Globotiniai į globos įstaigas galės grįžti tik įsitikinus, kad neserga

Siekiant užkirsti kelią koronavirusinės infekcijos (COVID-19) plitimui globos įstaigose, kurių gyventojai yra labiausiai naujojo koronaviruso pažeidžiami žmonės, nustatyta, kad po gydymo ligoninėse, įskaitant ir tas, kurios yra koronavirusinės infekcijos židiniai, į globos įstaigas jie galės grįžti tik įsitikinus, kad nėra užsikrėtę. Tam turės būti atliekamas laboratorinis tyrimas.

Pasveikusiais nuo koronavirusinės infekcijos laikomi tie pacientai, kurių du COVID-19 testai iš eilės (su ne mažesniu kaip 24 val. intervalu) yra neigiami arba praėjus ne mažiau nei 37 dienoms nuo ligos diagnozavimo. 

Be to, tuo pačiu numatyta, kad į globos įstaigas trumpalaikei socialinei globai būtų priimami ir tie gyventojai, kurie savo namuose liko be priežiūros dėl juos namuose prižiūrėjusio vienintelio žmogaus paguldymo į ligoninę ar netgi mirties.

Tokia atnaujinta tvarka patvirtinta sveikatos apsaugos ministro – valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo Aurelijaus Verygos sprendimu.

Anot jo, globos įstaigos yra tos įstaigos, kuriose turi būti taikomos griežčiausios prevencinės priemonės.

„Ligos „įsisukimas“ į tokias įstaigas gali kainuoti labai brangiai. Mūsų senjorai yra didžiausioje rizikos grupių, ne veltui jų prašome likti namie karantino metu. Tad globos įstaigose situacija taip pat turi būti vertinama labai atsakingai. Svarbu imtis visų įmanomų priemonių, kad apsaugotume tuos žmones. Tad labai prašau įstaigų vadovų atsakingai vertinti situacijas ir vengti bet kokių galimų rizikų“, – sako ministras A. Veryga.

Taip pat, kaip nustatyta anksčiau, gyventojų lankymas šiose įstaigose turi būti griežtai draudžiamas, išskyrus mirštančiųjų lankymą. Tačiau turi būti užtikrintos kitos galimybės jiems susisiekti su savo artimaisiais – telefonais ar vaizdo priemonėmis.

Prie įėjimo į globos įstaigą turi būti tikrinama visų darbuotojų ir kitų įeinančiųjų temperatūra.

Įstaigos gyventojų kūno temperatūra turi būti matuojama ne rečiau kaip vieną kartą per parą. Jei kuris globotinis karščiuoja ar turi kvėpavimo sutrikimų, jiems kviečiama greitoji medicinos pagalba (GMP).

Karščiuojantieji turi būti apgyvendinami atskirai nuo kitų globotinių, jiems kviečiama GMP. Jei nėra galimybės apgyvendinti atskirai, jiems turi būti užtikrinamos papildomos apsaugos priemonės, pavyzdžiui skydinės pertvaros, širmos.

Globos įstaigų darbuotojai, jei jiems darbo metus išryškėja koronavirusinei infekcijai būdingi simptomai, turi būti nedelsiant nušalinami nuo darbo ir jiems kviečiama GMP.

Stacionariose globos įstaigose negali būti vykdomos jokios grupinės veiklos. Maistas turi būti patiekiamas taip, jog būtų laikomasi fizinio atstumo tarp gyventojų. Visi – tiek personalas, tiek globotiniai – turi būti primygtinai skatinami laikytis bent vieno metro atstumo vienas nuo kito.

Visuomenės informavimo grupė