Girkalnio mokyklos mokiniai apie toleranciją diskutavo Rumunijoje

Šių metų sausio 26 – vasario 1 dienomis Brašove, Rumunijoje, vyko tarptautinio Erasmus+ programos KA3 veiksmo projekto „Let’s talk about Syria” („Pakalbėkime apie Siriją”) pirmasis dalyvių susitikimas. Jame dalyvavo aštuoni Girkalnio pagrindinės mokyklos mokiniai ir dvi mokytojos, septyni Turkijos Iskenderun miesto trijų mokyklų mokiniai ir trys mokytojai, šešių Brašovo miesto mokyklų mokiniai ir mokytojai. Šio susitikimo tikslas – jaunų žmonių iš trijų šalių diskusijos apie rasizmo, diskriminacijos, netolerancijos ir ksenofobijos pavojus, skatinant toleranciją, empatiją, lygias galimybes ir švietimo svarbą bei visų piliečių integraciją į visuomenę.

   Kodėl pasirinkta tema būtent apie Siriją? Europoje vis daugėja pabėgėlių iš įvairių šalių, kyla visokių problemų, nesusikalbėjimo dėl kultūrinių, tautinių ir kitokių skirtumų. Ir nors Lietuvoje pabėgėlių nėra labai daug, egzistuoja tos pačios problemos. Mūsų partnerių turkų Hatay provincijoje jų gyvena apie pusė milijono, o Iskenderuno mieste mokyklas lanko apie 2500 mokinių. Vien mokykloje, iš kurios yra mūsų partneriai, mokosi 200 mergaičių iš Sirijos.

   Projekto dalyviai nesiaiškino priežasčių, kodėl kilo karas Sirijoje ar kaip greičiau jį užbaigti, o svarstė, kokius sunkumus patiria imigrantai, kaip galima jiems padėti, kad ramiai gyventume vieni kitų kaimynystėje. Projekto dalyviai turėjo galimybę išgirsti tikras Karem, pabėgėlio iš Damasko, kuris Rumunijoje baigė universitetą ir čia dirba, Yusuf, imigranto iš Turkijos, studijuojančio universitete rumunų filologiją, gyvenimo istorijas. Visus sujaudino Modestos, imigrantės iš Dominikos respublikos, kuri yra gydytoja, pasakojimas, kad verstis gydytojos praktika Rumunijoje negali, nes jos diplomo ši šalis nepripažįsta. Abejingų nepaliko ir Maris iš Venesuelos susirūpinimas gimtinėje likusių giminaičių likimu esant dabartinei politinei padėčiai šioje šalyje.

   Per penkias darbo vizito dienas vyko susitikimai su įvairių institucijų atstovais. Juose dalyvavo Brašovo apskrities mokyklų inspekcijos direktorė Ariana Oana Bucur, Carmen Clinci „Save the Children Braşov” organizacijos atstovė, Brašovo migracijos tarnybos vyriausioji komisarė Gabriel Răşinaru, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu regioninio centro vyriausias komisaras Adrian Vlădoiu, Brašovo apskrities Policijos inspekcijos vyriausioji komisarė Mihaela Hermenean, Brašovo Regioninio priklausomybių centro koordionatorė Samson Anda . Šie oficialūs asmenys papasakojo apie savo tarnybų veiklą. Projekto dalyvių užsiėmimus moderavo Carmina Trambita Vakulovski ir Rumunijos jaunimo atstovė JT Andrada Baba, aktorius Vladimir Vărzaru.

   Mokiniai ne tik klausė pranešimų ir pasakojimų, bet ir diskutavo rasinės diskriminacijos temomis, atliko kūrybinius darbus įvairiatautėse grupėse. Andrea Sagun gimnazijoje buvo atidaryta Turkijos mokyklose besimokančių sirų mokinių piešinių paroda „Aš esu iš Sirijos, aš irgi esu žmogus“.

   Susitikimo koordinatoriai parengė įdomią ir turiningą programą- stebėjome dviejų mokyklų mokinių debatus anglų kalba temomis: „Šie rūmai mano, kad studentai turėtų būti teisiškai atsakingi už patyčias mokyklose“ ir „Šie rūmai visam laikui uždraustų kibernetinio patyčių naudotojų socialinio tinklo paskyras“. Viena diena buvo skirta kultūriniam Brašovo apskrities pažinimui, aplankėme Brano ir Rašnovo pilis, Poiana Brašovo slidinėjimo centrą, Brašovo senamiestį ir Juodąją bažnyčią.

   Esame dėkingi projekto koordinatoriui Hanefi Zobar ir mobilumo koordinatorei Silvianai Elenai Cioceanu už puikiai suorganizuotą susitikimą, mokiniams už puikų darbą ir tolerantišką, nuoširdų bendravimą. Kitas projekto „Let’s talk about Syria” („Pakalbėkime apie Siriją”) dalyvių susitikimas vyks Lietuvoje, Girkalnio pagrindinėje mokykloje, gegužės mėnesį.

Girkalnio pagrindinės mokyklos anglų kalbos mokytoja, projekto koordinatorė Loreta Vaičiulienė

Šaltinis: Raseinių rajono savivaldybė

no images were found