Insulto gydymo galimybės gerės dar dvejose šalies ligoninėse

Siekiant, kad galvos smegenų kraujotakos ligomis sergantys pacientai kuo greičiau gautų šiuolaikinę kvalifikuotą medicinos pagalbą, dėl ko mažėtų mirties bei neįgalumo atvejų, iš Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų dar dviem šalies ligoninėms skirta beveik 305 tūkstančiai eurų programinei įrangai įsigyti.

Numatyta, kad Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos įsigys radiologinių vaizdų archyvavimo ir perdavimo sistemą, o Klaipėdos jūrininkų ligoninė – radiologinių vaizdų archyvavimo sistemą.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, technologijų pažanga suteikia vilties, ypač tais sunkiais ūminio insulto atvejais, kai vos prieš dešimtmetį galbūt būtų tekę nuleisti rankas.

„Gyvename sparčiai tobulėjančių technologijų amžiuje. Ne išimtis – medicina. Tad labai svarbu investuoti į modernią įrangą, galinčią padidinti realią galimybę išgyventi ir išvengti skaudžių, žalojančių ligos padarinių tūkstančiams galvos smegenų kraujotakos ligomis susergančių žmonių kasmet. Ypač insulto atveju, kai svarbi kiekviena minutė, nauja įranga leis greičiau atlikti tyrimus, pagerės jų kokybė ir informatyvumas“, – sako A. Veryga.

Pažymėtina, kad per pastaruosius kelerius metus Lietuvoje registruota apytiksliai po 10 tūkst. ūminių insultų atvejų, o pati liga „paliečia“ vis jaunesnius, darbingo amžiaus žmones. Tad šiuolaikinius reikalavimus atitinkanti įranga turėtų užtikrinti kokybišką diagnostiką, t. y. gydytojai galės kiekybiškai įvertinti galvos smegenų kraujotaką, smegenų audinio pakenkimo apimtį, nustatyti galvos smegenų audinio grįžtamus ir negrįžtamus pakitimus.

Santaros klinikos yra vienas iš 6 specializuotą pagalbą ūminio galvos smegenų insulto atveju teikiančių centrų, kurie priklauso nacionaliniu lygiu veikiančiam insulto integruotos sveikatos priežiūros tinklui. Ši ligoninė už 176578,69 eurų įsigis radiologinių vaizdų archyvavimo ir perdavimo sistemą. Ši programinė įranga leis radiologinius vaizdus matyti ir analizuoti ne tik gydančiam gydytojui, bet ir nusiųsti juos kitam specialistui. Tai reiškia, kad kitas specialistas, operatyviai gavęs vaizdus, juos galės tuoj pat peržiūrėti ir pakonsultuoti. Be to, esant poreikiui, vaizdus bus galima perduoti kitoms gydymo įstaigoms, taip užtikrinant galimybę stebėti gydymo eigą, ligos dinamiką.

Klaipėdos Jūrininkų ligoninė yra vadinamoji tarpinė pagalbos ligoninė, čia pacientui įtariant ūminį galvos smegenų insultą turi būti neatidėliojant atliekami tam tikri tyrimai bei sprendžiama dėl tolesnės pagalbos organizavimo. Už skirtus 128162,50 eurų minėtoji ligoninė ketina įsigyti radiologinių vaizdų archyvavimo sistemą. Taip pat ši įranga užtikrins greitą ir savalaikį informacijos priėmimą iš diagnostinių įrenginių bei vaizdinės informacijos pateikimą diagnostikai ir peržiūrai tokiu būdu padidinant tyrimų atlikimo greitį, greičiau būtų aptarnaujami pacientai, o vaizdai perduodami į MEDVAIS sistemą.

Primename, kad iš Europos Sąjungos (ES) fondų lėšų penkios šalies ligoninės taip pat gavo finansavimą medicininei bei programinei įrangai įsigyti pagal tą pačią finansinę priemonę galvos smegenų kraujotakos ligų profilaktikos, diagnostikos ir gydymo paslaugų kokybės ir prieinamumo gerinimui.

 

SAM Spaudos tarnyba