dalies tarifas bus gana simbolinis – 0,01 Eur už 1 kv.m bendrojo ploto.

Lengvatos taikomos dėl to, kad atgaline data negalima keisti mokesčių dydžio. Savivaldybės lėšų šiam sprendimui įgyvendinti nereikės.

Sprendimo projektą rengė suinteresuoti asmenys?

Sprendimo projektą rengė autorių grupė – Raseinių rajono savivaldybės tarybos Ūkio ir informacinės visuomenės plėtros komitetas, kuriam pirmininkauja Vaidas Kuzmarskis. Šis politikas, praėjusiame tarybos posėdyje pristatęs savo vadovautos darbinės grupės siūlymus, pripažino, kad pats turi transporto įmonę, kuriai pritaikyta ši vietinės rinkliavos mokesčio lengvata.

Tarybos nariams pateiktame Aiškinamajame rašte pateikiama gana pikantiška informacija: „Pritaikius siūlomas lengvatas už šios paskirties turtinius vienetus mokesčių priskaitymai per vienerius metus preliminariai sumažėtų apie 68,7 tūkst. eurų. Atsižvelgiant į tai, kad preliminarūs priskaitymai apie 200 tūkst. viršija planuojamas išlaidas, tikėtina, kad gautos pajamos padengs išlaidas atliekų tvarkymui. Kitų neigiamų pasekmių nenumatoma“.

Šią valdišką savivaldybės tarnautojų kalbą išvertus į žmonėms suprantamą, derėtų paaiškinti, kad dokumente prisipažįstama, kokia ženklia suma yra padidintos vietinės rinkliavos surinkimo bei tvarkymo kainos, jei atėmus beveik 70 000 lengvatinių eurų sumą, dar liktų „preliminarus“ apie 130 000 eurų pajamų perteklius. Vadinasi, politikai dar nesugalvojo, kaip padėti kitiems, tarkime, daugiabučiuose ar privačiuose, sodų nameliuose gyvenantiems, garažus ir kitus turto vienetus turintiems?

Žinoma, gražus solidarumas papuoštų Raseinių išrinktuosius, tačiau iki vietos savivaldos rinkimų dar toli, tad kol kas apie kitas, ne saviškių, gyventojų grupes pakanka tik užjaučiamai pakalbėti.

Prisiminė daugiabučių gyventojus, kuriems lengvatų nekliuvo

Susitvarkę svarbiausias vietinės rinkliavos susirinkimo bei tvarkymo detales – lengvatinius tarifus – Raseinių politikai atsigręžė į Tautą.

P.Vėžbavičius pritarė vadinamajam „lengvatų sprendimo projektui“ ir pasiūlė administracijos direktoriui R.Ačui iki 2018 metų sausio pirmosios paruošti naują vietinės rinkliavos surinkimo bei tvarkymo tvarką. Administracijos vadovas užsiminė, kad nuo kitų metų turėtų pradėti veikti šiukšlių konteinerių „čipavimo“ [indentifikavimo, atpažinimo ženklai – aut.past.] sistema, ir tuomet bus aišku, kas kiek konkrečiai atliekų sukaupia bei atiduoda tvarkytojams. Todėl R.Ačas paprašė „duoti laiko“ bent iki kitų metų kovo pirmosios. R.Kunickas pritarė R.Ačui. V.Jacikas siūlo tą tvarką kuo greičiau paruošti ir pagyrė tuos, kurie labai operatyviai „apsisuko“ suteikdami mokesčio lengvatas minėtoms penkioms grupėms. J.Vazgys kolegas informavo, kad „žmonės nori ne už kvadratinius metrus, o už realiai suteiktą paslaugą mokėti.“

Lengvatų suteikimo sprendimo projektą tarybos posėdyje pristatęs savivaldybės administracijos tarnautojas paprašė „sudaryti darbo grupę ir sutarti, kaip tikslinga tai padaryti, nes teisės aktai numato kvadratinius metrus, o ne žmonių skaičių. Skaičius nedeklaruojamas.“

S.Nacius konstatavo, kad jam „čipavimo sistema – aiški“ ir pasidomėjo, „kaip bus su daugiabučiais?“ R.Pareigis paaiškino, kad „laiko mažai. Duomenys yra kaupiami. Turto duomenys yra sovietmečio palikimo. Tikslinami turtiniai vienetai, žmonių skaičius. Reikia naujos duomenų bazės.“ S.Nacius nenurimo: „Nuo 20 proc. iki 40 proc. padaugėjo šiukšlių. Daugiabučius yra lengviausia aptarnauti, bet jie mokės daugiausiai.“

Būtų galima pagirti jaunąjį politiką už rūpestį daugiabučių gyventojais, tačiau ką jis veikė V.Kuzmarskio vadovaujamoje darbinėje grupėje, kuri pasiskaičiavo lengvatas tik penkioms mokėtojų grupėms, o daugiabučius…pamiršo?

Administracijos direktorius R.Ačas paaiškino politikams: „Kol prie daugiabučių nebus aikštelių, tol jų gyventojai bus nepatenkinti. Tvarką parengti – lengva, bet įgyvendinti – sunku.“

Saulius Matelis pastebėjo, kad reformuodami vietinės rinkliavos tvarkymą savo savivaldybės teritorijoje, „Raseiniai tvarko visą sistemą. Reikia visuotinės sisteminės reformos.“

Meras A.Gricius apgailestavo, kad vienos gyventojų „grupės turės lengvatas, o kitos neturės. Tvarkų parengimo laiką visada galima pratęsti.“

Įsijungęs į diskusiją  dėl daugiabučių, R.Kunickas pasakė, kad „ reikia sutvarkyti visą sistemą. Aikštelės turi būti su užraktais, konteineriai tik tam namui, prie kurio ta aikštelė įrengta.“

Apie daugiabučių gyventojų problemas padiskutavusius politikus meras A.Gricius nuramino, kad jiems teikiamas tarybos sprendimo projektas dėl lengvatų penkioms grupėms – transporto, sandėliavimo, sporto, religinės, specialiosios ir kitos paskirties objektams – „galios tol, kol bus parengta nauja tvarka“.

Ar tai reiškia, kad visi kiti, nepakliuvę į tas penkias „lengvatines“ grupes, atliekų surinkėjams bei tvarkytojams mokės preliminariai padidintus mokesčius, kad tik nesumažėtų aiškinamajame rašte pateikta privaloma surinkti mokesčių suma?

Apie tai tarybos posėdyje kalbėta nebuvo. Kaip, beje, nepavyko rasti ir aiškinamajame rašte minimo „lengvatinio tarybos sprendimo projekto“ antikorupcinio įvertinimo, nors juodu ant balto parašyta: „vertinimas pridedamas.“

UŽ pateiktąjį sprendimo projektą balsavo 19 tarybos narių, keturi – Andrius Bautronis, Gediminas Kazys Galubauskas, Matas Skamarakas bei Jonas Vazgys – susilaikė.

Šaltinis: http://www.tiesos.lt